26. októbra 2018

Britská firma Garçon Wines rozbehla systém doručovania vína obyčajnou poštou v špeciálnom novom type fliaš, ktoré sa zmestia priamo do schránky. O rok sa chystá na americký trh.

Keď sa v 17. storočí objavili fľaše na víno s „vysokými ramenami“ a s korkovými zátkami, pomohlo to ekonomike vína, lebo nové fľaše sa oveľa lepšie rozvážali. Nahradili pôvodné veľké široké fľaše, ktoré stáli zvislo, mohli sa totiž ukladať na seba alebo nad seba a do lodí sa ich teda vošlo viac.

Náklady na dopravu sú pre vinárov stále dôležité a v poslednom období sa k nim pridávajú aj ohľady na životné prostredie. Santiago Navarro, spoluzakladateľ a CEO britskej firmy Garçon Wines, tvrdí, že vie, ako vyzerá fľaša budúcnosti: bude ľahšia ako bežná „sedmička“ a zaberie aj menej miesta, lebo je tenšia. A ešte je aj plochá. „Inovácie vo vinárskom priemysle chceme zacieliť na udržateľnosť a na to, aby sme zlepšili život zákazníkov a pomohli aj planéte,” vraví. Firma, ktorá stojí za týmto produktom, sídli neďaleko štvrti Covent Garden v Londýne a nazýva sa Delivering Happiness Limited (Dodávame šťastie, s.r.o.).

Robota s hroznom ho nebavila. Dnes vyrába divoké oranžové víno

Garçon Wines nie je vinárstvo. Pôvodne chcel Navarro založiť klub spotrebiteľov vína a dodávať víno jeho členom. Napokon sa firma vyprofilovala na, ako sa sama nazýva, „globálny B2B veľkoobchod a plniareň vína”. Do fliaš plní vo veľkom objeme nakúpené víno od sprostredkovateľov, veľkoobchodníkov a ďalších business to business kanálov.

Ploché fľaše nemali v biznis pláne od začiatku: „Chceli sme však víno doručiť mileniálom, ktorí žijú v mestách, často nie sú doma a víno si objednávajú síce každú chvíľu, ale len v malom objeme. Mnohokrát sme ich však nevedeli zastihnúť, mali sme iba prístup k poštovým schránkam. Ideálny spôsob, ako sme mohli pravidelne doručovať víno v malom objeme a s efektívnymi nákladmi, preto pre nás bola Britská kráľovská pošta (Royal Mail).”

A tak vznikla plochá fľaša, ktorá sa vojde do schránky. Možno ste to netušili, ale predpisy Kráľovskej pošty pripúšťajú, že sa doručí aj fľaša vína, akurát je potrebné za ňu zaplatiť kartou.

Vinár a jeho žena. Nemali to v pláne, teraz zachraňujú spustnuté vinohrady

Navarro potreboval fľašu, ktorá bude čosi medzi klasickými typmi na Bordeaux (krátke úzke hrdlo, vysoké ramená a oválna fľaša) a na burgundské (úzke hrdlo, oblina, širší spodok). Samozrejme, fľaša musela byť ľahká a pevná; takže do úvahy pripadal iba PET, presnejšie recyklovaný PET, čiže rPET.

Ružové víno v novom type fľaši.
Ružové víno v novom type fľaši. Foto: GARÇON WINES

Fľaše pre Garçon Wines vyrába firma RPC Group, ktorá má fabriky v 34 krajinách vrátane USA a Kanady. Navarro si v týchto krajinách už zaregistroval duševné vlastníctvo. Zatiaľ doručuje víno iba v Spojenom kráľovstve, na americký trh sa však chystá už v roku 2019.

Mohli by sa takéto fľaše začať používať aj v plničkách vinárstiev? „Ručné alebo poloautomatické plničky, ktoré používajú malé vinárstva, budú pravdepodobne potrebovať iba malé zmeny v nastaveniach,“ hovorí Navarro. „Veľké vinárstva s plnoautomatickými plničkami však budú takmer isto potrebovať nainštalovať na linku pre PET fľaše nové dielce.“

Navarro spočítal, že sklenená fľaša váži asi pol kila, plastová asi 63 gramov. Kartón dvanástich plných sklených fliaš tak váži asi 18 kíl; kartón plochých PET asi desať. Aj krabice sú ľahšie, keďže sú o čosi tenšie. Navarro teda nepochybuje o prínosoch fľaše, najmä vďaka zníženiu emisií počas prepravy (počet zlyhaných pokusov o doručenie bude nižší), ale pre istou pripravuje aj štúdiu, ktorá prínosy preskúma.

Ak ste boli zvedaví aj na tento detail – áno, fľaša sa uzatvára skrutkovacím uzáverom, ktorý je tiež celý plastový.

Hlavné foto: Instagram Garcon Wines

Autor Thomas Pellechia je prispievateľ Forbes.com, píše o víne.