30. júna 2020

Pred deviatimi rokmi bola Participant Media, filmová spoločnosť Jeffa Skolla, partnerom Warner Brothers pri produkcii filmu Nákaza (Contagion) o globálnej pandémii, ktorá sa začala vírusom preneseným z netopiera. Americká podnikateľka (hrala ju Gwyneth Paltrow) sa vrátila z Číny a nevedomky šírila novú a v niektorých prípadoch aj smrteľnú chorobu.

Mnohí považovali film za čisté sci-fi, no Skoll ním sledoval aj čosi iné. Dúfal, že mu pomôže vytvoriť podporu pre financovanie amerických centier pre kontrolu šírenia chorôb a prevencie a varovať svet pred potenciálnymi hrozbami globálnej pandémie.

Skoll, ktorý má 55 rokov, sa stal miliardárom pred 20 rokmi vďaka akciám, ktoré získal ešte ako viceprezident spoločnosti eBay. Odtiaľ odišiel v roku 2001 a odvtedy bol koproducentom viac ako stovky filmov a televíznych programov.

Zaoberali sa spoločensky relevantnými témami ako klimatická zmena (Inconvenient Truth), farmy (Food Inc.), minisérie When They See Us a filmu Spotlight, ktorý v roku 2016 získal Ocara za najlepší film o sexuálnom zneužívaní detí katolíckymi kňazmi.

Pandémia nás navždy zmení.
Už nikdy nebudeme pracovať a nakupovať ako pred ňou. 

Film Nákaza (Contagion) sa počas pandémie stal takmer povinným filmom a tento rok podľa údajov distribučnej spoločnosti Warner Brothers doposiaľ patrí k najpredávanejším titulom. (Spoločnosť nešpecifikovala, koľkokrát bol požičaný alebo predaný.)

Koncom marca dokonca scenárista Scott Z. Burns a režisér Steven Soderbergh spolupracovali s hercami ako Matt Damon, Kate Winslet, Laurence Fishburne a ďalšími pri produkcii verejných oznámení o nevyhnutnosti umývať si ruky a zostať doma.

Vo filme Nákaza hrá Kate Winslet lekárku bojujúcu s neznámym a niekedy smrteľným vírusom – dnes je nám tento príbeh blízky. Foto: archív imdb.com

Okrem toho, že podporil film o pandémii, financoval Skoll od roku 2009 aj projekty pripravenosti na pandemické situácie a prevenciu, o šesť rokov skôr, ako sa do podobných aktivít pustil Bill Gates. Do fondu Skoll Global Threats Fund venoval Skoll 100 miliónov dolárov.

Ďalšie globálne hrozby, o ktorých hovorili, boli klimatická zmena, jadrové zbrane, nedostatok pitnej vody a konflikt na Blízkom východe.

Ak je Covid ako ostatné pandémie,
môžeme čeliť dekádam ekonomického výpadku

Od začiatku roka venoval Skoll ďalších 200 miliónov svojej charite, 100 miliónov na boj proti Covidu ohlásil koncom apríla. Už predtým poslal 100 miliónov, ale, ako hovorí pre Forbes, nemal chuť to robiť verejne. „Toto nie je rozhadzovanie peňazí,“ vysvetľuje. „Je to alokácia do oblasti, ktorú dobre poznáme. A núdzová záležitosť.“

Nadácia Skoll Foundation prisľúbila, že objem peňazí na granty zvýši na 200 miliónov dolárov. Prijímateľmi budú najchudobnejší ľudia v Los Angeles a program zisťovania kontaktov medzi nakazenými, ktorý spustili v štáte Kalifornia. „Toto je ten zlý deň, na ktorý sme sa pripravovali,“ hovorí Skoll. „Ak nie teraz, tak kedy?“

20 hodín práce denne

Denne pracuje okolo 20 hodín – v kuchyni. Vo „veliacom centre“ má niekoľko iPadov, MacBook a prístroje s bluetoothom. Počas dňa hovorí s ľuďmi po celom svete a vyhľadáva jednotlivcov, organizácie aj spoločnosti s novými nápadmi.

Výskum venujúci sa pandémiám, ktorý začal financovať prostredníctvom fondu Skoll Global Threats Fund, sa v januári 2018 stal neziskovou organizáciou Ending Pandemics. „Je o skorej detekcii vírusu a rýchlej odpovedi,“ hovorí prezident, doktor Mark Smolinski.

O koronavíruse vedel od decembra

O novom koronavíruse sa dozvedel skoro – už v decembri. „Vo Wuchane sme mali kolegov. Tušili sme, že vírus sa preniesol na človeka z nejakého zvieraťa,“ hovorí. Už v januári mal on a jeho tím obavy o krajiny, ktoré majú s Čínou obchodné vzťahy. Najviac o Afriku, kde fungujú niektorí podnikatelia, ktorých podporuje Skoll Foundation.

Začiatkom februára nadácia zrealizovala grant spojený s Covidom. Africkej epidemiologickej sieti AFEN poskytla tri milióny dolárov. Cieľom bolo pomôcť koordinovať reakciu afrických krajín a zintenzívniť epidemiologický dohľad a odhaľovanie prípadov. Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov sieti poskytla peniaze tiež.

Ďalším krokom bol fond pre súčasných aj minulých účastníkov grantových programov, zväčša sociálnych podnikateľov. Granty vo výške 50-tisíc dolárov získalo 64 organizácií. „Mysleli sme si, že budú potrebovať pohotovostné financovanie,“ hovorí Skoll.

Aj keď v minulosti nadácia podporovala najmä podnikateľov v chudobnejších krajinách, za ostatných pár mesiacov udelila granty aj doma. Keďže oblasť Los Angeles bola pandémiou zasiahnutá mimoriadne silno, Skoll oslovil starostu mesta Erica Garcettiho a ponúkol pomoc.

Koncom apríla nadácia darovala Los Angeles dva milióny dolárov ako hotovostnú pomoc pre rodiny najviac zasiahnuté pandémiou. Skoll sa tiež spojil s guvernérom Kalifornie Gavinom Newsomom. Štátu Kalifornia nadácia daruje osem miliónov dolárov na boj proti pandémii.

Prvých 4,1 milióna pôjde na kampaň na zvýšenie povedomia o sledovaní kontaktov, ktoré bude kľúčové pri prevencii druhej vlny.

Aplikácia Covid neďaleko vás

V marci vznikla aj mobilná aplikácia Covid Near You, ktorá umožňuje anonymné nahlasovanie zdravotného stavu, s informáciami o poštovom smerovacom čísle. Ide o ďalší spôsob, ako sledovať potenciálne ohniská.

Nadácia Ending Pandemics je partnerom vlád a zdravotníckych inštitúcií v 36 krajinách – 11 má podľa Smolinského systémy na sledovanie nákazy. V Kambodži, so 14 miliónmi obyvateľov, všetky štyri telekomunikačné firmy zadarmo ponúkajú aplikáciu, ktorá získava aj poskytuje informácie o nákaze.

„Počet telefonátov na informačnú linku vzrástol zo 600 denne na 15-tisíc a väčšina prípadov nákazy bola odhalená práve cez túto linku,“ hovorí Smolinski. „Kambodža, krajina, ktorá prijala výletnú loď, ktorú nikto iný nechcel do svojho prístavu vpustiť, doposiaľ zaznamenala len 129 prípadov nákazy a žiadne úmrtia,“ dodáva Smolinsky.

Miliardár Jeff Skoll zarobil vďaka eBay. FOTO: SITA, AP

Skoll poskytol financie aj na ambiciózny globálny projekt Global Infectious Disease Epidemiology Network — v skratke GIDEoN — ktorý vedie epidemiológ Ian Lipkin z Columbia University. Lipkin do spolupráce zapojil zdravotnícke inštitúty z 12 krajín vrátane Indie, Brazílie a Číny a spoločne zdieľajú informácie o nákaze a vzorky vírusov. GIDEoN sa podľa Lipkina snaží „zvýšiť kapacitu na odhaľovanie infekčných agensov a toxínov najmä v rozvojových krajinách“.

Skoll sa angažuje v globálnych filantropických projektoch už takmer dve dekády, teraz má však ešte navyše aj osobný dôvod zapojiť sa. Keď v roku 2014 pracoval na projektoch súvisiacich s ebolou, nakazil sa vzácnou tropickou chorobou, ktorú mu diagnostikovali o dva roky. Rok a pol nepracoval, teraz sa však už cíti lepšie.

Napriek všetkému optimista

Napriek mnohým výzvam je optimista, dokonca aj vo vzťahu k pandémii. „Áno, počet prípadov bude v USA pravdepodobne stúpať súbežne s tým, ako sa krajina otvára,“ hovorí. Dúfa však, že liek na Covid-19 – nejaké už existujúce liečivo – môže zabrať a do leta aj získať objem potrebný na distribúciu. „Dúfam, že počas nadchádzajúcich mesiacov dokážeme nájsť riešenie. Vidím cestu,“ dodáva.

A čo sa týka budúcich pandémií, snaží sa to vidieť z lepšej stránky. „Existuje veľa vírusov, ktoré zo zvierat prejdú na ľudí. Väčšina zoslabne a stanú sa menej nebezpečnými. Nemyslím si, že čoskoro príde hrozná pandémia,“ hovorí Skoll. „A keby niečo, svet sa má už na pozore.“

Autorka textu Kerry A. Dolan je editorka Forbes US. Píše o bohatých ľuďoch, dohliada na reportáže o ľuďoch zo zoznamu svetových miliardárov a rebríčka Forbes 400 o najbohatších Američanoch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?