28. februára 2019

Minulý mesiac sa v mediálnom priestore objavili viac i menej vydarené kampane. V spolupráci s Asociáciou digitálnych marketingových agentúr (ADMA) vám preto prinášame ich hodnotenie – niektoré z nich si totiž zaslúžia pochvalu, iné kritiku. Ako to vidia Lukáš Lukonič, Copywriter v digitálnej agentúre Core4, a Maroš Hamorský, Creative Team Leader z reklamnej agentúry Zaraguza. 

Výber Lukáša Lukoniča

Guinness  Guinness Clear

Tekutina tečúca po stenách skleneného pohára. Sústredený pohľad majstra. Partia mladých mužov vychutnávajúca si svoj obľúbený nápoj. Všetko, samozrejme, v slow-mo. Jednoducho klasická reklama pivnej značky. Akurát, že na vodu.

Páči sa mi, ako sa s nami tvorcovia pohrali. Hoci obsah pohára vyzerá ako voda, vďaka reklamnému klišé máme v prvých sekundách spotu pocit, že sa pozeráme na akési unikátne priehľadné pivo. Je pekné, kam až Guinness posunul podnikovú sociálnu zodpovednosť v rámci alkoholického nápoja, a treba povedať, že kampaň sa pri tomto spote zďaleka nekončí. Good job.

Gillette prinútil ľudí sa zamyslieť, od O2 sa očakávalo viac.
Toto si o reklamných spotoch myslia odborníci

Yeme

Z „domácej scény“ dlhodobo tlieskam komunikácii Yeme. Od januára sú v Bratislave často viditeľné nové printy. Musím povedať, že Martin Bajaník vysoko nastavenú latku opäť nepodliezol. Jediným otáznikom je pre mňa určitá vizuálna podobnosť s mestskou informačnou kampaňou, ktorá rovnako pochádza z dielne agentúry Pekne & Dobre. Alebo sa to zdá len mne?

Foto: archív Facebook Pekne & Dobre

Fail:

Slovenská národná strana

O tejto kampani sa už popísalo dosť, ale ak ste náhodou nezachytili… SNS má asi už tak nejako v DNA baviť Slovákov. Tentokrát im to vyšlo vďaka „kampani“, v ktorej jednému z vizuálov dominuje šokujúci headline „Slovenské mäso nie je zo zahraničia“. Aby to nebolo málo, šikovní ľudia na internete odhalili, že to rýdze slovenské mäso nakoniec predsa len nie je tak úplne zo Slovenska, ale zo zahraničnej fotobanky. A to už je celkom fail, nie?

Foto: Facebook SNS

Založila projekt Instaraňajky.
Učí podnikateľov a blogerov, ako byť doma vo svete sociálnych sietí

Výber Maroša Hamorského

„Nereklama“ reklamou

Emoji na ŠPZ! 😎 Nie je to síce typická reklamná kampaň, ale myslím si, že rozhodnutie austrálskeho štátu Queensland umožniť vodičom vytvoriť si vlastnú poznávaciu značku auta s použitím emoji je skvelým PR momentom. Dôkazom je množstvo článkov po celom svete, ktoré hovoria o Austrálii ako o progresívnej, moderne zmýšľajúcej krajine. 😉

LYNX – Ako si oholiť

ASMR je aktuálne veľký trend na YouTube. Ľudia milujú počúvanie rôznych zvukov, ktoré im pomáhajú sa zrelaxovať. Veď len taká Youtuberka Gibi ASMR, ktorá sa venuje práve tomuto fenoménu, má 1 712 723 odoberateľov.

Na túto modernú vlnu naskočila aj značka LYNX. Nový produkt, ktorý v sebe spája „sprcháč“ a penu na holenie, odkomunikovali v sérii ASMR tutoriálov, ako si oholiť hruď, nohy a… ehmmm… povedzme, oriešky. P.S. Videá si určite pustite so slúchadlami.

Fail:

Autocont a športový komentátor

Reklamné video pre Autocont sa mi aktuálne pravidelne zobrazuje na YouTube. Trikrát som si ho schválne pozrel do konca, no stále som neporozumel spojeniu športového komentátora a moderátora Slavomíra Jurka s IT firmou. Celé toto spojenie, ale aj scény, v ktorých ho zobrazujú, mi prídu umelé, a preto to na mňa pôsobí neuveriteľne.

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA)  je združenie profesionálnych agentúr, ktoré pôsobia v oblasti digitálneho marketingu. Jej úlohou je najmä rozvoj digitálneho marketingu na Slovensku.

Hlavné foto: reprodukcia YouTube.com