13. júna 2021

Plánujete si dovolenku, výlet alebo sa plánujete vrátiť zo zahraničia? Od pondelka 14. júna od 6. hodiny ráno platí nový cestovný semafor, ktorý prináša nové výnimky z karantény, vypadla aj povinnosť podstúpiť na Slovensku ďalší test po návrate zo susedných krajín. Podstatnou zmenou je aj nová definícia zaočkovanej osoby.

Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva sa za zaočkovanú osobu považuje každý, ktorému bola podaná aspoň prvá dávka vakcíny proti Covid-19  a odvtedy uplynulo minimálne 21 dní.

Rozdelenie krajín na zelené, červené a čierne, platné od 14. júna. Infografika: Úrad verejného zdravotníctva SR

Zelené krajiny

Občania, ktorí posledných 14 dní pred návratom boli výlučne v zelených krajinách, sa musia najneskôr po prekročení slovenských hraníc povinne registrovať na e-hranici. Pri návrate lietadlom je potrebná registrácia aj na webe ministerstva dopravy.

Ak okrem zelených krajín v tomto období navštívili aj krajiny zaradené do červeného alebo čierneho zoznamu, postupujú podľa pravidiel pre „horšiu“ krajinu.

Výnimky z karantény:

Reklama
 • zaočkovaní proti Covid-19, minimálne 21 dní od podania prvej dávky vakcíny (ale maximálne 90 dní alebo 12 mesiacov, podľa tabuľky nižšie),
 • osoby, ktoré sa preukážu negatívnym antigénovým testom (nie starším ako 24 hodín), pričom tento test musí byť vykonaný na území susedného štátu alebo Slovenskej republiky,
 • osoby, ktoré sa preukážu negatívnym PCR testom (nie starším ako 72 hodín),
 • ľudia, ktorí prekonali ochorenie Covid-19 pred maximálne 180 dňami,
 • deti a tínedžeri do 18 rokov
 • osoby žijúce v spoločnej domácnosti, ak: sú zaočkované (najmenej 22 dní od podania prvej dávky), alebo pred menej ako 180 dňami prekonali ochorenie Covid-19, alebo majú menej ako 18 rokov.
Infografika: Úrad verejného zdravotníctva SR
 • Osoby, ktoré nespadajú do výnimiek, musia absolvovať povinnú karanténu, ktorá sa skončí bez vykonania testu a pri bezpríznakovom priebehu dovŕšením jej 14. dňa, alebo obdržaním negatívneho výsledku antigénového alebo PCR testu, ktorý možno vykonať okamžite po návrate.
 • Karanténa sa týka aj všetkých osôb v spoločnej domácnosti (okrem výnimiek spomenutých vyššie), končí sa súčasne s izoláciou osoby, ktorá prišla zo zahraničia.

Červené krajiny

Pre tých, ktorí prichádzajú z červených krajín, no nenavštívili žiadnu z čiernych krajín, platí povinnosť registrovať sa na e-hranici. Pri návrate lietadlom je potrebná registrácia aj na webe ministerstva dopravy.

 • Aj zaočkovaní alebo tí, ktorí prekonali Covid-19, musia po návrate z červenej krajiny absolvovať domácu karanténu spolu so všetkými členmi spoločnej domácnosti.
 • Karanténa sa končí na 14. deň bez testu, ak sa neobjavia príznaky ochorenia Covid-19,
 • alebo po obdržaní negatívneho výsledku PCR testu, ktorý je možné absolvovať najskôr 8. deň po návrate.
 • Deťom do 10 rokov sa karanténa končí zároveň s osobami žijúcimi v spoločnej domácnosti.

Výnimky z karantény:

 • Zaočkované osoby, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a miesto výkonu práce v červenej krajine a naopak.
 • Osoby žijúce v spoločnej domácnosti, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami alebo sú zaočkované a uplynulo najmenej 21 dní od podania prvej dávky vakcíny.

Za návštevu červenej krajiny sa nepovažuje tranzit cez jej územie bez zastavenia (s výnimkou prestávok na natankovanie) alebo cestu z letiska, ak osoba neopustila priestory letiska. V týchto prípadoch sa postupuje, ako keby táto osoba navštívila zelenú krajinu.

Čierne krajiny

Po návrate z čiernych krajín je povinná registrácia na e-hranici, pri návrate lietadlom aj na webe ministerstva dopravy.

 • Aj zaočkovaní alebo tí, ktorí prekonali Covid-19, musia po návrate z čiernej krajiny absolvovať domácu karanténu spolu so všetkými členmi spoločnej domácnosti.
 • Karanténa sa končí na 14. deň bez testu, ak sa neobjavia príznaky ochorenia Covid-19.
 • Aj po obdržaní negatívneho výsledku PCR testu, ktorý je možné absolvovať najskôr 8. deň po návrate, sa karanténa končí až na 14. deň.
 • Deťom do 10 rokov sa karanténa končí zároveň s osobami žijúcimi v spoločnej domácnosti.

Výnimky z karantény:

 • Zaočkované osoby, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a miesto výkonu práce v čiernej krajine a naopak.
 • Osoby žijúce v spoločnej domácnosti, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami alebo sú zaočkované a uplynulo najmenej 21 dní od podania prvej dávky vakcíny.

Za návštevu čiernej krajiny sa nepovažuje tranzit cez jej územie bez zastavenia (s výnimkou prestávok na natankovanie) alebo cestu z letiska, ak osoba neopustila priestory letiska. V týchto prípadoch sa postupuje, ako keby táto osoba navštívila zelenú krajinu.

Pravidlá vstupu do susedných krajín a Chorvátska nájdete TU.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?