Leto je už tradične obdobím svadieb a osláv. Aj vy ste dostali pozvanie a váhate, čo si obliecť? Prinášame vám rady odborníka na etiketu Jakuba Abraháma. Dozviete sa, aký outfit zvoliť, ako sa správať pri svadobnom stole aj aké dary priniesť. V závere článku nájdete odporúčania, ako sa vhodne obliecť na pohreb a ako vyjadrovať sústrasť.
V článku sa dočítate:
- Svadba:
- Aké je vhodné a nevhodné oblečenie či obuv,
- čo je povolené na menšej či menej formálnej svadbe,
- aké dary sa dávajú mladomanželom,
- základné pravidlá stolovania.
- Oslava:
- Na čo si dať na oslavách pozor,
- aké sú vhodné dary podľa druhu oslavy.
- Pohreb, posledná rozlúčka:
- Ako oblečením nikoho neuraziť, čo je nevhodné,
- ako správe vyjadriť sústrasť,
- na čo si dať pozor.
1. Svadba
Oblečenie mladomanželov
Svadobné oblečenie je asi najviac diskutovaná téma. Treba si uvedomiť, že ide o významnú spoločenskú udalosť a výberu oblečenia by sme preto mali venovať potrebný čas. Treba zohľadniť, kde sa bude sobáš konať – svadba v kostole je konzervatívnejšia a obradnejšia ako svadba na úrade.
Zatiaľ čo v kostole je pre ženícha potrebný oblek s vestou, prípadne žaket, do obradnej siene postačí aj takzvaná skladačka – zvlášť sako a nohavice. Čoraz obľúbenejšie svadby v prírode či na pláži sa riadia voľnejšími pravidlami, o čom by mali svadobčanov už vopred mladomanželia informovať.
Jakub Abrahám. Foto: archív Jakuba Abraháma
Jakub Abrahám je kouč spoločenskej etikety a pánskej módy, pôsobí tiež ako poradca v oblasti vyjadrovania sa a imidžu. Aktívne sa zaujíma o britskú kráľovskú rodinu a jej históriu. Vyštudoval herectvo a venuje sa aj dabingu a divadlu.
Páni, krátke rukávy radšej nie
Svedkovia sú spravidla veľmi dôvernými priateľmi alebo rodinou. Je preto namieste, aby sa oboznámili s odevom nevesty a ženícha a prispôsobili mu aj ten svoj. Páni by sa mali vyhnúť oblekom vo svetlejších farbách ako je ten ženíchov. Na letnú svadbu môžu prísť aj v košeli, avšak nezabúdajme, že košeľa s krátkym rukávom patrí nanajvýš na pláž, nie do spoločnosti.
Ak ide o exteriérovú neformálnu svadbu, ideálna je ľanová alebo ľahká bavlnená košeľa s dlhým rukávom (môže byť aj vyhrnutý), doplnená vestou. Kravata v tomto prípade určite nie je nevyhnutná.
Páni by mali myslieť aj na to, že košeľa je de facto spodná bielizeň, preto si na ňu dávame sako alebo aspoň vestu. V prípade potreby v horúčavách odporúčam pod košeľu použiť takzvané neviditeľné tričko telovej farby, ktoré zabráni jej prepoteniu.
Dámy by nemali zatieniť nevestu
Dámy by sa mali vyhnúť príliš extravagantným alebo bielym šatám. Nevhodná je extrémna dĺžka šiat – a to príliš krátke (minisukne), no aj príliš dlhé (napríklad šaty s vlečkou). Ideálne sú šaty po kolená, prípadne jemne nad kolená, doplnené o kvalitné pančuchy telovej farby.
Netreba zabúdať, že svadba nie je módnou prehliadkou a zatieniť nevestu v jej veľký deň by určite nebolo najšťastnejšie.
Krátke nohavice, tričká, sandále alebo žabky sú síce v horúčavách praktické, ale do spoločnosti rozhodne nepatria.
Pozor na nevhodnú obuv
Pri sandáloch sa ešte pristavíme – výnimkou z tohto pravidla môže byť menšia svadba, ktorá sa koná vonku. V tomto prípade sú pre dámy povolené sandálky alebo nízke lodičky aj s otvorenou špicou, pre pánov aj neformálne šnurovacie topánky alebo mokasíny, prípadne vyšší level, takzvané loafers shoes.
Pri väčších svadbách sú pravidlá striktnejšie (napríklad tiež pri svadbe v kostole). Pre pánov sú vhodné šnurovacie topánky typu Oxford, Derby alebo sponové typu Monk v jednotnej farbe s ostatnými koženými doplnkami (ideálne odtiene hnedej). Pre dámy zas lodičky s uzavretou špicou.
Celkovo menšie svadby povoľujú širší výber obuvi. Dámy okrem lodičiek môžu mať aj inú obuv na nižšom podpätku alebo aj dámske poltopánky pánskeho typu. Balerínky sú vhodné ako obuv na prezutie, napríklad na parket.
Dary a gratulácie
Dnes sa už veľmi zriedkavo venujú svadobné dary. Často sa totiž stávalo, že novomanželia dostali naraz štyri vysávače a tri sady hrncov. Oveľa viac sú rozšírené obálky s finančnou hotovosťou. Nezabudnite do nich vložiť blahoželanie spolu s vaším menom.
Ak sa však rozhodnete venovať dar, je dobré zistiť od svadobných rodičov, čo by to malo byť. Nápomocné sú aj svadobné agentúry, ktoré dohliadnu, aby sa dary neopakovali. Novomanželia by ich mali rozbaľovať hneď pri prevzatí. Ak ide o zvlášť intímne dary, upozorníme na to ženícha alebo nevestu vopred.
Pravidlá slušného stolovania platia aj na svadbe
Pri stolovaní sa riadime jednoduchým pravidlom – príbor berieme od vonkajšej strany smerom k tanieru. Malo by ich byť presne toľko, koľko je chodov. Dezertný príbor, teda vidličku a lyžičku, nájdeme nad tanierom. Poháre na víno a nealko máme vpravo a tanierik s nožom a pečivom zase vľavo.
Pri stolovaní sa riadime pravidlom – príbor berieme od vonkajšej strany smerom k tanieru. Nad tanierom je dezertná lyžička a vidlička, tanierik a nôž na pečivo. Foto: Freepik
Nebojte sa použiť látkový obrúsok. No pri konzumácii si ho nedávame za golier košele, ako to vidíme vo filmoch. Patrí na kolená a v prípade potreby (najmä pred pitím) ho ľubovoľne použijeme. Pokiaľ sme ešte nedojedli, príbor na tanieri skrížime do tvaru písmena x. Ak sme dojedli, uložíme ho vedľa seba a látkový obrúsok zložíme vedľa taniera. Viac sa o pravidlách stolovania dočítate v našom staršom článku.
2. Oslava
Oslavy rozdeľujeme do troch základných kategórií: rodinné, priateľské a pracovné. Zatiaľ čo prvé dve sú pomerne uvoľnené, pracovná oslava je plná nástrah.
Prvou z nich je prílišná konzumácia alkoholu, ktorá môže spôsobiť veľmi nepríjemné a trápne chvíle najmä po vytriezvení, druhou z nich je prejedanie sa a poslednou dresscode, ktorý by sme určite mali dodržať v závislosti od druhu a miesta oslavy.
Dary voľte podľa druhu oslavy
Na neformálnej oslave priateľa niekde v podniku alebo v súkromí si môžeme dovoliť venovať recesistické alebo zážitkové dary, ktoré bez problémov oslávenec ukáže spoločnosti.
Pri rodinnej oslave sú to skôr praktické dary, ktoré rovnako oslávenec rozbaľuje pred všetkými. Čo sa týka pracovnej oslavy, tam je dobré poznať záľuby kolegu, nadriadeného alebo podriadeného. Väčšinou sa venuje kvalitný alkohol alebo spomienkové veci.
Dobrým zvykom je spoločný dar, ktorý môže predstavovať niečo hodnotnejšie. V prípade oslávenca – muža, netreba zabudnúť ani na jeho polovičku (ak je prítomná), ktorej prinesieme decentnú kyticu.
3. Pohreb, posledná rozlúčka:
Oblečenie by malo byť decentné
Je všeobecne známe, že na smútočnú udalosť si určite neobliekame svetlé farby. V oblečení na pohreb však máme stále veľké rezervy. Azda najväčším mýtom je čierna farba pánskej košele. Správna je klasická biela, samozrejme, s dlhým rukávom.
Páni by mali mať čierny oblek doplnený čiernou kravatou s decentným vzorom alebo hladkú kravatu bez vzoru. Pozor na príliš lesklé farby. Do náprsného vrecka saka patrí biela alebo čiernobiela vreckovka. Ako obuv volíme čierne poltopánky a rovnako čierne dostatočne dlhé ponožky.
V prípade dám sú to jednoduché čierne šaty, čierne lodičky alebo čižmy a klobúk. Farbu pančúch volíme v závislosti od vzťahu k zosnulému. Dámy z najbližšej rodiny ich majú čierne, ostatné smútiace môžu mať aj klasické telové. Fascinátor s čiernou sieťkou alebo závojom patrí výhradne vdovám, matkám alebo iným najbližším pozostalým.
Vyjadrovanie sústrasti
Pri vyjadrovaní sústrasti sme veľmi struční. Pri podaní ruky postačí jedna, maximálne dve vety. Muž by mal mať vo vnútornom vrecku saka prichystanú čistú hygienickú vreckovku, ktorú v prípade potreby ponúkne žene, ktorej vyjadruje sústrasť. V žiadnom prípade sústrasť neželáme ani neprajeme, ale vyjadrujeme.
Na čo si dávať pozor
Posledná rozlúčka je, pochopiteľne, sprevádzaná veľkým emočným vypätím, avšak skúsme sa celkom nepoddať emócii a nepútať prílišnú pozornosť. V prípade, že sa nám to nedarí, ihneď sa vzdialime z miestnosti niekam, kde sa upokojíme.
Uistíme sa, že náš mobilný telefón je vypnutý a počas rozlúčky ho nepoužívame. Ak je pohreb cirkevný, rešpektujeme dané zvyklosti a postupujeme presne tak ako ostatní.