23. januára 2020

Na Dobrom trhu v Bratislave na ich grafiky vlani v rade čakalo 2-tisíc ľudí. Všetky diela, ktoré doposiaľ vydali, sú beznádejne vypredané. Hovoríme o projekte Čierne diery.

Pravdepodobne žiadna aktivita nezávislého združenia nezaujala širokú verejnosť tak veľmi, ako sa to podarilo práve Čiernym dieram. Len včera (22. januára 2020) vydali svoju druhú knihu – ručne viazanú zbierku 30 grafík Bratislavy od autorky Daniely Olejníkovej, ktorá sa napriek cene 150 eur v rovnaký deň aj vypredala. Presnejšie, limitovaná edícia v počte 850 kusov sa vypredala za dve hodiny.

Druhá kniha združenia Čierne diery pod názvom Stratená Bratislava je ručne viazaná zbierka s 30 grafikami Daniely Olejníkovej a „textami o ohrozenej histórii Bratislavy“. Kniha vyšla v náklade 850 kusov a celý náklad sa vypredal za dve hodiny. Foto: Čierne diery

Najnovšie sa skupinka nadšencov pripravuje na veľkú udalosť – výstavu všetkých vydaných grafík a dve aukcie v bratislavskej aukčnej spoločnosti Soga. Ak vám do zbierky chýba nejaký kúsok, je tu šanca vydražiť si ho. Na výstave sa však nebude dražiť všetkých 189 kusov grafík, ale len niektoré z nich. A ktoré to budú, je zatiaľ tajné.

Združenie Čierne diery tvorí Martin Lipták a Michal Tornyai, ktorí vydávajú grafiky v spolupráci s mladými umelcami a tlačia ich na risografickej tlačiarni Risomat. Okrem toho pôsobia v združení aj Andrej Sarvaš, Miroslav Beňák a Lívia Gažová. Čierne diery vznikli v roku 2014 s cieľom „nadchnúť ľudí pre históriu starých tovární, baní a stratených sídiel.“ Do tvorby grafík sa za ostatných päť rokov zapojilo takmer 50 autoriek a autorov z prostredia slovenskej ilustrácie, grafického dizajnu, výtvarného umenia či architektúry.

Čierne diery po prvý raz dostanú priestor v aukčnom dome Soga, Vizuál: Soga

Ako povedala pre Forbes Nina Gažovičová zo Sogy, prvotným impulzom na spoluprácu bola vôľa spojiť sily, nájsť priestor pre spoluprácu a vyjadriť podporu snaženiu Čiernych dier. „Oceňujem, že vždy sú do projektu zapájaní relevantní autori, akademickí umelci, ilustrátori a grafickí dizajnéri. Je mimoriadne dôležité, že sa projektu v priebehu rokov darí udržať úroveň kvality. Páči sa mi, že hľadajú stále nové mená a prizývajú k spolupráci mladých autorov. Táto aktivita je mimoriadne dôležitá, pretože zabezpečuje popri iných veciach aj spätnú väzbu pre umelcov,“ hovorí Gažovičová.

Aj priemyselné budovy majú hodnotu. Čierne diery na to chcú poukázať

A prečo sú podľa nej Čierne diery atraktívnym projektom? „Pozitívnym príkladom – svojou angažovanosťou, nadšením, vplyvom… Ale aj šírkou publika, oddanosťou fanúšikov. Je toho veľa a my môžeme byť radi, že na Slovensku niečo takéto vzniklo. Svojpomocne, čisto z altruizmu,“ odpovedá Nina Gažovičová.

Nina Gažovičová
Ako povedala pre Forbes Nina Gažovičová zo Sogy, prvotným impulzom na spoluprácu bola vôľa spojiť sily, nájsť priestor pre spoluprácu a vyjadriť podporu snaženiu Čiernych dier.

Ako dodáva: „Ich participatívny aktivizmus doprevádzajú prezieravé rozhodnutia, ktoré popri budovaní povedomia o našom kultúrnom dedičstve a histórii smerovali aj k podpore umenia, aktivácii zberateľstva a druhotne aj ku kultivácii vkusu.“

Soga verí, že voľne prístupný priestor aukčnej spoločnosti v centre mesta, ktorý bude otvorený aj cez víkendy, umožní vidieť výsledky práce Čiernych dier širokému publiku. A to nielen ľuďom, ktorí ich dobre poznajú a sledujú, ale i celkom novej „klientele“ aj z radov Sogy. „Je dôležité prepájať iniciatívy, ktoré smerujú k podobnému cieľu. Vážime si každého, kto pracuje v tejto oblasti, pretože sami dobre vieme, aké je to náročné,“ dodáva Nina Gažovičová.

Whisky, veterány, hodinky aj umenie.
Pozrite sa, ktoré alternatívne investície vám v dlhodobom horizonte zarobia najviac

Okolo Čiernych dier a ich grafík vznikol za ostatné roky doslova zberateľský ošiaľ. Aj keď všetky grafiky, ktoré vydajú, predávajú za jednotnú cenu 25 eur a ich počet je obmedzený, na zberateľskom trhu sa podľa Martina Liptáka niektoré z nich predávajú aj po tisíc eur. Prečítajte si, čo odpovedal na otázky Forbesu.

Boli už grafiky niekde vystavené takýmto spôsobom?

Doteraz boli vystavené len čiastkovo. Prvýkrát v budove Rady Európskej únie v Bruseli počas slovenského predsedníctva. Druhýkrát na trnavskom Nádvorí, ktoré vzniklo pretvorením historických budov na kultúrny priestor. Nad veľkou bilančnou výstavou sme doposiaľ neuvažovali. Aj vzhľadom na to, že naším zámerom bolo vystaviť všetkých 189 grafík, respektíve viac, podľa aktuálneho počtu vydaných motívov. Uvedomovali sme si, že nájsť dôstojný priestor pre takú veľkú výstavu nebude jednoduché, aj vzhľadom na to, že bežné galérie majú iný program a naša tvorba je trochu inak zameraná.

Propeller, ďalšia kráska spomedzi takmer 200 grafík, ktoré vydalo združenie Čierne diery. Vizuál: Čierne diery

Ako vznikla spolupráca so Sogou? Oslovili vás oni alebo ste ich oslovili vy?

Oslovili nás Július Barczi a Nina Gažovičová z aukčnej spoločnosti Soga a všetko do seba perfektne zapadlo. Nielen z hľadiska výstavy, ale aj z hľadiska príležitosti zorganizovať aukcie našich diel, z ktorých výťažok bude v celej výške venovaný na dobrý účel, na oživenie schátraného kaštieľa v Jelšave. My držíme cenu našich grafík naschvál vždy rovnakú, a teda vo výške 25 eur, aby si ich mohol dovoliť ktokoľvek. Ale niektoré naše diela sa sprostredkovane predávajú zhruba za tisíc eur. Takto aspoň zvýšená cena poslúži na dobrý účel. A zo zberateľov grafík sa možno postupne stanú aj zberatelia iného umenia.

Výstava je spojená s jednou online a jednou živou aukciou. Môžete prezradiť, ktoré grafiky budú na predaj?

To je zatiaľ neverejná informácia, prepáčte. Ale v zásade sú to staršie grafiky, aj jedna z úplne prvých, ktoré sme vytvorili. Všetky naše diela sú už vypredané. Na výstave ukážeme aj 30 grafík, ktoré postupne ešte len vyjdú v dlhšom časovom horizonte. Náklady sa líšia, na začiatku to bolo 30 či 50 kusov, neskôr do 200 kusov z každého motívu. Do aukcií venovali grafiky samotní majitelia a autori grafík. Najprv sa uskutoční internetová aukcia 15 grafík na webe Soga.sk (4. až 11. februára, pozn. red.) a neskôr sa uskutoční živá aukcia štyroch takmer nezohnateľných grafík v priestoroch Sogy (27. februára, pozn. red.). Všetky informácie včas zverejníme na našich sociálnych sieťach. Ostatné vystavené grafiky sa nebudú dať kúpiť.

Martin Lipták bol členom minuloročného rebríčka Forbes 30pod30. Foto: Ondřej Pýcha pre Forbes

Prečo ste sa rozhodli výťažok venovať práve kaštieľu v Jelšave?

Združenie Čierne diery vzniklo s cieľom popularizovať priemyselné pamiatky a iné zabudnuté miesta Slovenska. Sme radi, že naše fotografie a články si našli desaťtisíce čitateľov, hoci táto história bola dlho prehliadaná. Tvoríme knihy, časopisy a súčasťou našich aktivít je aj tvorba grafík pamiatok. Z výťažku pomáhame ochrane pamiatok a komunitám, ktoré v nich pôsobia. Ako združenie sme si prenajali časť kaštieľa v Jelšave a plánujeme ho oživiť na novú funkciu. Prvým cieľom je ukázať, že na oživenie pamiatky nie sú potrebné státisícové rozpočty. Druhým cieľom je priniesť zaujímavý projekt do mesta s bohatou históriou, ale ťažkou sociálnou situáciou. A tretím cieľom je motivovať ľudí k návšteve okolitých gemerských pamiatok, ako sa to začalo diať so stovkami turistov po zverejnení knihy Čiernych dier.

Aké ďalšie nové projekty chystáte?

Pracujeme napríklad na pokračovaní našej 400-stranovej knihy Čierne diery: Priemyselné pamiatky a zabudnuté miesta Slovenska, ktorá sa minulý rok tretíkrát vypredala. Priebežne tvoríme nové grafiky aj ďalšie publikácie. A čaká nás už spomínaný projekt v Jelšave. A pracujeme aj na ochrane ďalších pamiatok.

Výstava Čierne diery 189 grafík v aukčnej sieni Soga v Bratislave sa uskutoční od 4. do 28. februára. V rámci nej sa budú konať dve benefičné aukcie, do ktorých venovali staršie diela samotní majitelia a autori grafík. Výťažok z oboch aukcií pôjde na pomoc kaštieľa v Jelšave, ktorého časť si Čierne diery prenajali na oživenie na novú verejnú funkciu. Online aukcia sa uskutoční na webstránke soga.sk od 4. februára do 11. februára a živá aukcia sa uskutoční v priestoroch aukčnej spoločnosti dňa 27. februára.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk