13. septembra 2018

Existujú zmeny, ktoré keď v živote urobíte, zvýšite nimi vlastnú produktivitu. Nie je to jednoduché, no len čo si vybudujete nové zvyky, tak všetko začne dávať zmysel.

Tu je 10 každodenných návykov tých najproduktívnejších lídrov, ktoré si môžete osvojiť:

1. Doprajte si dostatok spánku

Nedostatok spánku môže mať negatívny vplyv na vašu produktivitu i samotné zdravie. Hľadajte preto spôsoby, vďaka ktorým sa v tejto oblasti života zlepšíte. Napríklad, skúste ísť do postele každú noc o hodinu skôr.

2. Vstávajte zavčasu

Existuje množstvo štúdií, podľa ktorých ranné vtáčatá skutočne doskáču ďalej. Takže, i keď je dôležité dopriať si dostatok spánku, tak to neznamená, že by ste si mali budík nastaviť na poludnie.

10 spôsobov pre mladých lídrov, ako si získať rešpekt

Tí najproduktívnejší lídri chápu, že je dôležité dostať sa z postele skoro ráno.

3. Meditujte

Tento trend medzi produktívnymi lídrami narastá. Takže neváhajte, a skúste každodennú meditáciu vtesnať do svojich (i keď často plných) rozvrhov.

4. Cvičte

Niektorí ľudia cvičia ráno, iní na obed, a potom sú tu tí, ktorí tak urobia až večer. I keď ste už možno stratili návyk na podobné telesné aktivity, tak sa stále môžete dostať späť do pôvodných koľají. Len sa do toho pustite.

5. Doprajte si dobré raňajky

Áno, to, čo vaša mama neustále opakovala, je skutočne pravdivé. Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Preto nechcite patriť do skupiny ľudí, ktorí toto jedlo vynechajú. Na vašom tele si to totiž môže vybrať svoju daň. Radšej sa naraňajkujte, a naštartujte tak v ranných hodinách i svoju produktivitu.

6. Zdriemnite si

Znie to ako ten najlepší spôsob, ako svoju produktivitu „zabiť“, no v skutočnosti môže mať tento druh oddychu opačný efekt. Ak by ste si totiž zdriemli na pol hodinku, tak tým môžete zlepšiť svoj výkon, ostražitosť i náladu. Zaradením krátkeho podriemania do svojho rozvrhu si zlepšíte deň.

7. Nestrácajte čas dochádzaním

Najproduktívnejší lídri nemrhajú svoj čas dlhým dochádzaním. Sú chvíle, počas ktorých je to nevyhnutné, no najlepšie je prebytok času, ktorý strávite v aute (alebo mestskej hromadnej doprave) eliminovať.

Chcete byť mladým úspešným lídrom?
Osvojte si týchto 12 zvykov

Predstavte si, že by ste mohli na dochádzaní ušetriť hodinu denne. To znamená päť hodín počas pracovného týždňa a až 20 hodín mesačne. Tento čas predsa môžete využiť na riešenie dôležitejších úloh.

8. Robte si prestávky

Ak len stále idete, idete a idete vpred, tak raz nastane nejaký problém. Na prestávkach nie je nič zlé, i keď sa vám zdá, že spomaľujú vaše napredovanie.

Veda tvrdí, že ak si budete robiť prestávky, tak tým môžete zvýšiť svoju produktivitu. A to by predsa malo stačiť na to, aby ste to aspoň vyskúšali.

9. Vyhnite sa zdĺhavým stretnutiam

Vedeli ste o tom, že spoločnosti každoročne strácajú eurá na nepotrebných stretnutiach? Sú dni, keď jednoducho nemáte inú možnosť, než sa na mítingu zúčastniť. Existujú však i také, počas ktorých sa stretnutiam môžete vyhnúť. Tým, že si z rozvrhu zrušíte zdĺhavé schôdzky, získate viac času na ďalšie úlohy.

10. Využite zoznam úloh

Aj keď sa niektorým ľuďom tak celkom nedarí držať krok so zoznamom úloh, ide o jeden z najlepších spôsobov, ako zvýšiť vlastnú produktivitu. Použite pero a papier, alebo mobilnú aplikáciu. Či tak, alebo onak, experimentujte so zoznamom úloh, aby ste sami zistili, či a ako to ovplyvní vašu produktivitu.

Lídri nie sú rovnakí, každý človek je iný, takže neočakávajte, že si budete vedieť do života vniesť všetky tieto denné zvyky. Vaším cieľom je predsa nájsť také, ktoré zvýšia vašu produktivitu. Vďaka tomu stihnete urobiť a dokončiť viac vecí.

Hlavná foto: Pexels

Prispievateľ Deep Patel píše pre Forbes.com o generáciách i leadershipe.