19. apríla 2018

Najpopulárnejší slovenský youtuber má 21 rokov a jeho kanál GoGoManTV sleduje takmer 1,7 milióna ľudí. Daniel Sebastián Štrauch alias Gogo nedávno rozšíril svoj tím, chce tvoriť viac videí a osloviť aj staršieho diváka.

Čo je najťažšie na práci youtubera? Daniel má jasno: udržať kvalitu a pravidelnosť. Vraví, že strašne dlho zápasil s tým, že ak chce obe veci naďalej zabezpečiť, nemôže si donekonečna robiť všetko sám. A najmä vo veku, keď chce aj z voľného času vyťažiť maximum. Rozhodnutie však odkladal, lebo sa obával, že ak časť práce zverí niekomu inému, videá stratia jeho rukopis.

„Napokon som prijal dvoch chalanov, ktorí mi budú pomáhať najmä so strihom,“ hovorí. „Veľa sme však pracovali, aby sa naučili rozmýšľať ako ja, lebo to bude pri tvorbe na YouTube najdôležitejšie.“

30pod30: Toto je Pančíkova “mafia”. Mladíci, ktorí rozbehli miliónové biznisy zo Slovenska

S rozšíreným tímom sa hneď chystá zvýšiť produkciu, najbližší plán je vydávať tri nové videá (rôznych žánrov, nielen vlogy) týždenne namiesto doterajších dvoch. Svoj kanál vybudoval cez gaming, teda hranie hier, no ten ide podľa jeho slov pomaly do úzadia. Neskôr začal pridávať aj videá zo svojho života, keďže ľudí najviac zaujíma súkromie, ale vraví, že stále sa musí posúvať, vymýšľať nové veci.

Hovorí, že na Slovensku je dnes populárny lifestyle a všetko spojené s luxusom. „To má najväčšiu sledovanosť,“ približuje. „Sociálne siete umožňujú ľuďom žiť životy iných. A keď si luxus sami nemôžu dovoliť, chcú si ho dožičiť aspoň takto cez videá či fotografie.“ Dopĺňa, že obľúbené sú tiež tipy pre každodenný život, ako si ho napríklad zjednodušiť, ale aj tipy na cestovanie najmä do exotických krajín.


Youtuber Daniel Sebastián Štrauch alias Gogo. Foto: Marek Mucha

Pri otázke, kedy bude mať dva milióny odberateľov, pokrčí ramenami, že nevie a ani to teraz nie je jeho méta. Vraví, že súčasné číslo 1,7 milióna už dávno prekonalo pomyselný strop pre slovenský a český trh.

„Aj preto je momentálne môj rast pomalší,“ vysvetľuje. „Ale tie dva milióny sa reálne dajú dosiahnuť.“ Prioritu má však inde, bude sa snažiť, aby komunita jeho divákov bola aktívnejšia. „Nie všetci, ktorí sa za tie roky rozhodli odoberať môj kanál, ho dodnes aj pravidelne sledujú. Práve tých sa teraz budem snažiť prebudiť ,“ vraví. Preto plánuje viac podporiť sériu GoGo Jobs, kde prezentuje rozličné povolania a chystá sa tiež obnoviť vlastnú talkshow, v ktorej by chcel predstavovať zaujímavé osobnosti.

FOTO: Do tržnice plnej startupistov prišiel Kiska aj Sajfa. Toto bolo naše 30pod30

Pri tvorbe obsahu videí musí myslieť aj na to, že YouTube už nesledujú iba mladí diváci, ale presúvajú sa tam aj starší ľudia. A aj tých by chcel prilákať. Usmeje sa, že ani on už nie je ten pojašený tínedžer ako kedysi, keď riešil oveľa uletenejšie témy.

Axe a Volkswagen

Svoje prvé video zverejnil ako 15-ročný, v decembri 2011, v osemnástich sa už od rodičov finančne osamostatnil. O presných číslach nechce hovoriť, ale jeho cena stále rastie. Aj záujem klientov. „Vyše 90 percent z firiem, ktoré ma oslovia, dokonca musím odmietnuť,“ tvrdí. Podľa jeho slov si totiž veľmi stráži, aby nerobil násilné komerčné videá, ale aj pri spoluprácach so značkami ponúkal zábavný koncept. „Musí sa to páčiť mne a musí to dávať zmysel aj komunite mojich divákov,“ vykresľuje. „Napríklad, asi by nebolo šťastné ani efektívne, keby som robil reklamu na mop.“

Práve spolupráca so značkami však tvorí nosný zdroj jeho príjmov. Medzi jeho najúspešnejšie patrí kampaň pre Axe, v ktorej sa snažil mladých ľudí inšpirovať, aby si viac verili, boli sebavedomejší. A tiež pre automobilku Volkswagen Slovensko, kde urobili aj zbierku pre detskú onkológiu. Ročne spolupracuje približne s dvadsiatkou firiem, z ktorých asi štvorica predstavuje dlhodobých partnerov. Nakrútil aj videoklip s Celeste Buckingham či vydal knihu Gogo – chalan z internetu.

Jimmy Pé svoju hudbu vyváža do sveta. A má úspech v USA aj v Číne

Vysnívaný klient? Prikývne, že takého má – sú to aerolinky. Rád by pracoval napríklad pre Austrian Airlines, ale snom sú najmä Qatar Airways alebo Emirates. Hneď aj ľahko načrtáva, že by si vedel predstaviť kampaň, v ktorej predstaví vybavenie lietadla.

Bude angličtina? Alebo film?

Keďže u nás patril medzi prvých youtuberov, podarilo sa mu zaujať aj v Česku, odkiaľ je dnes až 60 percent jeho odberateľov. Obzerá sa však aj ďalej. Čoraz silnejšie rozmýšľa, že začne robiť aj anglické videá, pre ktoré by však vytvoril samostatný kanál.

Daniel alias Gogo vraví, že na Slovensku sa slušne uživí približne desiatka youtuberov. Jeho však zaujímajú aj iné profesie. Na strednej škole študoval fotografiu, odmalička ho lákalo byť režisérom. Usmeje sa, že ako najnovšie riadi chalanov vo svojom tíme, láka ho to ešte viac. Takže? Odpovie, že časom si vie predstaviť, že z ušetrených peňazí nakúpi filmársku techniku a pustí sa do nového projektu.

Hlavné foto: Marek Mucha