21. marca 2018

Máte v práci kolegyňu, ktorá vykonáva svoju rannú hygienu na pracovisku – pri stole v kancelárii? Musíte sa chopiť šance, ísť k nej a povedať: „Mohla by si to, prosím ťa, robiť na toalete?“ Je totiž naozaj nevhodné, aby človek využíval svoj pracovný stôl ako akési rozšírenie vlastnej kúpeľne.

Ak sa tento problém opakuje už dlhší čas, je prekvapujúce, že kolegyni ešte nič nepovedal manažér. I keď je pravda, že manažéri majú z konfrontácie strach rovnako ako ostatní a rovnako nenávidia nepríjemné situácie.

Nebojte sa prehovoriť: Za týchto 10 vecí by ste v práci mali dostať extra peniaze

Vôbec by ma teda neprekvapilo, ak by váš nadriadený čakal na niekoho iného, kto by onej kolegyni jasne vysvetlil, aby so svojimi negustióznymi aktivitami prestala.

Zuby si má kolegyňa čistiť na toalete alebo doma. Foto: Pixabay

Jasne a stručne – tu je preto 10 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť pri svojom stole v kancelárii:

1. Čistiť si zuby kefkou alebo zubnou niťou.

2. Strihať si nechty alebo si ich lakovať.

3. Aplikovať si do vlasov suchý šampón.

4. Prezliekať sa. Výnimkou je len obliekanie a vyzliekanie svetra alebo bundy.

5. Dávať si antiperspirant.

6. Používať žiletku či pinzetu.

7. Kloktať.

8. Robiť si (naozaj) čokoľvek s chodidlami.

9. Používať pásiky alebo pasty na bielenie zubov.

10. Meniť si obväzy či náplasti.

A čo na svojom pracovnom mieste smiete robiť? Môžete jesť mentolové cukríky. Môžete si skontrolovať tvár vo vreckovom zrkadielku. Môžete si zopnúť vlasy gumkou alebo si ich rozpustiť. Môžete použiť krém na ruky.

Vás povýšili a jeho nie. Ako ukázať bývalému kolegovi, kto je tu šéf

Ak teda máte kolegu či kolegyňu, ktorí v práci pri svojom stole vykonávajú vám nepríjemné aktivity, upozornite ich. Raz, dvakrát, trikrát alebo toľkokrát, koľkokrát to bude nevyhnutné, a to slovami: „Môžeš to, prosím, robiť niekde inde?“ Ak sa vám aj vaši ďalší spolupracovníci na túto ich „rutinu“ sťažujú, odporučte im, aby dotyčných previnilcov taktiež upozorňovali.

Hlavná foto: Pixabay

Autorka Liz Ryan je CEO a zakladateľka Human Workplace a autorka Reinvention Roadmap. Pre Forbes.com píše o úspechu v práci.