Córdoba v španielskej Andalúzii možno nie je taká populárna ako jej slávnejší sused Sevilla. Stále však priťahuje množstvo návštevníkov, ktorých očaruje svojimi historickými pamiatkami.
Córdoba | Foto: Flickr/Jocelyn Erskine-Kellie v licencii CC BY-SA 2.0
Počas vyše 800-ročnej nadvlády Maurov nad južným Španielskom bola Córdoba Rímom svojej doby. V 10. storočí bola najväčším mestom Európy. Mala viac než 80 knižníc, z ktorých jedna obsahovala 400-tisíc kníh. V tom čase vedeli čítať dve percentá populácie.
V mestskej literatúre, architektúre a kultúre o tom existuje nespočetné množstvo dôkazov. Córdoba je domovom štyroch pamiatok UNESCO, vrátane záhradných nádvorí a gigantickej mešity premenenej na katedrálu. Nachádza sa tu tiež jedna z najkreatívnejších reštaurácií na svete.
Mesto je spleťou stredovekých ulíc, prešpikovaných mešitami a kaplnkami, oživené pomarančovníkmi. V podstate sa tam chcete len motať a stratiť sa v neznámom, ale nezaškodí mať aj plán.
Mešita – katedrála
Foto: Flickr/Trevor Huxham v licencii CC BY-NC-ND 2.0
Tento slávny symbol tolerancie a multikulturalizmu v centre mesta ohromí už svojou veľkosťou. Má nádherný interiér s pruhovanými klenbami typickými pre moslimské chrámy a katolícku ikonografiu v strede katedrály.
Nádvoria
Foto: Wikimedia/Julia Kostecka v licencii CC BY 2.0
Nádvoria v Córdobe, ktoré sú pamiatkami svetového dedičstva UNESCO, sú neskutočne fascinujúce. Raní obyvatelia mesta, najskôr Rimania a neskôr Mauri, prispôsobili svoje domovy neúprosným horúčavám tohto regiónu.
To znamená, že vo vnútorných dvoroch budov sú záhrady, zvyčajne s fontánou uprostred a so studňou na zachytávanie dažďovej vody.
V posledných rokoch sa majitelia domov predbiehajú vo výzdobe žiarivými kvetmi. Mnohí z nich chcú obhajovať svoje tituly počas každoročnej súťaže, kde sa vyberajú tie najkrajšie už od roku 1921.
Noor
Foto: noorrestaurant.es
Vo svojej dvojhviezdičkovej michelinskej reštaurácii na predmestí sa šéfkuchár Paco Morales podujal na jeden z najkreatívnejších a najambicióznejších gastronomických projektov. Rád si predstavuje, že je súkromným šéfkuchárom Abda al-Rahmnana III., kalifa Al-Andalus z 10. storočia. Morales je „gastroarcheológ“, kronikár, tlmočník a poskytuje úžasné 18-chodové degustačné menu.
AL-IKSIR, Múzeum alchýmie
Ďalšou zaujímavou obyvateľkou Córdoby je Palestínčanka Salma Al Taji Al Farouki, ktorá žila po celom svete, kým sa usadila v južnom Španielsku, kde vytvorila múzeum. Poznamenáva, že alchýmia je zmesou vedy, múdrosti a viery, dokonalým projektom pre toto mesto.
V jej zbierke sú predmety ako alchymistické kamene, elixíry, lieky a mažiare či rekonštrukcia antického kolesa zobrazujúceho znamenia zverokruhu.
Mercado Victoria
Foto: Wikimedia/Mercado Victoria v licencii CC BY-SA 4.0
Mercado Victoria, prvý gastronomický trh v Andalúzii, obsahuje rôzne stánky s jedlom a nápojmi, ktoré ponúkajú viac než 20 druhov kuchýň. Je to živý priestor na objavovanie andalúzskej gastronómie – chobotnicový šalát, vyprážané krokety, chutné drobné ryby.
El Bar de Paco Morales
Zatiaľ čo do Moralesovej reštaurácie Noor sa ide raz za život (alebo aspoň raz za sezónu), v centre mesta otvoril úplne inú reštauráciu.
El Bar de Paco Morales je nádherným miestom, kde môžete ochutnať tradičné miestne jedlá, ako napríklad krokety z hovädzieho chvosta či tradičnú andalúzsku hustú polievku z paradajok, olivového oleja, chleba a cesnaku – salmorejo.
Rímsky most
Foto: Wikimedia/Rafesmar v licencii CC BY-SA 4.0
Táto pamiatka, známa aj ako Starý most, bola postavená na začiatku 1. storočia pred naším letopočtom a veľká časť súčasnej stavby pochádza z arabskej rekonštrukcie z 8. storočia. Most je len pre chodcov a cyklistov.
La Cuchara de San Lorenzo
Foto: https://www.lacucharadesanlorenzo.es
Bratia Paco a Narciso Lópezovci začínali s miestnou tavernou, no v priebehu rokov sa z nej vyvinula sofistikovaná jedáleň.
Majú rozsiahly jedálny lístok s časťami venovanými iberskému bravčovému mäsu, vyzretému hovädziemu mäsu a ryžovým jedlám.
Flamenco v Doble de Cepa
Foto: https://dobledecepa.es
V meste sa nachádza množstvo nablýskaných sál, kde sa môžete ísť pozrieť na flamenco, ktoré je taktiež jednou z pamiatok UNESCO. Táto rodinná taverna je však lepšou alternatívou. Usporadúva živé predstavenia v intímnom priestore, ktorý pôsobí skôr ako obývačka než sála.
Las Casas de la Judería
Foto: Wikimedia/Américo Toledano v licencii CC BY-SA 3.0
Päť palácových domov, z ktorých najstarší pochádza z roku 1597, bolo spojených a zrekonštruovaných do tohto butikového hotela v židovskej štvrti mesta. Izby sú klasické, priestranné a romantické. Skrytým pokladom je celoročný bazén na jednom z nádvorí.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Ann Abel.