15. septembra 2018

To, akú nehnuteľnosť si môžete kúpiť za milión dolárov (okolo 864-tisíc eur), sa vo veľkých amerických mestách značne líši. Poďme sa spolu pozrieť na to, koľko stojí meter štvorcový v jednotlivých metropolách a kde sa teraz najviac oplatí vraziť peniaze. 

Mesto anjelov vs. San Francisco

Danielle Hale, hlavná ekonómka realtor.com radí: „Ak má váš rozpočet takýto strop a hľadáte priestor v Los Angeles alebo San Franciscu, viac metrov štvorcových dostanete práve v Los Angeles.“ Za jeden milión a 99 dolárov si môžete v oblasti Burbank Hill napríklad kúpiť dom s rozlohou 334 metrov štvorcových, ktorý bude mať na dvore niekoľko zostupných terás a výhľad na kaňon.

Zvažujete kúpu prvej nehnuteľnosti v živote?
Tieto osoby budete potrebovať

„V San Franciscu si však i so šesťciferným platom nemusíte nájsť za milión dolárov skvelý dom. Keď sa teda pozriete na cenu za meter štvorcový,“ dodáva Hale. Čísla z realtor.com jej tvrdenia len podporujú. V San Franciscu si v súčasnosti za milión kúpite 149 metrov štvorcových, čo je o 19 % menej priestoru než pred rokom. Cena 6600 dolárov (5600 eur) za “štvorák” predstavuje oproti minulému roku nárast o 22 %.

Washington D.C. a Boston

Čo sa však týka niektorých iných lokalít, realtor.com prináša dobré správy. Kupcovia v Chicagu a Washingtone D.C. môžu za rovnakú cenu získať až dvojnásobok metrov štvorcových v porovnaní s ľuďmi v San Franciscu. Ak sa pozrieme na širší trh vo Washingtone D.C., tak zistíme, že si tu ľudia môžu za milión dolárov kúpiť viac priestoru – aj viac ako 400 metrov štvorcových.

Reklama

Ako hovorí Koki Adasi, senior viceprezident spoločnosti Compass, realitnej maklérskej a technologickej platformy, ľudia dnes majú dobré možnosti. „Kupujúci sa pozerajú aj na lokality ako North Arlington vo Virgínii (pozn. red. oblasť neďaleko hlavného mesta) kvôli dobrým školám a peknému bývaniu. Môžu tu kúpiť rodinný dom s rozlohou 186 metrov štvorcových vo výbornom stave, blízko zastávky metra, obchodov a škôl.“

Žiadny balkón? Žiadny problém.
Pozrite si luxusné terasy v New Yorku

Horúcim želiezkom v ohni je stále i bostonský trh. Rýchlo sa rozvíjajúca oblasť Seaport plná luxusných apartmánov však neponúka veľký výber nehnuteľností, ktoré by ste si mohli kúpiť za milión dolárov. „Keď sa pozriete na Seaport a neďaleké nábrežie, tak za milión toho skutočne nenájdete veľa,“ poznamenáva David Bates, obchodný zástupca spoločnosti William Raveis Real Estate. „Nedávno som mal klienta, ktorý mohol investovať milión a chcel budovu na nábreží s parkovaním. Po prieskume som mu musel povedať, že si v tejto lokalite nemôže dovoliť ani jednoizbový byt s parkovaním.“ No za 1,25 milióna dolárov (1,08 milióna eur) si môžete kúpiť luxusný byt (88 metrov štvorcových) v bostonskom Fan Pier, a to hneď s garážou pre dve vozidlá.

A čo New York?

Lisa Larson z Warburg Realty na Manhattane hovorí, že si dnes za milión môžete dovoliť viac. „Vidím výhodné nákupné príležitosti, no záleží na tom, o akú časť mesta máte záujem,“ vysvetľuje. Ak sa na mesto pozrieme bližšie, tak sú tu drahé časti ako West a East Village a Lower East Side, kde sa cena za meter štvorcový môže vyšplhať i na 21-tisíc dolárov (18-tisíc eur). „Dovoliť si však môžete už tradične časti ako Murray Hill a Kips Bay,“ dodáva.

usa amerika nehnuteľnosti bohatý luxus
Ilustračné foto. Foto: Pexels

Realitná kancelária Neighborhood X porovnávala augustové ceny nehnuteľností v niektorých veľkých amerických mestách. Dáta tu ukázali, že zatiaľ čo na Manhattane zaplatíte priemerne za meter štvorcový priestoru 19-tisíc dolárov (16,2-tisíca eur), vo Philadelphii je to 17,6-tisíca dolárov (15-tisíc eur), v meste Denver zase 18,4-tisíca dolárov (15,7-tisíca eur) a v Portlande 11,3-tisíca dolárov (9700 eur).

Country vs. grunge

Teraz sa ale poďme pozrieť na Seattle – rodisko hudobného štýlu grunge. To totiž zaznamenalo silný rast cien i dopytu po nehnuteľnostiach. John Manning, maklér v spoločnosti RE/MAX vysvetľuje dynamiku trhu: „Nie je to tak dávno, čo bola väčšina nehnuteľností za milión dolárov situovaná v známych štvrtiach ako Queen Anne alebo Laurelhurst. To sa zmenilo v čase, keď Amazon, Google, Facebook a ďalšie veľké technologické spoločnosti začali rozširovať svoju prítomnosť pracovných síl v meste. Dnes tak nájdete nehnuteľnosti za milión dolárov takmer v každej časti mesta i okolitých mestách.“

Ak ale hľadáte pridanú hodnotu, milujete country hudbu a dobré jedlo, tak by ste mali svoje peniaze investovať v Nashville. „Trh v širšom okolí tu zaznamenal v posledných rokoch veľký nárast cien, no za milión dolárov tu stále môžete dostať veľa. V centre by ste mohli kúpiť novú, modernú nehnuteľnosť s výhľadom na mesto, a to s rozlohou viac ako 280 metrov štvorcových,“ vysvetľuje Jeff Checko z RE/MAX Advantage v Nashville.

Hlavná foto: Pexels

Prispievateľka Ellen Paris píše pre Forbes.com o nehnuteľnostiach.