29. decembra 2020

Tohtoročné sviatky trávime v menšom kruhu, ako sme možno zvyknutí. Koncoročný lockdown nám však môže priniesť aj veľa pozitívneho, napríklad väčšie zblíženie v rodine a viac spoločných chvíľ. Prinášame vám 10 tipov na kreatívne aktivity či hry, ktoré môžete spoločne podniknúť.

Poďte do hĺbky

Poznáte hru čLOVEčina? Ide o ťahanie kartičiek s otázkami, ktorých cieľom je priniesť do našich rozhovorov viac záujmu, spojenia a otvorenosti. „Čo by si urobil, ak by si sa nebál?“, „Čo by si teraz najviac potreboval počuť?“ alebo „Aká je tvoja prvotná reakcia, keď ťa niekto kritizuje?“

Otázky a aktivity v hre sú v dvoch hracích úrovniach – komfort a rozvoj. „V komforte sú otázky aj aktivity opatrnejšie, v rozvoji nás zase pozývajú za našu komfortnú zónu a k väčšej hĺbke a zraniteľnosti,“ hovoria autorky. Foto: archív

Jednotlivé otázky môžu naštartovať zaujímavé diskusie v rodine a určite sa vďaka nim dozviete mnoho nového. Hru si môžete objednať online, alebo, ak sa vám nechce počas sviatkov čakať na doručenie, skúste si pripraviť vlastné kartičky.

Nech každý člen domácnosti napíše na papier 10 zaujímavých otázok, ktoré pôjdu do hĺbky, a o pekný večer plný debát máte postarané.

Nádoba vďačnosti

Porozmýšľajte o tom, za čo všetko ste vďační a zapojte do aktivity aj svoju rodinu. Skúste si všetky veci, ktoré vám napadnú, spisovať počas sviatkov priebežne na papieriky a hádzať do vopred určenej dózičky.

Počas niektorého z večerov si ich môžete spoločne prečítať. Rok 2020 sa vám možno nebude zdať až taký zlý. Na papieriky si môžete písať napríklad aj to, za čo ste vďační jednotlivým členom rodiny, čo sa vám na nich páči alebo aké sú vaše plány na nasledujúci rok. Fantázii sa medze nekladú.

Prívlastky

Napíšte na papier pekné či zábavné prívlastky členov rodiny, nahádžte ich do čiapky či nádoby a postupne ich vyťahujte. Po tom, čo prečítate paperik, napočítajte do troch. Po odpočítaní musí každý z vás musí ukázať na človeka, ktorého podľa vás papierik charakterizuje.

Ak budú všetci k hre pristupovať s otvorenou mysľou a nebudú brať to, čo je na papierikoch, príliš osobne, garantujeme vám zábavu.

Vyrábanie terárií

Naše odporúčanie na zaujímavý darček nesmie chýbať ani pri kreatívnych aktivitách. Vyrobte si spolu rastlinky v teráriu, ktoré sú pekným doplnkom interiéru a skvelým darčekom pri blízkych. Ak ešte stále nemáte nič pre starých rodičov, pustite sa do výroby a spravte si z toho príjemnú aktivitu pre celú rodinu.

Nebojte sa kreativity a experimentovania.

Výroba rastliniek v teráriu môže byť aj zábava. Foto: Unsplash

Namiesto kupovania novej sklenej nádoby môžete použiť sklo z vypálenej sviečky alebo zaváraniny, namiesto nakupovania dekoratívnych predmetov využite drievka či kamienky spred domu. Na internete nájdete veľa návodov, ako využiť veci, ktoré už máte doma.

Rodinná výzva

Skúste venovať každý deň vopred vyhradený čas nejakej výzve, ktorú vždy naplánuje jeden člen domácnosti. Rozdeľte si dni a vymýšľajte. Môže ísť o fyzické aktivity, ako napríklad rodinná túra, súťaže, trebárs, kto ako prvý prečíta 100 strán zo svojej knihy, alebo spoločné výzvy – niečo, čo sa spoločne naučíte, napríklad hrať šach.

Určite si vopred pravidlá a charakteristiky aktivít a plánujte.

Ako dobre ma poznáš?

Už ste si zahrali všetky spoločenské hry, ktoré máte doma, alebo vás už nudia? Skúste si vymyslieť vlastnú, ktorá bude zahŕňať otázky o vašej rodine. Členov domácnosti môžete nachytať napríklad na výročiach či dátumoch narodenia, alebo si prostredníctvom otázok môžete zaspomínať na zaujímavé momenty z vášho života.

Kto dostal na základnej škole najzábavnejšiu poznámku a aká bola? Kto z vás bol najviac v zahraničí a kde všade? Aká je najobľúbenejšie jedlo vašej mamy? Sami si môžete určiť pravidlá a tipy otázok či aktivít, pričom skúsiť môžete napríklad aj pantomímu či kreslenie.

Zaujímavé otázky môžu začínať aj frázou „Kto z nás najpravdepodobnejšie…”

Večer s karaoke

To, že sú zatvorené podniky, ešte neznamená, že si nemôžete urobiť vlastnú párty doma. Nájdite si na YouTube karaoke verzie vašich obľúbených pesničiek a zabavte sa v úzkom rodinnom kruhu.

Odpojte sa

Čo tak skúsiť jeden celý deň ako rodina offline? Dajte ľuďom vedieť, čo chystáte, aby vedeli, že nebudete k dispozícii a zamknite do šuplíka telefóny všetkých rodinných príslušníkov. Choďte spolu do prírody, čítajte, pozrite si spoločný film alebo vyskúšajte niektoré z našich tipov a aktivity. Deň mimo internetu vám určite prospeje.

Venujte sa spoločne aktivitám. Foto: Pexels

Rodinné workshopy

Skúste sa počas koncoročného obdobia navzájom niečo naučiť. Každý si nájdite aktivitu vyplývajúcu z vašich záľub, profesie alebo silných stránok a pripravte si pre rodinných príslušníkov zážitkový workshop.

Behávate a ostatných neviete ani za nič vytiahnuť von? Naplánujte im zaujímavý tréning. Venujete sa kresleniu? Pripravte kurz, ktorý ich naučí základy. Urobte si tieto sviatky kreatívne.

Napodobňovanie

Táto aktivita môže byť zaujímavým rodinným spestrením najmä pre mladšie deti. Cieľom je napodobňovať jednotlivé pohyby precvičujúceho. Zahrajte sa na baletku, spravte kotrmelec, 10 výskokov a nezabudnite zapojiť svoju fantáziu. Čím zábavnejšie činnosti budú deti napodobňovať, tým viac ich bude hra baviť.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?