12. marca 2018

Keď sa český miliardár Igor Fait rozhovorí o svojich investíciách, spomenie hneď niekoľkokrát význam Slovenska. S touto krajinou je biznisovo prepojený a rád by bol ešte viac. Hľadá tu nové obchodné príležitosti a aj investorov do svojho nového fondu Jet 2.

“Veľká časť Slovákov svoje investície smeruje do zahraničia. V Česku už to skúsili, preto im teraz ponúkame najväčší private equity fond v našej zemi,” vysvetľuje majoritný vlastník investičnej spoločnosti Jet Investment. Tá už na Slovensku vlastní fabriku Kordárna Plus v Senici a Fait by jej rád čoskoro zaobstaral ďalšieho súrodenca.  “Slovensko je rozhodne miestom, kam chceme expandovať a kupovať ďalšie spoločnosti do nášho portfólia,” uisťuje.

Fait, ktorý sa minulý rok stal nováčikom českého rebríčku 70. najúspešnejších biznismenov Forbes, by rád s pripravovaným fondom Jet 2 naviazal na úspech služobne staršieho Jet 1.

Ten bol spustený v polovici roku 2015. Svoje peniaze doň vložilo zhruba sto investorov, z toho niekoľkí aj zo Slovenska.  Záujem o fond vtedy predčil očakávania. “Ponuky sme nakoniec museli odmietať, chcelo s nami investovať viac ľudí, než sme mohli do fondu prijať,” hovorí Fait. Popíja pritom kávu v átriu secesnej vily v brnenskej ulici na Hlinkách, ktorú nechal zrekonštruovať do pôvodnej podoby a dnes v nej jeho spoločnosť sídli.

Vstupenkou je 10 miliónov korún 

Jet 1 bol prvým českým fondom, otvoreným širšej škále investorov, ktorý zarábal na nákupe, správe a následnom predaji firiem. Jeho hodnota vzrástla v priebehu prvých dvoch rokov o takmer šestnásť percent per annum (p. a.) a pohybuje sa okolo štyroch miliárd českých korún. A podobné zhodnotenie si Fait sľubuje aj od projektu Jet 2.

Investície do reštrukturalizácií patria k najvýnosnejším na trhu. Do fondu Jet 1 sa rozhodlo investovať viac ako 100 investorov. Za dva roky s nami dosiahli na 16 % zhodnotenie per annum. Už 20 rokov totiž investujeme len do takých projektov, ktorým bezpodmienečne veríme. Tie potom riadime a riziko máme pod kontrolou.Rovnakú investičnú príležitosť ponúkame i vám. Otvárame fond kvalifikovaných investorov Jet 2.
Investíciou do fondov Jet získate:

  • nadpriemerný výnos investície,
  • možnosť využiť 20 rokov skúseností v private equity,
  • know-how úspešného riadenia priemyselných podnikov,
  • diverzifikáciu svojho portfólia.

Investujte s nami na www.fondjet2.cz

Kapitál do dvojky, ako o ňom pracovne hovorí, sa bude upisovať šesť mesiacov. Cieľová čiastka je tri až päť miliárd českých korún a odhad výkonnosti 15 percent p. a. Výška investície, s ktorou Jet Investment pre vstup do Jet 2 počíta, je 10 miliónov korún a viac. Pokiaľ sa však prípadný investor rozhodne investovať menej ako 10 miliónov korún (393 375,56 eur), má túto možnosť prostredníctvom partnerskej spoločnosti Conseq.

Fait odhaduje, že samotní partneri Jet Investment do fondu investujú okolo 15 percent z vlastných zdrojov. Investičný horizont bude osem až desať rokov.

Fait svoj biznis postavil na stratégii, ktorej sa čiastočne drží dodnes: kúpiť firmu, dať jej nový impulz a so ziskom predať, prípadne si ju ponechať ako dlhodobú investíciu. Cieľom sú aj firmy v insolvencii. Ich nákup býva lacnejší, ale zároveň riskantnejší. “Musíte zvážiť, či sa vám takýto nákup skutočne vyplatí. A či dokážete reštartovať rast takejto firmy, prípadne urobiť opatrenia v nákladoch, aby aj pri súčasných tržbách generovala potrebný cash,” popisuje.

Foto: Jan Schejbal

 

Preto sa investori z Brna zameriavajú aj na bezproblémové, nie však start-upové firmy s rastovým potenciálom. “Tie často potrebujú finančný kapitál, impulz vo forme rastu v danom odvetví, alebo tiež strategické a manažérske vedenie, ktoré im už súčasný vlastník nemôže poskytnúť, a preto sa obracajú na nás,” popisuje druhý pilier svojho biznisu.

Keď je firma zrelá, ide do sveta

A ako vlastne takéto akvizičné dvorenie prebieha? Ponuky prichádzajú väčšinou od poradenských spoločností, bánk alebo právnických kancelárií. Niekedy aj od samotných majiteľov firiem.

Keď sa podarí vhodnú akvizíciu nájsť, zamieria do firmy Faitovi ľudia na čele s projektovým manažérom. Ten má na starosti celý proces od jej nákupu, potrebných previerok (due diligence), dlhodobého rozvoja až po predaj. Zisťuje, v akej kondícii firma je, či má potenciál rastu v tržbách alebo priestor pre škrty v nákladoch. Vytvára finančný model a na jeho základe stanoví takzvaný free cash flow, ktorý je podstatný pre ocenenie firmy.

Fait plánuje Jet 2 naplniť podnikmi z odvetví, ktorým rozumie a s ktorými má skúsenosti aj z jedničky. Je to predovšetkým priemysel previazaný s novými technológiami alebo s výrobcami zariadení na výrobu alternatívnych energií. Ide tiež o technický textil alebo chémiu spojenú s vývojom nových materiálov. Plán je vytvoriť rovnaký model ako v Jet 1. Takže niekoľko samostatných odvetvových platforiem, v strede ktorých bude vždy hlavná firma. K nej sa potom budú vyberať ďalšie spoločnosti tak, aby sa dali biznisovo alebo výrobne previazať.

Foto: Jan Schejbal

K predaju firmy, respektíve celej platformy, môže podľa Faita dôjsť prakticky kedykoľvek, bez ohľadu na investičný horizont. Ako príklad uvádza fond Jet 1, ktorého investičný horizont končí v roku 2022. Jedna z piatich investičných platforiem je však už teraz pripravená k predaju. “V súčasnej chvíli funguje veľmi dobre a produkuje zaujímavý cash-flow, takže môže vyplácať pravidelnú dividendu. Myslíme si, že my, ako súčasní vlastníci, už jej nemáme čo dať. Skrátka, keď je firma zrelá, ide do sveta.”

V porovnaní s Jet 1 budú mať v dvojke väčší podiel inštitucionálni investori (ďalšie fondy, investičné spoločnosti, banky atď.) nad individuálnymi. Mix oboch skupín by však Fait rád zachoval, a to aj v budúcnosti. Fond láka hlavne záujemcov z Česka a Slovenska, ale nielen tých. Vstup doň v súčasnosti zvažujú napríklad zahraničné fondy kvalifikovaných investorov a fondy fondov, ktoré hľadajú investičné príležitosti vo fondoch podobného zamerania a veľkosti, ako je Jet 2.

“Tie sa potom snažia prepojiť aj biznisovo, takže sa môže stať, že vám prinesie zákazky z nejakého úplne iného fondu,” dodáva Fait a nevylučuje, že pri hľadaní vhodných akvizícií vykročí okrem stredoeurópskeho regiónu, kde pôsobí, ďalej do Európy.

Tento článok je BrandVoice, vznikol spolupráci s Jet Investment.