15. decembra 2020

Vzhľadom na pandémiu a plánované opatrenia budú tohtoročné Vianoce iné. A inak by sme mali pristúpiť aj k nákupu darčekov na poslednú chvíľu. Vybrali sme pre vás 10 zaujímavých vecí pod 10 eur, ktoré sa dajú zohnať online, alebo si ich viete vyrobiť z toho, čo máte doma.

Rastlinky v teráriu

Výroba rastliniek v teráriu môže byť aj zábava. Foto: Unsplash

Rastliny v teráriu sú pekným doplnkom interiéru a skvelým darčekom. A vašich blízkych určite najviac potešia vtedy, ak sa rozhodnete ich vyrobiť sami. Budú mať oveľa väčšiu hodnotu a vám môže táto aktivita slúžiť ako odreagovanie. Skúste si z výroby terárií napríklad spraviť prijemnú víkendovú aktivitu pre celú rodinu a nebojte sa kreativity a experimentovania.

Namiesto kupovania novej sklenej nádoby, môžete použiť sklo z vypálenej sviečky alebo zaváraniny, namiesto nakupovania dekoratívnych predmetov využite drievka či kamienky spred domu. Na internete nájdete veľa návodov, ako využiť veci, ktoré už máte doma.

Malé knihy s veľkou hodnotou

Knihy bývajú najobľúbenejším darčekom pod vianočný stromček. A aj keď väčšina tradičných titulov presahuje rozpočet 10 eur, v tomto finančnom limite nájdeme viacero zaujímavých kníh, ktoré stoja za prečítanie a určite potešia aj vašich blízkych.

Podarujte im napríklad Malého princa, ktorého myšlienky sú nestarnúcou klasikou, knižku o nádeji a zmysle života s názvom Muž, ktorý sadil stromy, alebo Myšlienky k sebe samému od Marcusa Aureliusa, ktorého úvahy o ľudskom bytí sú aj po 2 000 rokoch stále aktuálne.

Reklama

V online kníhkupectváh nájdete mnoho podobných kníh, ktorých hodnota niekoľkonásobne prevyšuje ich cenu.

Predplatné online knižnice

Máte doma knihomoľa, ktorému nie sú cudzie elektronické knihy? Skvelým darčekom môže byť predplatné do najväčšej digitálnej online knižnice Scribd. Okrem kníh a audiokníh tam nájdete populárne magazíny ako napríklad Time, The Atlantic, Fast Company, dokumenty či texty, ktoré pomôžu (nielen) vysokoškolákom, ale trebárs aj komiksy. Mesačné predplatné stojí len necelých 10 eur.

Skutočný darček

Iniciatívu dlhodobo podporujú viaceré známe tváre, napríklad herečka Táňa Pauhofová. Foto: Človek v ohrození

Organizácia Človek v ohrození aj tieto Vianoce ponúka možnosť kúpiť si Skutočný darček, ktorý celý rok pomáha ľuďom v núdzi. Vybrať si môžete z 21 skutočných darčekov, ktoré možno darovať napríklad pod vianočný stromček.

Darčeky sa delia do štyroch kategórií, a tak si každý môže vybrať, v ktorej oblasti by najradšej pomohol. Či už je to vzdelanie, obživa, zdravie alebo pomoc na Slovensku.

Jednou z noviniek je aj darček Čisté ruky, ktorý podporí distribúciu hygienických balíčkov do chudobných rodín a pomôže k riešeniu prístupu k tečúcej vode.

Dóza s ručne písanými odkazmi

Minimalistický darček, ktorý určite poteší. Nájdite doma peknú dózu a na papieriky napíšte dôvody, pre ktoré máte radi alebo si ceníte osobu, ktorú ňou obdarujete.

Rovnako ako z výroby rastlinných terárií si z toho môžete urobiť rodinnú aktivitu. Ak stále hľadáte darček, napríklad pre starých rodičov, zapojte svoje deti a spoločne spíšte čo najviac dôvodov.

Dózu môžete vyzdobiť a odkazy v nej vystrihnúť z farebných papierov, vymaľovať alebo inak ozvláštniť.

Pivný džem

Hľadáte zaujímavý darček pre milovníka piva? Vyskúšajte pivný džem. Ako opisuje tento produkt jeho slovenský výrobca,  Beermalade vyzdvihuje chuť piva a premieňa ho na kulinársky zážitok.

Beermalade Stupavar IPA a Donovaly Hajlander v roku 2017 a Stupavar Smoked Porter v roku 2019 boli dokonca ocenené hviezdičkou Great Taste Award. Vyskúšate ich?

Kreatívne rúško

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fusakle.sk (@fusakle.sk)

Ako si spríjemniť nosenie rúšok? Napríklad pohodlným a vtipným výrobkom od slovenských dizajnérov. Na trhu ich je aktuálne veľké množstvo a keďže rúško budeme (bohužiaľ) potrebovať ešte nejakú dobu, jeho kúpou netrafíte vedľa. Alternatívou je vlastná výroba.

Bavito hračky

Slovenské drevené hračky, ktoré vznikajú v spolupráci so špeciálnymi pedagógmi tak, aby deťom priniesli čo najviac a plnili tak aj funkciu edukačných pomôcok. Ak pre deti hľadáte ešte nejaké drobnosti, bavito „prevliekačky“ môžu byť tou správnou voľbou.

Členstvo v online cvičiacom programe

Ako potešiť nadšenca domáceho cvičenia? Zaplaťte mu členstvo v niektorom z programov. Ilustračné foto: Unsplash

Pandémia priniesla aj rozmach cvičenia v domácom prostredí a online programov. K dispozícii sú mnohé varianty. A veľa z nich začína už na sume 6,90 € mesačne, čo sa naozaj oplatí.

Reklama

Ak máte vo svojom okolí nadšenca online cvičenia, predplatné programu môže byť vhodným darčekom.

Slovenské printy

Darčekom v podobe grafiky od slovenského výrobcu potešíte mamu, starého otca alebo kamaráta. Stačí len vybrať tú správnu. Na sashe.sk nájdete printy od rôznych dizajnérov pod jednou strechou a veľa z nich kúpite aj pod 10 eur.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?