V piatok vyšli do ulíc desiatky tisíc ľudí. Protesty, ktorých cieľom sú okrem iného predčasné voľby sa už druhý týždeň konajú vo viacerých mestách Slovenska a v zahraničí. Zmenu sa však ľudia snažia dosiahnuť aj inými spôsobmi. Webstránku Nedôverujem.sk spustila minulý týždeň partia kolegov a kamarátov. Žltým štvorčekom chcú podľa jedného zo zakladateľov Tomáša Malíka reagovať na súčasné politické dianie a vyjadriť nespokojnosť so súčasnou vládou. Zatiaľ ich podporilo 60-tisíc ľudí.
Minulý týždeň ste na webe spustili iniciatívu Nedôverujem.sk. Ľudia tam môžu nahrať svoju fotku a neformálne tak podpísať nedôveru našej vláde. Prečo ste zvolili práve tento koncept?
Je to podľa nás jednoduchý a zaujímavý spôsob ako vyjadriť svoj názor. Fotka so symbolom reprezentujúca nejaké posolstvo totiž dokáže osloviť ďalších ľudí, ktorí sa s ním stotožňujú. Dôležité bolo aj to, aby sa to dalo ľahko zrátať, keďže nás k tejto aktivite vyburcovala aj veta ministra vnútra Róberta Kaliňáka, ktorý povedal, že nikto zatiaľ nespočítal koľko ľudí vláde nedôveruje. Nejde síce o žiadnu oficiálnu petíciu, ale ľudia sa môžu vyjadriť.
Na záver ukázal nadradenosť, hovorí o Ficovej demisii odborníčka na gestá
Ako dlho vám trvalo vytvorenie webu a veci s tým spojené?
Prvá myšlienka prišla pred dvoma týždňami v nedeľu. Boli sme naozaj nahnevaní, nevedeli sme čo robiť, ale boli sme si istí, že sa nechceme len nečinne prizerať. Reálne pracovať sme na tom začali až o dva dni, v utorok (6.3.).
Stránka sa spustila v piatok, takže ste to vlastne celé stihli za necelé tri dni.
Áno. Keďže to robíme popri práci vo svojom voľnom čase, museli sme si správne zadeliť úlohy. Je nás približne sedem kolegov a kamarátov, no našou výhodou je to, že sa pohybujeme v oblasti marketingu. Tieto veci tak pre nás neboli nové. Najprv sme si vytvorili koncept a navrhli grafiku. Máme šikovného programátora, ktorý to potom dal dokopy a za ten čas sme my ostatní hľadali ľudí, ktorí nám pomôžu to spropagovať. Vo štvrtok večer sme sa im začali ozývať, vytvorili sme fanpage a postupne nám začalo chodiť čoraz viac mailov. Nakoniec si niektorí z nás museli v piatok zobrať dovolenku, keďže bolo potrebné venovať sa tomu 24/7.
Okrem času si však táto aktivita vyžiadala určite aj financie.
Áno, ale nešlo o žiadnu horibilnú čiastku. Ku včerajšiemu dňu sme do toho vrazili približne 150 eur, každý sme na začiatku prispeli pár desiatkami. Veľkou výhodou bolo to, že každú oblasť, ktorú bolo potrebné zastrešiť ovládal niekto z tímu. Či už šlo o grafiku, programovanie, marketing alebo iné. Výdavky sme tak mali len v rámci webu, hostingu a reklamy. Ani do nej sme nakoniec nemuseli investovať toľko, ako sme predpokladali, keďže sa to šírilo dosť intenzívne aj samo.
Spustenie webstránky im podľa Tomáša trvalo len pár dní. Foto: Tomáš Malík
Spomínali ste, že ste na začiatku oslovovali slovenské osobnosti. Ako prebiehala spolupráca?
Našim cieľom bolo osloviť čo najviac známych ľudí ešte pred spustením stránky, aby bol dosah hneď v úvode čo najväčší. Sčasti sa nám to aj podarilo. Dohodli sme sa s nimi, aby v piatok o 13 zverejnili buď fotku s našim logom alebo video, kde vysvetlia prečo nedôverujú tejto vláde. Prvým, ktorého sme si vybrali bol Ján Gordulič a aj keď bol na dovolenke ihneď súhlasil.
Boli aj takí, ktorí odmietli?
Áno. Bolo veľa známych ľudí, ktorých sme oslovili a nemali záujem, prípadne neodpísali. Je pochopiteľné, že nie každý sa chce zapojiť, či už z dôvodu vlastného presvedčenia alebo sa odmietajú politicky angažovať. Boli aj takí, ktorí s nami síce súhlasili, ale verejne sa pod to podpísať nechceli.
Podľa čoho ste si ich vyberali? Zaujímal vás počet fanúšikov na sociálnych sieťach alebo niečo iné?
V postate sme chceli osloviť čo najviac ľudí z rôznych oblastí. Počet fanúšikov ani tak nehral rolu. Oslovovali sme aj ľudí, ktorí nemali vôbec fanpage, ale mohli to šíriť medzi svojimi priateľmi.
Za iniciatívou stojí partia siedmich kamarátov a kolegov. Foto: Tomáš Malík
Niektorých ste oslovili vy, no postupne sa začali pridávať aj ďalší známi ľudia.
Istú časť sme si vytipovali, no ďalší sa spontánne pridávali a zdieľali to. Odhadujem, že asi polovica osobností si nás našla sama.
Zatiaľ vyjadrilo na stránke nedôveru približne 60-tisíc ľudí. Čo hovoríte na toto číslo?
Je to viac, ako sme čakali. Išli sme do toho totiž s tým, že možno to nebude mať úspech vôbec. Predsa len ľudia tam musia pridať svoju fotku alebo video a takto verejne deklarovať svoju nedôveru voči súčasnej vláde. Nie každý ju chce prejaviť takýmto spôsobom. Sme teda milo prekvapení, že o to je záujem a šíri sa to cez rôzne kanály.
Koľko ľudí pridalo fotku za posledné dni? Je to denne menej alebo viac ako po spustení webstránky?
Počet ľudí postupne klesá, keďže sa nám za týždeň podarilo osloviť väčšinu našej cieľovky. Najsilnejšie boli prvé dni. Pol hodinu po spustení sme mali na stránke 500 ľudí a náš hosting na to nebol pripravený. Podcenili sme to, stránka vypadla a spojazdniť sa nám to podarilo až o pol dňa.
Vláda a biznis. Čo urobila pre jeho zlepšenie a ako to hodnotia podnikatelia
Spolupracujete s v súčasnosti s nejakými organizáciami?
Nie. Komunikovali sme síce s organizátormi protestov za slušné Slovensko a ponúkli im pomoc, ale zatiaľ vyslovene nespolupracujeme s nikým. V rámci našej iniciatívy však postupne vymýšľame aj iné aktivity. Včera sme boli na podateľni úradu vlády symbolicky odniesť 60-tisíc krížikov, ktoré symbolizujú počet ľudí, ktorí sa k nám pridali. Naša grafička tiež vytvorila dizajn na transparent, ktorí si ľudia mohli stiahnuť a použiť počas včerajších protestov. Veľa vecí riešime zo dňa na deň.
Ak sa pozeráte na vývoj posledných dní, oplatilo sa to?
Určite áno. Ľudia dostali ďalšiu možnosť, ako sa vyjadriť a dúfame, že si to všimli aj niektorí politici, ktorým to malo vyslať odkaz. Neľutujeme čas, ktorý sme tomu venovali a venujeme a nie je podstatná ani tá mala finančná čiastka, ktorú sme do toho dali ak to mohlo prispieť aspoň k malej zmene na Slovensku.
Tomáš Malík je jedným zo zakladateľov Nedôverujem.sk, foto: Tomáš Malík