Developer a miliardár Evžen Korec opäť ukazuje svoj vzťah k zvieratám. Tentoraz nechal v zahraničí naklonovať svojho už zosnulého psa. Ide o vôbec prvé klonované zviera tohto druhu v strednej Európe.
Dvojmesačné šteniatko cane corso menom Aristocrat Korec Corso II, ktoré je po príchode do Českej republiky v povinnej karanténe, je identickou kópiou pôvodného štvornohého partnera, ktorý uhynul vo februári tohto roku.
Podľa časopisu Forbes 79. najbohatší Čech s majetkom blížiacim sa k šiestim miliardám korún sa k nezvyčajnému kroku odhodlal z dvoch dôvodov. Po prvé, aby zachoval výnimočné gény svojho špičkového psa z veľmi úspešnej línie, vrátane zvieraťa, ktoré sa narodilo vo februári 2017 po prvej úspešnej inseminácii zmrazeným spermatom cane corso v Českej republike. A tiež preto, aby otestoval hranice modernej genetiky.
„Vyzerá to jednoducho, ale v skutočnosti ide o veľmi zložitý postup, ktorý sa nie vždy podarí,“ komentuje zakladateľ jednej z najväčších domácich developerských spoločností Ekospol a vyštudovaný genetik.
„Klonovanie je biologický zázrak,“ dodáva čoskoro 68-ročný podnikateľ, ktorý so svojou manželkou Janou vedie medzinárodne uznávanú chovateľskú stanicu psov.
Ako takýto zázrak dosiahnuť? Zjednodušene by sa postup dal opísať takto. Vytvorí sa identická kópia klonovaného zvieraťa. Tkanivová kultúra sa vypestuje z kožných buniek psa a jadro kožnej bunky klonovaného jedinca sa implantuje na miesto jadra zárodočnej bunky vajíčka mikromanipuláciou. Tým sa vytvorí identická kópia klonovaného jedinca.
Podľa Forbesu mohol celý tento proces, ktorý prebiehal čiastočne v Anglicku a väčšinou v USA, stáť Evžena Korca v prepočte nízke milióny korún. Predražila ho aj logistika, keďže preprava psa spoza oceánu je komplikovaná, a teda drahá záležitosť.
Princíp klonovania prvýkrát vedecky popísal koncom 30. rokov minulého storočia nemecký embryológ a nositeľ Nobelovej ceny Hans Spemann, avšak až takmer o šesť desaťročí neskôr, v roku 1996, škótski vedci úspešne „skopírovali“ zviera a priviedli na svet ovcu menom Dolly. Mediálna hviezda, ktorej vypchaté telo je teraz vystavené v Škótskom národnom múzeu, sa dožila siedmich rokov.
V súčasnosti robia veľké pokroky v tejto vednej disciplíne Číňania, ktorí sa zaoberajú predovšetkým klonovaním primátov. Začiatkom tohto roka oznámili, že ich opica ReTro, rozmnožená týmto spôsobom, bola vôbec prvým primátom, ktorý dosiahol dospelosť.
Klonovanie je populárne aj v jazdeckom športe, kde sa dá využiť na šľachtenie dostihových koní alebo parkúrových koní s výnimočnými vlastnosťami.
Ani v prípade Evžena Korca nejde o protekčný výstrelok. Pre doktora prírodných vied, ktorý je podpísaný pod desiatkami patentov a publikácií z oblasti molekulárnej biológie a genetiky a ktorý pred svojou podnikateľskou kariérou pôsobil na prestížnych európskych univerzitách, je to súčasť výskumu génov súvisiacich s dĺžkou života, ktorému sa už roky venuje jeho zoologická záhrada v Tábore.
Okrem toho sa ZOO Tábor, najväčšia súkromná inštitúcia svojho druhu v Českej republike, ktorú Evžen Korec v roku 2015 zachránil pred bankrotom, snaží o chov a ochranu ohrozených druhov a ďalších zvierat.
Dlhodobo sa napríklad snaží o reintrodukciu zubra európskeho (v prípade ktorého sa venuje aj výskumu dlhovekosti) do prírodných rezervácií v Európe.
Pred dvoma rokmi Korec zachránil skupinu gravidných oslíc, ktoré mali skončiť na bitúnku. Sivé kopytníky však namiesto táborskej zoo skončili na jeho súkromnej farme pri Olbramoviciach.