Vybrali sme sa po stopách Winnetoua a boli na jednej z najkrajších pláží na svete. V apríli sme vycestovali do Chorvátska a presvedčili sa o tom, že dovolenka sa v ňom dá stráviť na niekoľko spôsobov. Čo netradičné ponúka táto krajina?
Keď sa do vás v Chorvátsku oprie „bura“, niekedy vám to mierne vyrazí dych. Vietor, ktorý vanie z vrcholu hory Velebit do Jadranského mora, napríklad aj na ostrove Pag, môže totiž nabrať rýchlosť až 200 kilometrov za hodinu. Práve na spomínanom mieste sme počas niekoľkých dní, ktoré sme strávili v Zadare a okolí, pocítili tento prírodný úkaz najsilnejšie.
Pag je však známy najmä soľou, o ktorej liečivých účinkoch a výrobe nám trochu lámanou češtinou hovorí miestny sprievodca. Prečo sa vyrába práve tu? Ostrov má na to ideálne podmienky – pomáha miestna mikroklíma, dostatok slnečných dní počas celého roka aj neustály vietor.
Pri prechádzke jeho uličkami sa dozvedáme, že sú postavené a mierne zakrivené tak, aby na nich toľko nefúkalo. Na tých, na ktorých fúka najmenej, mohli kedysi bývať len ľudia z vyššej vrstvy.
Za návštevu na Pagu určite stojí múzeum typickej pažskej čipky, ktoré sa nachádza na námestí Trg Kralja Pedra Kresimira IV. a vstup do neho stojí okolo dvoch eur, rovnako ako aj do múzea soli. Na ostrov sa dá dostať trajektom alebo diaľnicou Záhreb – Split a cez Pažský most. Teda, za predpokladu, že nebude pre silnú „buru“ uzavretý.
Za najdlhšou piesočnou plážou
A keď sme už pri krehkosti mostov a sile prírody, svoje o tom vie aj historické mestečko Nin usadené v lagúne na východnom pobreží Jadranského mora. To bolo počas záplavy v roku 2017 značne zničené, no veľkú časť kultúrneho dedičstva sa podarilo zachovať. Ide o prvé politické, náboženské a kultúrne centrum stredovekého Chorvátska, kde sa aj zrodil tento štát.
Zdroj: osobný archív V. Hubinskej (8 fotografie)
To, čím môže Nin prilákať turistov okrem svojej húževnatosti a atmosféry, sú jeho piesočné pláže. Najmä tá Kráľovnina, ktorá má tri kilometre, je najdlhšia v krajine a American Travel Channel ju označil za jednu z najkrajších pláží na svete.
„Hovorí sa, že manželku prvého chorvátskeho kráľa Tomislava priťahovala jej krása a kráľovská rodina vždy, keď oficiálne pricestovala do Ninu, navštívila túto pláž, aby si tu užila niekoľko vzácnych chvíľ oddychu,“ objasňuje názov Marija Dejanović, riaditeľka miestnej turistickej organizácie.
Kino či laboratórium v hoteli
Pohľadu na pláž z izby v hoteli Diadora v rezorte Falkensteiner Punta Skala, kde sme boli ubytovaní, sa však podobne ako manželka kráľa Tomislava, nevieme nasýtiť ani my.
Tento päťhviezdičkový rodinný hotel bol totiž postavený tak, aby takmer z každého balkónu bolo vidno na more. Na svoje si v ňom prídu všetky vekové kategórie – užijete si kino, bazény, wellness, nechýba ani lezecká stena a deti majú k dispozícii detské kútiky či chemické laboratórium pre najmenších. Centrum športu zase ponúka priestory pre zábavu aj konferencie.
Aktuálne tam prebieha výstavba luxusných apartmánov vo vilách, ktorých dokončenie je naplánované na jún tohto roka, a pokračovanie developmentu rezortu Punta Skala je naplánované na niekoľko ďalších rokov.
Tí, ktorí by si chceli vyskúšať takzvaný glamping (spojenie anglického slova glamorous, čiže očarujúci a camping – pozn. red.) je v Zadare dostupný rekreačný park Falkensteiner Premium Glamping s miestom pre karavany a mobilnými domami. V súčasnosti noc v jednom z nich stojí od 158 eur.
Po stopách Winnetoua
Ako sme sa navyše presvedčili na vlastnej koži, rodinný biznis sa dá robiť aj dobrodružne. Marin Marasović vedie v dedinke Starigrad hotel Rajna a zároveň ponúka turistom zážitok v podobe safari jazdy po Velebite na Land Roveroch s niekoľkými pauzami, počas ktorých sme si vychutnali rozľahlé výhľady, najedli sa na farme uprostred pohoria a navštívili stenu s fotkami, ktorú tam zrealizovali slovenskí fanúšikovia Winnetoua.
Filmové spracovanie tohto obľúbeného príbehu od nemeckého spisovateľa Karla Maya sa totiž natáčalo práve v pohorí Velebit. Po stopách Winnetoua sa tak vyberiete o deviatej ráno a za prehliadku národného parku so sprievodcom zaplatíte 135 eur, za deti do 12 rokov 67,5 eura. V cene je zahrnutý obed, občerstvenie a poplatok za vstup do rezervácie. Možno sa vám podarí zazrieť aj polo-divoké kone.
A ak by vám aj po zdolávaní strmých horských chodníčkov terénnym autom stále chýbal adrenalín, cestou späť si môžete vyskúšať najvyšší bungee jumping v Chorvátsku. Na neďalekom Maslenickom moste si skočíte z 56 metrov za 100 eur.