17. októbra 2020

Zabúdame. Stáva sa to mnohým a nie je to nič neobvyklé. Ale prečo by sme sa s tým mali zmieriť, keď sú možnosti, ako s tým niečo urobiť? Zvlášť, keď nás čaká verejná prednáška, skúška v škole, prezentácia v práci alebo písanie vlastného textu. Prinášame vám tipy, vďaka ktorým vám v pamäti zostane viac informácií.

Zlepšite svoje komunikačné schopnosti.
Tipy od aktuálneho majstra sveta v globálnej rečníckej súťaži

Zistite si o téme viac

Skôr ako sa pustíte do čítania konkrétneho textu, odporúčame získať o téme základné znalosti. Čím viac jej totiž rozumiete, tým lepšie si vďaka tomu vytvoríte asociácie medzi novými informáciami a tým, čo už viete.

Text najskôr len zbežne prebehnite očami

Nejde o preskočenie celého procesu čítania, skôr je dôležité uvedomiť si, kde sa v texte nachádzajú kľúčové témy. Podľa profesora neurovedy Billa Klemma zbežným prebehnutím textu lepšie pripravíte svoju pamäť na dôslednejšie čítanie.

Pozor na tabu témy a trápne ticho.
Small talk je malý rozhovor s veľkým dosahom

Na každej strane si robte poznámky

Vždy majte po ruke ceruzku a dôležité, zaujímavé alebo aj mätúce časti textu podčiarknite. Pokojne si aj kreslite doplňujúce obrázky a vzorčeky.

Čítajte nahlas

Podľa psychológa Arta Markman táto stratégia môže fungovať, keď si potrebujete zapamätať niekoľko kľúčových slov. S lepším zapamätaním nám pomáha aktivácia ďalších zmyslov.

Klaďte si otázky

Aká je hlavná myšlienka tejto kapitoly? Aké sú motívy postáv príbehu? Keby ste mohli tento text prepísať, aká by bola vaša verzia? Napíšte si na papier doplňujúce otázky k textu a následné odpovede si po napísaní prečítajte nahlas.

A aký je váš tip na zapamätanie textu? Čo vám pomáha?

Autorkou článku je Anna Beránková z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?