3. novembra 2020

Vývoj na trhu nehnuteľností si udržuje tempo z predchádzajúceho štvrťroka. Priemerné ceny v treťom kvartáli tohto roka vzrástli v porovnaní s druhým štvrťrokom o 3,5 percenta. Vyplýva to z komentára analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska. V medziročnom porovnaní zaznamenali analytici nárast o 11,8 percenta, čo znamená takmer nezmenené tempo rastu.

Ceny domov sa v medzikvartálnom porovnaní zvýšili viac ako ceny bytov. Spomedzi krajov rástol najrýchlejšie Banskobystrický. Analytici sa domnievajú, že prognózované zlepšenie makroekonomickej situácie počas tretieho štvrťroka zmierňuje obavy o nadhodnocovanie cien bývania.

V absolútnom vyjadrení vzrástla priemerná cena bývania v treťom kvartáli medzištvrťročne o necelých 61 eur za štvorcový meter na hodnotu 1792 eur. K rastu prispel najvýraznejšie Bratislavský kraj a analytici vidia jediný negatívny príspevok v rámci Trnavského kraja.

Šéf asociácie realitiek: Záujem o byty pretrváva. Prípadný pohyb cien uvidíme do pár mesiacov

Byty v treťom kvartáli zdraželi o 30 eur za štvorcový meter, nová hodnota dosiahla úroveň 2504 eur. „Najrýchlejšie medzi štvrťrokmi rástla cena štvorizbových a dvojizbových bytov,“ spresnili analytici. Priemerná cena domov narástla o 39 eur za štvorcový meter na úroveň 1335 eur za štvorcový meter.

Reklama

V absolútnom vyjadrení je priemerná cena bývania tradične najvyššia v Bratislavskom kraji (2360 eur za štvorcový meter). Čo sa týka medziročného porovnania, najvyšší rast si zachoval Košický kraj, po ktorom nasleduje Banskobystrický.

„Dynamika cien nehnuteľností v treťom štvrťroku 2020 kopíruje vývoj v predchádzajúcom štvrťroku, zároveň neočakávame žiadne zásadné zmeny vo vývoji miezd. Dostupnosť bývania preto zostáva prevažne nezmenená,“ skonštatovali analytici s tým, že relatívne najmenej dostupné bývanie pozorujú naďalej v Žilinskom a Košickom kraji.

Do čoho investuje slovenský milionár? Byty sú istota, mladé talenty už menej

Ako uzavreli, ceny nehnuteľností si udržali svižné tempo rastu. Zároveň sa za tretí kvartál očakáva aj podstatne pozitívnejší vývoj v hospodárstve. Rozdiel medzi vývojom ekonomiky a cenami nehnuteľností sa tak dočasne zužuje. „V súčasnosti však čelíme druhej vlne pandémie, s ktorou sú pochopiteľne spojené aj obavy o výkon hospodárstva,“ dodávajú analytici.

Za to, že ceny rastú, môže aj očakávanie spotrebiteľov, že krízová situácia čoskoro pominie. Ale dôvodom je aj vývoj ponuky nehnuteľností. „Posledné dáta z odvetvia stavebníctva, ktoré máme k dispozícii, pôsobia pesimisticky,“ dodali analytici s tým, že počet dokončených bytov bol v druhom kvartáli medziročne zhruba o šesť percent nižší a počet začatých bytov klesol o 19 percent. V auguste klesla produkcia bytových budov o 21 percent a predtým v júli o 16,6 percenta.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?