27. októbra 2020

Počas víkendu čaká Slovensko jedna z najväčších mobilizačných akcií v modernej histórii. Celoplošné testovanie na nový koronavírus. Minister obrany Jaroslav Naď počas utorňajšej (27. 10.) tlačovej konferencie predstavil detaily. 

Ako bude prebiehať celoplošné testovanie?

  • Konať sa bude v sobotu a v nedeľu od 7:00 do 22:00 hodiny. Posledný ster je plánovaný na 21:30 h, aby sa mohli odberné miesta vydezinfikovať. 
  • Odporúča sa zúčastňovať sa na testovaní podľa abecedy, prípadne podľa ulíc (upresní samospráva), aby sa pred odbernými miestami netvorili rady.
  • Na testovaní sa nemusia zúčastniť: deti do 10 rokov, neodporúča sa osobám nad 65 rokov (v prípade, že sa na testovaní nezúčastnia, musia dodržiavať domácu karanténu), ľudia, ktorí boli v posledných 90 dňoch pozitívne testovaní, ľudia, ktorým to nedovolia zdravotné komplikácie a majú potvrdenie od lekára, onkologickí pacienti, ľudia s poruchami autistického spektra.
  • Na testovaní sa musia zúčastniť aj cudzinci, ktorí sa nachádzajú na našom území.
  • Pohybovať sa v menej obmedzenom režime budú môcť ľudia v prípade, že budú mať potvrdenie o negatívnom teste: zo štátneho antigénového testu, PCR testu z certifikovaného laboratória, ktorého výsledok záujemca obdrží v piatok, v sobotu alebo v nedeľu.
  • Domáce krvné testy sa neuznávajú.
  • Certifikát, resp. potvrdenie o negatívnom testovaní je potrebné nosiť pri sebe.
  • Pre ľudí, ktorí sa na testovaní nezúčastnia, platí zákaz vychádzania.

Minister obrany zároveň počas tlačovej konferencie vyhlásil, že počas nasledujúcich dní dostanú domácnosti do svojich schránok letáky, v ktorých nájdu podrobnejšie informácie o testovaní. Upozorňuje však, že je v nich uvedený priebeh testovania piatok – sobota, ktorý sa zmenil na sobota – nedeľa.

Hrozí mi pokuta, keď si vyzdvihnem jedlo v reštaurácii?
Právnik objasňuje situáciu v gastre

Ďalšie detaily, ako napríklad testovanie na hraniciach, respektíve zmena režimu, sa budú upresňovať počas rokovania vlády v stredu 28. 10. Pozitívne testovaní ľudia budú mať zároveň možnosť ubytovať sa v hoteloch, no táto služba nebude preplácaná štátom.

Počas víkendu by malo byť v prevádzke viac ako päťtisíc odberných miest, v teréne 4910 tímov. Špeciálny režim, o ktorom bude informovať obyvateľov samospráva, bude v obciach s menším počtom obyvateľov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?