14. marca 2019

Spomínam si na jeden bežný deň v zime, keď padal sneh s dažďom. Tej noci sme všetci dostali esemesku od našej strednej školy, v ktorej nám oznámili, že vyučovanie sa v dôsledku blížiacej sa snehovej búrky na ďalší deň ruší. Médiá sa nás snažili zastrašiť snehovými predpoveďami a úrady nás varovali, aby sme sa na cesty vydali len v nevyhnutných prípadoch. Som si istý, že už viete, ako sa tento príbeh končí. Napadlo ani nie desať centimetrov snehu a väčšina z neho sa roztopila ešte v polke popoludnia.

Burcovať ľudí v noci a vyhlasovať výnimočný stav ešte predtým, než sa niečo aspoň trocha reálne a nebezpečné stane zo strachu, čo by povedali, ak by ste to neurobili, je presne spôsob, akým spravidla myslia “vopred porazení” ľudia. Tí myslia na to, čo by sa mohlo pokaziť, boja sa riskovať, kryjú si chrbát pred možnou kritikou a zo zásady neriskujú ani trocha.

Úspech je maratón, nie šprint. Týchto 7 vecí robia profesionáli inak

A presne takto sa mnoho ľudí stavia i k svojej kariére. Väčšinu dňa strávia starosťami alebo súhlasením s ostatnými, pretože sa obávajú vyjadriť vlastný originálny názor. Je to síce hra na istotu a spôsob, ako sa svojou kariérou predierať, no zároveň je to aj spôsob, ako to nikdy nedotiahnuť ďaleko. Stanete sa totiž iba súčasťou stáda a budú vás prehliadať.

Aby ste dosiahli úspech, musíte sa vyrovnať s jedným nepríjemným pocitom

Existuje však viac príkladov takéhoto nesprávneho myslenia. Mentalita lúzra môže vyzerať pokojne aj takto: 

1. Zvolíte si “bezpečnú” kariéru, povedzme, že sa stanete právnikom ako vaši rodičia, aj keď by ste v skutočnosti chceli byť spisovateľom a napísať veľký román. A tak sa počas štúdia na vysokej škole ani nepokúsite ísť na kurzy písania a ani sa neprihlásite do miestnych novín alebo školského časopisu, aby ste samým sebe dokázali, že máte talent.

2. Máte skvelý nápad, no na mítingu sa oň nepodelíte (zo strachu), a tak ho prednesie niekto iný. 

3. Pracujete pre šéfa, ktorý kradne vaše nápady a brzdí vaše povýšenie. I napriek tomu stále veríte, že sa v budúcnosti zmení.

4. Nedvíhate headhunterom telefón, pretože sa obávate toho, že by na to mohol prísť niekto vo vašom aktuálnom zamestnaní a „nabonzovať vás.“

5. Vyhýbate sa networkingovým udalostiam, na ktorých môžete nadviazať nové kontakty, pretože si o sebe myslíte, že ste introvertmi. A týmto sa snažíte ospravedlniť čokoľvek, čo vás núti vystúpiť z vlastnej komfortnej zóny.

6. Konečne dostanete ponuku na pohovor do skvelej práce pre úžasnú spoločnosť. Vy však dovolíte, aby vám nejaká bezvýznamná záležitosť poslúžila ako zámienka na zrušenie stretnutia. Nahovárate si, že ste tú vec museli urobiť, no nabudúce už na pohovor určite pôjdete.

7. Nedokážete sa prihlásiť dobrovoľne do náročnej úlohy alebo projektu, pretože si myslíte, že na to nie ste pripravení. Svojmu manželovi alebo manželke poviete, že na ďalší veľký projekt sa už celkom určite vrhnete.

8. Nahovárate si, že ďalší rok všetko zmeníte a začnete sa viac sústrediť na vašu kariéru.

9. Nepožiadate o zvýšenie platu ani povýšenie, dokonca ani vtedy, ak ľudia, s ktorými ste v práci začínali, sú už o niekoľko miest vyššie. Podľa vás majú konexie, chodili na tie správne školy, dobre vyzerajú, sú šarmantní a charizmatickí, a tak to povýšenie získali. Zároveň však vo svojom vnútri dobre viete, že to nie je celkom pravda. Mali skrátka guráž o to požiadať.

10. Bezmyšlienkovito idete do všetkého s ostatnými (aj v prípade, že nesúhlasíte), pretože nechcete ísť proti prúdu.

Ak chcete uspieť vo svojej kariére, tak sa musíte zbaviť takéhoto myslenia. Je treba myslieť úplne opačne. Zabudnite na konsenzus a ponúknite ľuďom svoje originálne postrehy, požiadajte o povýšenie, dobrovoľne sa zapojte do nových výziev, stretnite sa s HR manažérmi, vyhľadávajte nové pracovné miesta, rozosielajte svoj životopis, neuspokojte sa s prácou pre šéfa, ktorý vás považuje za samozrejmosť a v neposlednom rade riskujte, aby ste dosiahli všetko, čo si v skutočnosti prajete.

Ak myslíte a konáte ako všetci ostatní, hráte bezpečne a podľa pravidiel, tak budete prinajlepšom priemerní. Pokiaľ sa však chcete niekam dostať, musíte byť odvážni a hlavne musíte veriť vlastným schopnostiam. Keď sa zabavíte mentality porazeného a začnete premýšľať ako víťaz, už vás nič nezastaví. 

Hlavné foto: Unsplash/Cam Adams

Prispievateľ Jack Kelly píše pre Forbes.com o kariére a platoch.