25. decembra 2020

CEO Orange Slovensko Federico Colom, top manažér zo Španielska, strávil počas korony niekoľko mesiacov sám v Bratislave odlúčený od svojej rodiny. Prezradil nám niečo o povestnej španielskej sieste, ale aj o tom, ako vyzerala jeho práca na Slovensku počas pandémie, ako sa vyrovnal s karanténou a s odlúčením od blízkych. „Vo veľkom som využíval Zoom na „stretávanie“ sa s rodinou a s priateľmi. Organizoval som videohovory na kávu, videohovory na aperitív, videohovory na bicyklovanie,“ hovorí šéf spoločnosti Orange Slovensko.

Federico nás víta vo svojej kancelárii a ukazuje na stenu, kde visí mapa Slovenska s lístočkami od kolegov pripnutými v rôznych častiach krajiny. „Keď som sem (pred rokom a pol) prišiel, kolegovia mi dali tipy, čo sa oplatí ísť na Slovensku pozrieť. Mnohé z tých miest som ešte nestihol navštíviť, ale verím, že keď budeme opäť môcť voľnejšie cestovať, určite sa tam vyberiem.“

Keď sme prichádzali, videli sme tu len pár ľudí. Aj Orange teraz funguje „z domu“?

Áno, tak ako mnohé firmy, aj my sa snažíme chrániť ľudí a maximalizovať home office. Okrem nevyhnutných pracovníkov, akými sú napríklad technici, väčšina ľudí pracuje z domu, samozrejme, každý po dohode so svojím nadriadeným.

Zdroj úspechu

Čo sa bude v telekomunikačnom sektore diať, keď pandémia postupne odznie?

Reklama

Pre nás to bude hlavne o 5G a optických sieťach. Tomuto sa chceme venovať najviac. No a samozrejme sa budeme snažiť vylepšiť aj služby v oblasti ICT, TV obsahu, chceme rásť aj v oblasti smart home a smart office. Ide o rôzne smart zariadenia v domácnostiach a kanceláriách, ktoré by ľuďom a firmám poskytli nové typy služieb, aby sa zjednodušil ich život.

Rozmýšľali ste o tom, čo je podľa vás zdrojom úspechu spoločností v súčasnom svete?

Myslím, že je dôležité, aby firmy čoraz viac premýšľali o tom, ako môžu pomáhať spoločnosti. Svet sa zmenil. Keď som bol mladší, v škole nás učili, že to hlavné je maximalizovať zisky pre akcionárov. Aj ja som tomu veril, ale to sa medzičasom zmenilo a dnes si myslím, že takýto prístup nie je správny. Videli sme to aj na kríze v roku 2008. Hnať sa iba za ziskom je zlá kultúra. Ideál je ten, že by ste mali zarábať, ale súčasne aj pomáhať spoločnosti. Nie jedno alebo druhé, ale oboje.

Dlhé odlúčenie od rodiny

Prejdime teraz k vášmu manažérskemu životu, ale aj tomu, ako ste zvládali pandémiu. Pred koronou ste sa pravidelne stretávali so svojou rodinou, ale to sa zmenilo a dlhé mesiace ste boli na Slovensku sám. Ako ste sa s tým vyrovnali?

Presne tak, pred koronou sme sa s rodinou stretávali každý víkend, či už doma v Španielsku, tu v Bratislave, alebo niekde inde v Európe a trávili sme spolu víkendy. Keď už nebolo možné cestovať a začali sme pracovať z domu, snažil som sa striktne dodržiavať disciplínu. Svoje zvyky som nezmenil. Vstával som v tom istom čase, obliekol som sa tak, ako by som išiel do práce, aj keď som vedel, že budem celý deň sám. A športoval som tak, ako aj v čase pred pandémiou. Venujem sa triatlonu a vždy pred „odchodom do práce“, som si zabehal alebo bicykloval na trenažéri.

A čo počas víkendov?

Snažil som sa svoj spoločenský život reprodukovať cez siete. Vo veľkom som využíval Zoom na „stretávanie“ sa s rodinou a s priateľmi. Organizoval som videohovory na kávu, videohovory na aperitív, videohovory na bicyklovanie. S kamarátmi sme sa napríklad virtuálne spojili a bicyklovali na Tourmalet. Takto som sa snažil fungovať. Akoby som žil normálny život, len sa všetko dialo v digitálnom prostredí. Vďaka tomu som to zvládol.

CEO spoločnosti Orange Slovensko Federico Colom. Hlavné foto: Miro Nôta

Čo vám najviac v tom čase chýbalo?

Prvé dva mesiace od nástupu korony boli rýchle, museli sme robiť veľa zmien, bolo to rušné obdobie, preto som to až tak veľmi nevnímal. Potom, keď už som bol trochu viac zorganizovaný a mal viac času, som si uvedomoval, že asi najviac mi chýba fyzický kontakt. Za tri mesiace som sa vlastne nikoho ani len nedotkol. Živý kontakt mi chýbal aj na poradách. Nie vždy cez Skype dokážete rozoznať, či s vami ľudia súhlasia alebo nie. Vždy som kolegom prízvukoval, aby mi povedali, ak s niečím nesúhlasia, ak majú nejaké námietky. Cez digitál nevidíte gestá, pozíciu tela, neviete dobre odhadnúť, či sú z niečoho ľudia nadšení alebo nie.

Základom je disciplína a presnosť

Dnes je pre ľudí ťažšie oddeliť pracovný život od súkromného. Ako to robíte vy?

Čítate si napríklad pracovné maily aj neskoro večer? Naozaj sa snažím byť disciplinovaný. Mám pravidlo, že asistentka má voľnú ruku, čo sa týka mojej agendy od deviatej do dvanástej a od jednej do piatej. Ak mám mať nejaké stretnutie alebo poradu mimo týchto časov, musí to so mnou konzultovať. Nerobím to len kvôli sebe, ale najmä kvôli ostatným, pretože viem, že na Slovensku je to tak, že zhruba od piatej popoludní si už ľudia chcú užívať súkromie, mať čas na rodinu. Výnimkou samozrejme je, ak ide o niečo mimoriadne urgentné. A vyžadujem aj to, aby som mal dokumenty a podklady potrebné pre nasledujúci deň na stole ešte pred piatou. Aby som mal od nejakej piatej do siedmej večer ešte čas pripraviť sa na nasledujúci deň.

Zdá sa, že to máte dobre zorganizované…

Potrpím si na presnosť a disciplínu. A vyžadujem to aj od kolegov. Všetky mítingy začíname načas. Ak niekto príde o dve minúty neskôr, prichádza neskoro. To platí aj pre mňa – a ak meškám, mrzí ma to a vždy sa ospravedlním.

Španielska siesta

Nechýba vám niekedy tá povestná siesta?

Siesta je mýtus, ktorý už dnes takmer neexistuje (smiech). Z historického hľadiska siesta v Španielsku existovala a niekde ešte možno aj existuje preto, lebo napríklad obchody sú otvorené od deviatej do druhej popoludní a od piatej do ôsmej večer. Obchod zatvoríte o ôsmej večer, no ešte pár hodín potom pracujete. Aj moja rodina mala obchod a pamätám si, že o štvrtej ráno sa chodilo na trh po čerstvý tovar. Takže ak by ste si pri takejto práci po obede nedali siestu, spali by ste možno len päť hodín denne. Ale dnes už je v Španielsku mix rôznych systémov fungovania v práci – tradičný španielsky, ale aj klasický európsky. Ľudia, ktorí si siestu môžu zaradiť do denného rozvrhu, to aj robia, ostatní nie. Závisí od toho, akú majú prácu.

Kto je Federico Colom

Na pozíciu generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva spoločnosti Orange Slovensko nastúpil v máji 2019. Rodák zo španielskeho mestečka Castellone neďaleko Valencie Federico Colom prišiel na Slovensko zo skupiny Orange, kde predtým pôsobil na pozícii výkonného viceprezidenta a riaditeľa pre finančný kontroling. V rokoch 2007 až 2016 bol riaditeľom na úseku financií v Orange Španielsko. V telekomunikačnom biznise pôsobí takmer 25 rokov. Na univerzite vo Valencii vyštudoval ekonómiu, titul MBA získal na EOI – Manchester Business School.

Reklama

viac je decembrovom vydaní, ktoré si ešte stále môžete kúpiť tu alebo na vybraných predajných miestach.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?