14. októbra 2020

Mike Carr bol ocenený ako víťaz z celkovo 30-tisíc účastníkov najväčšej svetovej rečníckej súťaže Toastmasters a má niekoľko rád pre tých, ktorí sa chcú zlepšiť vo svojich komunikačných schopnostiach.

Tento 53-ročný finančný analytik z Austinu v Texase vyhral v auguste 2020 Toastmasters World Championship of Public Speaking s inšpiratívnou rečou s názvom The Librarian & Mrs. Montgomery (Knihovník a pani Montgomery).

„Skvelí komunikátori dokážu dosiahnuť, že každý v miestnosti sa cíti, akoby človek na pódiu hovoril len s nimi,“ vraví Carr.

Ako ukončiť nudnú konverzáciu a pritom nikoho neuraziť?
Dá sa to spraviť aj s gráciou

Dosiahnuť sa to podľa neho dá nasledujúcimi piatimi spôsobmi:

Reklama

Pracujte s tichom

„Nebojte sa ticha. Strategicky umiestnené pauzy v príhovore dokážu vystavať humorné príbehy, zvýrazniť dôležité pointy a tiež vtiahnuť divákov do konverzácie. Pauzy vo vašej reči by mali byť dlhšie, ako si myslíte.“

Trénujte

„Schopnosť zachovať si pokoj pred publikom je skvelou rečníckou zručnosťou. A pokoj dosiahnete tréningom.“

Staňte sa skvelým lídrom.
Toto je osem tajomstiev tých najlepších komunikátorov

Príbehy, príbehy, príbehy

„Vaši diváci si nezapamätajú pointu, ak ju nerozpoviete ako príbeh. Nevymenúvajte paušálne, dávajte konkrétne príklady.“

Mozog miluje prekvapenia

„Prekvapte svoje publikum niečím veselým a budú sa smiať. Prekvapte ich niečím emotívnym a budú plakať. Prekvapte ich svojou autentickosťou a úprimnosťou a budú vás milovať.“

Prejav si nahrajte

„Pozrite si záznam príhovoru, ale bez zvuku. Ak vás vizuálny dojem nudí, ako sa podľa vás bude páčiť vášmu obecenstvu?“

Carr poznamenáva, že až 65 percent populácie sú ľudia, ktorí sa učia vizuálne. „Ak sa obecenstvo, ktorému sa prihovárate, baví a zároveň dostáva zaujímavé informácie s pomocou vyššie uvedených tipov, dokážete meniť životy.“

Carr spolu so zvyšnými finalistami súťaže dosiahol úroveň šampióna po absolvovaní niekoľkých vyraďovacích kôl, ktoré začali pred šiestimi mesiacmi. Na začiatku bolo 30-tisíc súťažiacich zo 145 krajín. Carrovu víťaznú reč si môžete pozrieť tu:

Pre pandémiu koronavírusu sa súťaž konala online. Organizácia Toastmasters ju organizuje už 95 rokov a toto bolo prvý raz, čo sa uskutočnila vo virtuálnom priestore.

Carr sa stal členom Toastmasters pred 25 rokmi. Pôvodne bolo jeho snahou zredukovať používanie takzvaných prázdnych slov vo svojich vystúpeniach a lepšie si zorganizovať myšlienky v príhovoroch.

Toastmasters International je celosvetová nezisková vzdelávacia organizácia. Počet jej členov presahuje 364-tisíc ľudí vo viac ako 16 200 kluboch a 145 krajinách.

Autorom článku je Henry DeVries. Pre Forbes US píše o leadership stratégiách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?