8. januára 2019

Jeho videá na YouTube majú viac ako 33 miliónov pozretí a podľa štúdie od agentúry GroupM patrí medzi slovenských influencerov, ktorí majú najvyššiu schopnosť ovplyvniť svojich divákov ku kúpe výrobku. Rasťo Chvála zo svojej záľuby urobil zárobkovú činnosť a dnes mu firmy platia za to, že recenzuje ich autá. Aj napriek tomu, že sa nevyhýba kritike, pre ktorú sa už viackrát ocitol „na koberčeku“ u vedení spoločností.

Chvála začínal v rádiu Lumen ako moderátor motoristickej relácie, no najväčším míľnikom bolo rozbiehanie automobilovej podstránky denníka SME, ktorý sa stal najčítanejším auto webom. „Vtedy boli úplne iné časy a podmienky, nové autá znamenali ´viac´, a akoby malo celé Slovensko zaostrené na autá,“ hovorí.

Rasťo chvála známy z Garáž tv pri nakrúcaní videa.
Podľa Chválu sú dnes veľké vydavateľstvá „nepružné molochy už aj na webe“, a to bol jeden z dôvodov, prečo šiel vlastnou cestou. Foto: archív Rasťo Chvála

Ako prví v tom čase natočili video o aute na internet, nasledovala live video show s divákmi a pomaly sa začal črtať projekt motoristickej relácie na internete s názvom Garáž. Do „vlastnej garáže“ napokon odišiel v roku 2014. „Väčšina v brandži si ťukala na čelo, že len s videom sa nedá uživiť. Že web na zelenej lúke bez ochranných krídel vydavateľstva nebude fungovať a vraj to nepôjde bez desiatok správičiek denne, ktoré robia kliky,“ hovorí Chvála, a priznáva, že ľahké to nebolo.

Tvrdí, že začiatky prežil len vďaka multifunkčnosti tímu. GARÁŽ TV pred tromi rokmi spoluzakladal so svojou manželkou Katkou, ktorá bola kameramanka. Dnes je na materskej dovolenke, no televíziu posilnil jeden stály zamestnanec a dvaja externisti. „Museli sme byť veľmi efektívni, avšak malý tím viete veľmi dobre regulovať podľa toho, na čo máte peniaze. Každé voľné euro išlo vždy do techniky,“ hovorí.

Pätica Slovákov, ktorých považujeme za dôveryhodných.
V rebríčku dominujú ženy

Dnes je však GARÁŽ TV jediným zdrojom Chválovho príjmu a zaradila ho na prvé miesto v schopnosti známych ľudí ovplyvniť svojich sledovateľov ku kúpe výrobku. Podľa rovnakého prieskumu je Rasťo Chvála druhým najdôveryhodnejším influencerom na Slovensku.

Rasťo Chvála z Garáž TV pri aute čiernej farby.
„Autá boli odmalička môj svet, hraničiaci asi až s postihnutím. A toto bola jedna z ciest, ako zrealizovať šoférske sny,“ hovorí. Foto: archív Rasťo Chvála

A ako internetová televízia zarába peniaze? „To, čo dnes robíme, je veľmi zvláštny biznis, pretože máme dvoch klientov. Jedným sú automobilky, od ktorých máme stále najväčšiu časť peňazí na fungovanie, a druhým sú diváci,“ vysvetľuje. Videoreklamu tak kombinuje s príjmami od firiem, ktorých autá recenzuje. A konfliktu záujmov sa Chvála neobáva.

„V tomto je asi najzásadnejšie neklamať. Jednoducho priznať, že žijeme z reklamných peňazí a tvoriť recenzie alebo videá, ktoré ukazujú veci také, aké sú,“ tvrdí a dodáva, že nemá problém ani s ukazovaním negatív jednotlivých áut.

Marketingový stratég: Vtipných influencerov je málo.
Keď poviem, že 1 percento, preháňam

Zaujímavou skúsenosťou bolo pre neho recenzovanie Volva, ktoré malo vždy zastaviť pred chodcom aj bez zásahu vodiča. Aby systém naozaj preverili, skúšali s kolegom viackrát vystúpiť a predbehnúť auto, ktoré však pred nimi nie vždy zastavilo. A video nakoniec zverejnili. „Nemyslel som to zle, ale skončilo sa to tak, že naším videom sa zaoberalo aj vedenie automobilky v Štokholme,“ spomína.

rasťo chvála garáž tv test áut
Bez práce sa Chvála snaží prežiť aspoň jeden víkendový deň. Foto: archív Rasťo Chvála

Chvála tvrdí, že na „koberčeku“ u automobiliek sa pre podobné videá ocitol už veľakrát a aj to svedčí o tom, že netočí recenzie na objednávku. „Ak by mi počas jazdy odletelo koleso alebo mi vzbĺklo auto pod zadkom, bude to do pár sekúnd na internete bez ohľadu na partnerstvá. Vlastne som to pre rokmi zažil, a keď som vtedy odolal ponuke za nezverejnenie fotografií, tak už odolám asi všetkému,“ vraví.

Toto je nový rebríček najvplyvnejších Slovákov.
Hviezdy z obrazovky zatienili mamy blogerky

A práve cenzurovanie testu bolo najbizarnejšou ponukou, akú kedy dostal. „Tá značka u nás dodnes nemá zastúpenie. Naše videá nie je možné pred vypustením kontrolovať a to je ten môj ostrov slobody. A tak to ostane,“ hovorí. Podobne pristupuje aj k spoluprácam s inými neautomobilovými značkami, ktoré propaguje ako influencer. Reklama týchto výrobkov tvorí približne pätinu jeho príjmov.

GARÁŽ.TV je v súčasnosti jednotkou medzi tvorcami automobilových videí na Slovensku, ktoré majú už vyše 33 miliónov pozretí. Chválovi sa to podarilo aj bez výrazného marketingu, ktorý začal riešiť až nie úplne tak dávno.

rasťo chvála z garáž tv so svojimi spolupracovníkmi
O GARÁŽ.TV hovorí Chvála ako o rodinnom podniku. Foto: archív Rasťo Chvála

„Pri zrode bolo pre mňa dôležité nič nepropagovať, nerobiť okolo toho marketingové aktivity, nenaháňať zhliadnutia inak ako silou videa,“  hovorí Chvála, ktorého pracovný deň sa začína po piatej hodine ráno v kancelárii. „Už nevstávam tak ľahko ako pred rokmi, ale snažím sa, aby bola na budíku ako prvá číslica štvorka a v práci päťka,“ vysvetľuje.