6. januára 2022

V roku 2021 sme spustili prvú podcastovú sériu Nevyhorení, v ktorej spoločne s odborníkmi a zaujímavými hosťami rozoberáme témy duševného zdravia, well-beingu, osobného rozvoja či zdravého pracovného prostredia. Ak patríte do klubu fanúšikov nášho podcastu, alebo sa zaujímate o témy psychológie a sebarozvoja, inšpirujte sa zaujímavými tipmi na počúvanie od autorky Nevyhorených a redaktorky Forbesu Zuzany Matuščakovej. Ktoré podcasty ju inšpirujú?

Worklife with Adam Grant

Adama Granta som „spoznala“ len nedávno, keď sme s organizačnou psychologičkou Kristínou Pomothy rozoberali tzv. „languishing“, teda pocity prázdnoty a stagnácie, ktoré sú emočnou daňou pandémie. Grant je jeden z najznámejších organizačných psychológov a prvýkrát o tomto pojme napísal v populárnom článku New York Times.

Vo svojom podcaste sa rozpráva s profesionálmi z rôznych oblastí a spoločne sa snažia nájsť kľúč k lepšiemu fungovaniu v práci, i mimo nej. Rozoberajú témy ako je neistota v pracovnom prostredí, predsudky, produktívne konflikty či kladenie tých správnych otázok. Medzi jeho hosťami nájdete aj mnoho autorov bestsellerov ako Daniel Kahneman, Malcolm Gladwell či Brené Brown (ktorej podcast tiež odporúčam).

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Reklama

Príspevok, ktorý zdieľa Adam Grant (@adamgrant)

Grantov príjemný hlas, odborný náhľad do tém a zaujímavé fakty a štúdie, určite udržia vašu pozornosť. Odporúčam aj jeho TED talk „How to stop languishing and start finding flow“, ktorý nájdete aj ako podcast. Myslím, že práve v období pandémie má veľký potenciál pomôcť nám.

Podcasty Brené Brown

Brené Brown je výskumníčka z Houstonskej univerzity, ktorá sa špecializuje na výskum pocitov, ktoré pozná asi každý – hanbu, odvahu aj zraniteľnosť. Jej prácu som začala sledovať pred rokmi, keď som si vypočula prednášku o sile zraniteľnosti, ktorá mimochodom stále patrí medzi najsledovanejšie TED prednášky. Ak ste ju nepočuli, rozhodne odporúčam. Podobne ako jej dva skvelé podcasty.

V prvom z nich s názvom „Unlocking Us“ sa venuje práve témam zraniteľnosti a ľudskosti. Novší podcast Dare do Lead je založený na jej knihe s rovnomenným názvom a hlbšie v ňom rozoberá oblasť leadershipu ako ho (možno) nepoznáte. Hovorí v ňom o „odvahe viesť“, a to nielen v práci, ale aj v každodennom živote. Epizóda o toxickej pozitivite so Susan David ma inšpirovala k otvoreniu tejto témy v úvodnej epizóde podcastu Nevyhorení.

The Hilarious World of Depression

Kniha v slovenskom vydaní. Foto: archív Forbesu

Rozhlasový moderátor John Moe trpí depresiou niekoľko desaťročí. S ťažkou diagnózou sa však dokázal zmieriť a dnes o nej rozpráva vo svojom podcaste veľmi otvorene a humorne. Okrem vlastnej skúsenosti spovedá Moe aj ďalších umelcov či komikov, ktorí si prešli niečím podobným, a spoločne potvrdzujú, že zdieľanie môže mať terapeutický účinok. Na podcaste je skvelé to, že aj napriek vážnosti témy sa na ňu pozerá s nadhľadom, a aj vďaka hosťom s veľkou dávkou humoru.

Mňa osobne zaujala napríklad epizóda s psychologičkou Lori Gottlieb, ktorú sledujem od vydania jej knihy „Možno by si sa mala s niekým porozprávať“. A keď už sme pri knihách, jednu napísal aj autor podcastu Moe. Jeho „Úžasný svet depresie“ som mala v knižnici ešte pred vypočutím podcastu, na ktorý kniha nadväzuje. Nikdy predtým by som si nebola myslela, že sa budem smiať pri čítaní o depresii.

Hidden Brain

Podcast, ktorý odštartovala americká rozhlasová stanica NPR skúma nevedomé vzorce, ktoré riadia ľudské správanie, ovplyvňujú rozhodnutia a smerujú naše vzťahy. Moderátor Shankar Vedantam sa viac ako 25 rokov venuje spoločenským vedám a ľudskému správaniu, a tak ku každej téme medzi ktoré patrí napríklad utrpenie, láskavosť, úspech, peniaze, prináša vlastný zaujímavý náhľad. Zároveň kladie hosťom zvedavé, no ľahko pochopiteľné otázky.

Vedantam je skvelým rozprávačom a jeho podcast zaujme najmä tých ľudí, ktorí chcú ísť viac do hĺbky a túžia lepšie porozumieť tomu, prečo robíme to, čo robíme. Veľmi pekná epizóda je tá, ktorá je venovaná konceptu šťastia.

Autor pred desiatimi rokmi napísal knihu s rovnomenným názvom „Hidden Brain“ a v roku 2021 mu vyšla ďalšia kniha Useful Delusions: The Power and Paradox of the Self-Deceiving Brain. Obe mám vo svojom „wishliste“.

Naked by The Future Farm

Počas práce v investičnom fonde založila Vladimíra Meško Briestenská podpornú skupinu pre podnikateľov Founders Anonymous (Anonymní zakladatelia firiem). Jej inšpiráciou boli anonymní alkoholici a ďalšie uzavreté skupiny, ktorých členovia si prechádzajú podobnými situáciami, zdieľajú svoje skúsenosti, pocity a poskytujú si podporu či spätnú väzbu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Future Farm (@thefuturefarm.co)

Vlaďka si uvedomovala (a neskôr aj potvrdila vlastným výskumom), že väčšina zakladateľov firiem sa vo svojom živote stretáva s problémami v oblasti duševného zdravia. Preto s spoločne s ďalšími založila projekt The Future Farm, v ktorom sa venuje osvete o tejto téme. Súčasťou je i podcast Naked.

Reklama

Prinášajú v ňom príbehy svetových podnikateľov, ktorí úprimne zdieľajú často tie najťažšie chvíle, ktorými si prešli. Aké je to bojovať so závislosťou? Ako odstúpiť z pozície CEO, keď máte pocit, že je to jediná vec, ktorá vás definuje? Ako prežiť kolaps, traumu či ako podporovať mentálne zdravie mužov? Silné príbehy, medzi ktorými nájdete napríklad aj rozhovor so šéfkuchárkou Asmou Khanu, ktorú môžete poznať z dokumentu „Chef’s Table“ z dielne Netflixu.

The Psychology Podcast

Klasika v oblasti psychologických podcastov. Jeden z najúspešnejších podcastov svojho druhu vedie doktor Scott Barry Kaufman už od roku 2014. V každej z epizód spovedá zaujímavých hostí na témy venujúce sa ľudskému správaniu, mysli, mozgu či kreativite. Pozýva si svojich kolegov, výskumníkov, odborníkov a vedcov a k dispozícii sú už stovky dielov.

Medzi epizódami nájdete zaujímavé témy ako napríklad humanizácia zla, veľká moc introvertov, prečo sa neschopní ľudia stávajú lídrami a mnohé ďalšie. A nemenej zaujímaví sú aj Kaufmanovi hostia, medzi ktorými nájdete autorov najväčších bestsellerov.

Za všetkých spomeniem napríklad Jamesa Cleara, autora knihy Atómové návyky, Kristin Neff, pionierku vo výskume súcitu so sebou samým (o ktorom sme hovorili aj v našom podcaste) či investora a podnikateľa Tima Ferissa alebo Carol Dweck, ktorá prišla s konceptom „fixed and growth mindset“.

10 % Happier with Dan Harris

Autorom tohto skvelého podcastu je Dan Harris, moderátor televíznej stanice ABC, ktorý mal počas živého vysielania relácie „Good Morning America“ panický atak. Zmena životného štýlu, ktorá nasledovala, v sebe skrývala aj biznisový potenciál. Publikoval knihu, vytvoril mobilnú aplikáciu a pred troma rokmi začal s vlastným podcastom, v ktorom sa s hosťami rozpráva o dôležitosti mentálneho zdravia a napríklad aj o benefitoch meditácie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Future Farm (@thefuturefarm.co)

Prvú epizódu odvysielala pred štyrmi rokmi stanica ABC, hosťami v štúdiu boli Dalajláma a neurovedec Richard Davidson. Medzi hosťami nechýbali ani Tim Ferriss, Arianna Huffington či Jon Kabat-Zinn, autor meditácie všímavosti (mindfulness).

Ľudskosť

A teraz niečo z našich končín. V podcaste denníka SME sa reportérka Barbora Mareková zhovára s hosťami a hostkami o zraniteľnosti, empatii a mentálnom zdraví. Riešia spolu, ako na nás vplýva rodina, politická atmosféra, sociálne siete aj titulky v novinách. Tento podcast je podľa mňa na Slovensku jeden z najunikátnejších, a to nielen témami, ktoré autorka rozoberá, ale aj spôsobom, akým rozhovory vedie.

Nepoúča, no vysvetľuje, vždy sa pozerá aj na druhú stránku veci, no nikdy neodsudzuje, počúva chápavo a okrem otázok zdieľa v rozhovoroch aj svoje osobné skúsenosti. Ak podcast ešte nemáte medzi obľúbenými, po vypočutí sa tam rozhodne zaradí.

Podcasty rádia Wave

Crème de la crème česko-slovenského podcastingu. Český rozhlas Radio Wave prináša množstvo zaujímavých podcastov, vrátane tých, ktoré sa venujú duševnému zdraviu a well-beingu. Medzi moje najobľúbenejšie patrí „Balanc“, ktorý sa venuje sebarozvoju, prospešnému životnému štýlu aj dôležitosti medziľudských vzťahov. Zaujímavé sú aj jeho špeciálne epizódy, v ktorej zdieľajú svoje osobné skúsenosti aj poslucháči.

„Moje terapie“ je síce staršia séria Wave-u, ale stále má čo povedať. V jednotlivých epizódach priniesla postupne príbehy šiestich ľudí, ktorí sa rozhodli nebyť na svoje problémy sami a vyhľadali pomoc terapeuta. Poslucháč sa prostredníctvom nich stretáva s rôznymi diagnózami a zložitými životnými situáciami, o ktorých rozprávajú nielen hlavní aktéri, ale aj ich psychológovia. Dokáže terapia niekomu zmeniť život? Ako vyzerajú takéto sedenia? Čo všetko sa odohráva za zatvorenými dverami?

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Radio Wave (@croradiowave)

Rovnako odporúčam aj ďalší podcast rádia Wave – „Diagnóza F“, ktorý prináša zaujímavé a hĺbkové rozhovory (nielen) o duševných chorobách s psychológmi a psychiatrami.

Ak hľadáte niečo o duševnom zdraví mužov, vypočujte si napríklad „Pochlap se“  či dokumentárnu podcastovú sériu „Hrana“ o mužskom body image. Zaujímavý (pre obe pohlavia) môžu byť aj intímny podcast „Šeptem“ o vzťahoch, láske a sexe.

Mama Gang

A teraz niečo (nielen) pre mamy. Podcast Mama Gang síce nerieši primárne mentálne zdravie, no táto téma sa nesie v pozadí takmer každej epizódy. Autorky podcastu Adela Zábražná, ktorá predtým pôsobila ako výkonná manažérka Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) a koučka Ivona Hodasová, spovedajú známe mamy aj odborníčky z praxe a riešia mnohé zaujímavé témy, ako napríklad traumu, pohyb, nastavenie hraníc či čas pre seba.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mama Gang (@mama_gang_sk)

Cieľom je pomáhať mamám (aj otcom) nasadiť kyslíkovú masku najskôr sebe, aby sa im všetky ostatné materské témy zvládali ľahšie. Z vlastnej skúsenosti však odkazujem, že mnohé epizódy obohatia aj „nemamy“ a „neotcov.“  Dievčatá vydali aj krásnu a užitočnú knihu Priestor pre mamu.

Na záver ešte pripomíname náš podcast Nevyhorení, ktorý prinášame každý druhý utorok na Spotify, v Google podcastoch či v Apple podcastoch. Nezabudnite si nastaviť odber, aby vám neunikla žiadna nová epizóda. Okrem zaujímavých tém nájdete pri každej časti aj dodatočné zdroje – tipy na zaujímavé čítanie, pozeranie a počúvanie od autorky aj odborníkov, ktoré posielame aj formou nášho newslettera Nevyhorení. Prihlásiť sa na jeho odber môžete tu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?