8. júna 2019

Prvý deň podujatia FORBES UNDER 30 GLOBAL RETREAT odštartoval majster sveta F1 aj zakladateľ najhodnotnejšieho európskeho startupu TransferWise, ktorého valuácia je aktuálne 3,5 miliardy dolárov. Dnes budú mladí podnikatelia hovoriť o vzťahu s lídrami a ich úlohe v oblasi inovácií.

Čo prinesie Brexit, ako rieši Európska únia kyberbezpečnosť a ako viesť organizáciu počas krízy? Na tieto a mnohé iné otázky odpovedia v panelových diskusiách predstavitelia štátnych inštitúcií a veľkých korporácií spolu so zakladateľmi startupov.

Pozrite sa, ako vyzeral prvý deň podujatia TU.

Takto to vyzerá v Divadle Aréna v Bratislave dnes: 

Ďakujeme, že ste nás sledovali. 

12:45: Podujatie uzatvára Steve Forbes, šéf Forbes Media. “Skutočným zdrojom bohatstva nie sú materiálne veci, ale ľudský mozog,” myslí si a vraví, že na to treba stále pamätať – veď aj na využitie ropy musel niekto najprv prísť.

Steve Forbes. Foto: Marek Mucha

12:40: “Je to práve extrémizmus – či už sprava alebo zľava – ktorý v konečnom dôsledku núti ľudí zobrať kľúče od auta alebo nôž či zbraň a ísť zrealizovať útok,” vraví Chertoff. 

12:31: “Najviac sa bojím rozpadu dôvery v naše inštitúcie,” odpovedal Chertoff na otázku, aká je jeho najväčšia obava, pokiaľ ide o bezpečnosť. Spomenul tiež dôležitosť boja s fake informáciami a že treba viesť deti ku kritickému mysleniu, aby vedeli odhaliť manipuláciu.

Michael Chertoff. Foto: Marek Mucha

12:20: Začala sa diskusia o kyberbezpečnosti a ochrane hraníc s Michaelom Chertoffom, exministrom pre vnútronú bezpečnosť USA, a Jasonom Wisemanom, protiteroristickým poradcom europarlamentu. 

12:00: Debatuje sa o tom, ako zostať etický v dobe umelej inteligencie. Kultúrny stratég Daniel Leviathan hovorí o tom, akým spôsobom riešiť potenciálnu stratu zamestnania pri ľuďoch, ktorých nahradia technológie. „Keď chceme udržať ekonomiku stabilnú, možno by sme mali dať vyššie dane spoločnostiam, ktoré v dôsledku AI prepúšťajú.“

11:58: „Keď chcete zmeniť politiku v krajine, musíte ľuďom ponúknuť nejakú alternatívu,” uzatvára.

11:55: Malhotra odpovedá na otázku, čo bolo podľa nej dôvodom, preto Mayovej dohoda o vystúpí  z EÚ neuspela. Podľa nej sa parlament zapojil príliš neskoro a Mayová si si nevzala k srdcu rady od expertov.

11:48: Budúcnosť Veľkej Británie ako business-friendly národa je otázna. O tom, čo sa deje v pozadí debát o Brexite začína debatovať Seema Malhotra, ktorá je členkou parlamentného výboru pre Brexit. Rozhovor začína spomínaním na deň po referende o vystúpení z EÚ. „Novinári sa nás celý deň zaradom pýtali, čo sa bude diať teraz. Bol to rozhovor za rozhovorom a ja si  pamätám na ten posledný toho dňa, kedy som úprimne povedala, že nemám najmenšie tušenie, čo budeme robiť. Po ňom som kráčala  domov a na námestí videla ľudí s vlajkami a bolo to po prvýkrát, keď som sa sama seba pýtala: Patrím sem?”

11:40:„Diverzita nie je o farbe pleti alebo pohlaví, je to o myslení. Nemôžeme byť pripravení na to, čo príde, keď nie sme pripravení akceptovať sa navzájom,“ pokračuje vo svojej reči. Najdôležitejšie rozhodnutia pre krajiny sa podľa neho nedejú v parlamente, ale v hlavách ľudí.

11:35: „Kto niekedy v živote zažil, že ho ľudia nálepkovali? Vysmievali sa, že ste tučný, ryšavý…?“pýta sa a ľudia v publiku dvíhajú ruky. Yemi začína rozprávať o tom, aké bolo vyrastať ako čierny chlapec v Československu. „Hovorí sa, že čo ťa nezabije, to ťa posilní, ale podľa mňa to je hlúposť. Niektoré jazvy z minulosti cítite celý život,“ vraví.

11:32: Na pódium vystúpil Yemi A.D., český umelec s koreňmi z Nigérie, ktorý robil choreografie aj pre Kanye Westa a hovorí o diverzite.

11:30:„Niektorí hovoria, vždy buďte pripravení na najhoršie. Ja vám radím: Predstavte si nepredstaviteľné,”odpovedá Koch.

Kathleen Koch. Foto: Marek Mucha

11:14: Rutherford-Liske odpovedá na otázku ako čeliť masívnej migrácii kvôli klimatickým zmenám v Indii. „Je najmä na politikoch, aby konali a adaptovali konkrétne opatrenia v oblasti klimatických zmien, pretože tak môžeme predísť veľkým stratám v budúcnosti.”

11:09: Začína diskusia o problémoch v organizáciách a o tom, ako im predchádzať. Diskutuje Gillian Rutherford-Liske zo Swiss Re, zakladateľ Invictus Group Obinwanne Okeke a zakladateľka a riaditeľka LeadersLink Kathleen Koch.

LeadersLink spája expertov na nehody s lídrami z rôznych oblastí, ktorí zdieľajú svoje skúsenosti s katastrofami a učia sa im predchádzať a zvládať ich. „Ako novinárka som v minulosti pokrývala veľa katastrof vo svete a zistila som, že najlepšie je investovať čas a peniaze do prípravy,” hovorí. Koch ukazuje obrázok z roku 2012, keď ostal pre hurikán celý Manhattan bez elektriny. Jediná rozsvietená budova na fotke je centrála Goldman Sachs, ktorá mala záložný plán pre prípad katastrofy.

10:55: K politikom sa na pódiu pridali dvaja hostia. Prvým z nich je Andrej Pančík, najúspešnejší serial entrepreneur zo Slovenska a spoluzakladateľ Represent, Prizeo a Blue Vision Labs. Jakub Havrlant je zase investor, ktorý bol šéfom Allegro Group, založil server Bezrealitky.cz a teraz vedie skupinu Rockaway Capital. 

„Dlho som skôr dúfal, že štát sa nám nebude miešať do digitálneho biznisu,” povedal k startupovému prostrediu a vzťahu štátu. 

10:53: Nedávno protestovalo proti českému premiérovi v Prahe takmer 120-tisíc ľudí a protesty sa konali aj v iných českých mestách. Ešte predtým Česi na námestiach vyjadrovali nesúhlas s menovaním Marie Benešovej za ministerku spravodlivosti, no účasť vzrástla po návrhu správy Európskej komisie týkajúcej sa Babiša. Podľa nej je pri vyplácaní dotácií spoločnosti Agrofert v konflikte záujmov a je to proti pravidlám EÚ.

„Je to úplne hlúpe,” reagoval dnes Babiš. Médiá podľa neho manipulujú. „Polícia tvrdí, že to bolo 70-tisíc,” povedal na margo veľkosti protestov a dodal, že ho „veľa ľudí a novinárov nemá rado, lebo zboril korupčný systém.”

Na otázku o protestoch odpovedal Babiš útokom na médiá. Foto: Marek Mucha

10:50: Babiš vyzýva: ak chcete investovať, poďte do Česka. Jeho minister Havlíček dodáva, že krajina sa snaží vytvárať prostredie pre startupy, smart infraštruktúru a digitalizovať.  „Nie sme len krajina lacného piva, ale smart krajina,” povedal Havlíček. 

10:30: Randall Lane, šéf obsahu amerického Forbesu, pozval na pódium českého ministra Andreja Babiša a Karla Havlíčka, českého ministra priemyslu a obchodu.

Premiér obsadil vlani prvú priečku v našom rebríčku najbohatších Slovákov s majetkom v hodnote skoro 3,4 mld. eur, v Česku mu patrí druhá priečka (prvý je Petr Kellner).„Som špeciálny prípad, necítim sa ako politik. Spravil som tú chybu, že som šiel do politiky,” začal žoviálne Babiš. 

Diskusie sa mal zúčastniť aj slovenský premiér Peter Pellegrini, no účasť nakoniec zrušil.

10:20: Sobotňajšiu časť podujatia otvára Róbert Vass, zakladateľ Globsecu. „Musíme sa postarať, aby si naša generácia našla cestu cez disrupciu v rôznych odvetviach, aby sme neskôr prosperovali.”

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk