Spoločnosť Neuralink získala súhlas amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv na začatie „prvej klinickej štúdie u človeka“. Ide o kľúčový posun pre technologickú firmu, ktorá sa pokúša vyvinúť priame rozhranie medzi ľudským mozgom a počítačmi.
Neuralink, ktorú spoluzakladal miliardár Elon Musk, vo štvrtkovom (25. 5.) oznámení na Twitteri uviedla, že schválenie je výsledkom úzkej spolupráce tímu s Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
Firma plánuje využiť tisíce malých elektród zabudovaných v mozgu na čítanie signálov vysielaných neurónmi a prenášať ich do počítača.
Musk a vedenie Neuralinku koncom minulého roka na spoločnej prezentácii vyhlásili, že prvý mozgový čip budú schopní implantovať do ľudského mozgu do pol roka. Na podujatí tiež demonštrovali použitie mozgových čipov na opiciach a ošípaných.
Priame ovládanie počítačov aj obnova zraku
Musk počas prezentácie tvrdil, že jednou z prvých aplikácií čipov v reálnom svete by mohla byť obnova zraku či motorických funkcií u ľudí. Konečným cieľom miliardára je však vytvoriť mozgové čipy, ktoré umožnia ľudskej inteligencii priame prepojenie s umelou inteligenciou.
Súhlas regulátora naznačuje, že spoločnosť vyriešila bezpečnostné obavy, ktoré vlani viedli k zamietnutiu žiadosti o povolenie testovania na ľuďoch. Úrad údajne vyjadril obavy o bezpečnosť mozgových implantátov, najmä pokiaľ ide o lítiové batérie, ktorých malé drôty sa môžu presúvať do iných častí mozgu. Mal tiež spochybniť schopnosť firmy bezpečne odstrániť zariadenie bez poškodenia mozgu.
Neuralink však má na krku ešte jeden problém: americké úrady majú na stole obvinenia, že spoločnosť od roku 2018 usmrtila približne 1 500 zvierat – vrátane takmer tristo oviec, ošípaných a opíc. Zamestnanci tvrdili, že množstvo obetí bolo zbytočných a sú dôsledkom Muskovho tlaku na rýchle výsledky.
Neuralink odmietol všetky obvinenia z týrania zvierat a vyhlásil, že jej zariadenia a programy starostlivosti o zvieratá „nikdy neboli predmetom pozornosti“ federálneho rezortu poľnohospodárstva.
Spoločnosť uviedla, že nábor pre klinické skúšky na ľuďoch ešte nie je spustený, ďalší postup má uviesť čoskoro.
Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com, jeho autorom je Siladitya Ray.