26. októbra 2019

Slovenský Specter Sports (po novom Rezztek), ktorý v spolupráci so Zdenom Chárom vyvinul nový typ pásky, či skôr „nálepky” na čepeľ hokejky, dosiahol svoj najväčší úspech v startupových súťažiach. O zisku Gold Award v bostonskom akcelerátore Mass Challenge aj o plánoch na vstup na severoamerický trh hovorí CEO startupu Andrej Dula.

Andrej Dula počas svojej prezentácie na galaprograme akcelerátora Mass Challenge v Bostone. Foto: archív Specter Sports

Môžete priblížiť váš úspech v programe Mass Challenge?

Ide o jeden z najväčších svetových startupových akcelerátorov s pobočkami a programami vo viacerých krajinách sveta – a jeho najväčší program je Mass Challenge Boston, do ktorého sme sa dostali. Konkurencia na začiatku bola viac ako 1300 startupov z celého sveta. Do akcelerátoru vybrali sto spoločností, následne po štyroch mesiacoch programu spomedzi nich top 20 postúpilo do finále. A tam sme získali Gold Award, čo znamená cenu v hodnote 50-tisíc amerických dolárov. Čerpanie financií je plne na nás, Mass Challenge neberie žiadny podiel v spoločnosti, ani neurčuje pravidlá na použitie výhry.

Chárov startup ide cez Boston na americký hokejový trh. Je desaťkrát väčší ako Slovensko a Česko

Kam vám pôsobenie v akcelerátore otvorilo dvere?

Reklama

Nie je to iba úspech pre nás, ale aj pre Slovensko, keďže podľa slov organizátorov naša krajina zatiaľ nemala víťaza v Mass Challenge. Pre Rezztek je to po víťazstve na Startup Awards a US Connections programe ďalší úspech, ktorý nám zabezpečí nielen extra financie, ale aj ďalšiu kredibilitu. Vzhľadom na počet startupov, ktoré sa zapojili a tiež náročnosť celého programu, je toto zatiaľ jednoznačne náš najväčší úspech v startupových súťažiach.

Máte už jasno v stratégii vstupu na hokejový trh v USA a v Kanade?

Za štyri mesiace sme zozbierali obrovské množstvo informácií o severoamerickom trhu, aktuálne pripravujeme rôzne varianty vstupu na tento trh a v najbližšej dobe ich plánujeme sfinalizovať a predstaviť.

Rezztek v balení určenom pre severoamerický trh. Foto: archív Specter Sports

Stále platí delenie, že v zámorí ste Rezztek a na slovenskom a českom trhu fungujete pod pôvodným brandom Specter Hockey Tape?

Rezztek je názov nášho materiálu (Rezztek je kombinácia slova „resin“ – živica, ktorá je súčasťou pásky a veľkého Z, teda prezývky Zdena Cháru „Big Z“). Pripravili sme ho za účelom vstupu na severoamerický trh a v budúcnosti nemusí byť nutne spojený len s hokejom, preto neobsahuje slová „hockey“ ani „tape“. Slovensko a Česko zatiaľ fungujú pod brandom Specter Hockey Tape.

Zdeno Chára, podnikateľ: S novou páskou na hokejke dobýja NHL

Aká je situácia okolo patentovej ochrany a vedeckého výskumu?

V patentovej ochrane pokračujeme neustále – pre Severnú Ameriku už máme pripravené, respektíve podané prihlášky v spolupráci s poprednými kanceláriami v New Yorku a v Montreale. Vedecký výskum, ktorý preukázal, že Rezztek prináša hráčom merateľnú konkurenčnú výhodu v rýchlosti strely a rotácii puku, je aktuálne skúmaný renomovaným vedeckým časopisom. Môžem prezradiť len toľko, že pokiaľ bude posunutý na uverejnenie, pôjde o naozaj ohromný úspech vedeckého tímu pod vedením docenta Martina Plescha.

Aké úlohy má aktuálne v projekte Zdeno Chára, ktorý je jeho investorom aj ambasádorom?

Zdeno je v prvom rade kapitánom Bostonu Bruins. Jeho prínos pre Rezztek je najmä z hľadiska samotného vývoja, testovania produktu a pohľadu profesionálneho hráča. Jeho sieť kontaktov v hokeji a jeho osobná kredibilita nám zase pomáha otvárať dvere aj v biznisovej sfére hokeja.

Rezztek nahrádza klasickú pásku na hokejku ľahším, tenším a odolnejším materiálom, ktorý hráčovi poskytuje výhodu tým, že zlepšuje jeho strelu a kontrolu puku. Foto: archív Specter Sports

Do júla tohto roka ste mali uzatvorených vyše päťdesiat reklamných dohôd. Dnes je ich koľko?

Takmer každý týždeň robíme produkty s vlastným dizajnom podľa požiadaviek individuálnych hráčov, tímov či sponzorov. Aktuálne napríklad pre Babson College tu v Bostone, hokejový tím Slovenskej sporiteľne či videohru NHL ’20 na PlayStation so Sony. Pripravujeme ďalšie spolupráce so Slovenským olympijským výborom alebo so spoločnosťou Orange. Každá jedna spolupráca nás posúva ďalej a najmä tie s nadnárodnými spoločnosťami nám pomáhajú budovať kredibilitu aj za hranicami Slovenska. Asi najviac nás však nedávno potešila požiadavka na vlastný dizajn priamo od hokejistov Detroitu Red Wings.

 Čo plánujete na budúci rok?

Aktuálne finalizujeme investičné kolo, ktoré nám zabezpečí potrebné financovanie na vstup na severoamerický trh aj mimo NHL, kde Rezztek používajú hráči už v šiestich tímoch. Podarilo sa nám zaujať investorov zo Slovenska, ale aj priamo z USA. Tešíme sa, že máme okolo seba investorov, ktorým sa Rezztek páči nielen ako biznis, ale aj ako reklama na slovenský produkt, ktorý má šancu dosiahnuť globálny úspech. Poslednú časť investície potrebnej na vstup na severoamerický trh zabezpečuje slovenské Crowdberry.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk