4. februára 2021

Keď Andy Jassy nastúpil do Amazonu v roku 1997 (tri roky po jeho založení), bolo to „len“ začínajúce online kníhkupectvo s menej ako 300 zamestnancami a 32 miliónmi dolárov v predaji. Dnes vlastní najviac akcií spomedzi všetkých zamestnancov firmy, no stále nie je miliardárom. Prečo je správnou voľbou ako nástupca Jeffa Bezosa, najbohatšieho človeka na planéte, na poste CEO Amazonu?

Sú hneď tri dôvody: 1. Jassy pomohol vytvoriť a riadiť najväčší zdroj zisku Amazonu. 2. Má správne strategické myslenie. 3. Pre Amazon je podobnou voľbou, ako bol David Glass, ktorý na riaditeľskej stoličke Walmartu nahradil zakladateľa a CEO Sama Waltona. Glassove funkčné obdobie vo Walmarte bolo obrovským úspechom a bude zaujímavé sledovať, či aj Jassy dokáže udržať vedenie a rast Amazonu.

Tvorca mnohých nápadov

Absolvent Harvardskej školy podnikania prispel veľkou časťou k mnohým nápadom. Pomohol posunúť spoločnosť k obchodovaniu v oblasti cloud computingu či k poskytovaniu webových služieb (Amazon Web Services).

Následne strávil 14 rokov premenou Amazonu na najväčšiu finančnú mašinu so zoznamom klientov, ktorý zahŕňa gigantov ako Netflix, Zoom a ESPN. Tento sektor dosiahol v roku 2020 predaje v hodnote 45 miliárd dolárov, čo je o 30 % viac ako v predchádzajúcom roku. Je oveľa ziskovejší ako väčšia maloobchodná časť firmy a prináša takmer 60 % prevádzkových príjmov Amazonu.

Jassy je za svoje úsilie aj slušne odmenený, v roku 2019 dostal 349-tisíc dolárov a ochranku. Ale v podstate je jeho podiel v Amazone relatívne malý. Nový CEO má v súčasnosti len 81 500 akcií v hodnote 275 miliónov dolárov. Ďalších zhruba 162 miliónov dolárov, ktoré má v hotovosti alebo v investíciách, je z akcií, ktoré predal v priebehu rokov. To dostáva jeho čistú hodnotu majetku na takmer 440 miliónov dolárov.

Reklama

Bezos drží firmu pevne v rukách

To je dosť na komfortný životný štýl, však? Ale ukazuje to tiež, aké ťažké je vybudovať bohatstvo ako najatá pracovná sila, dokonca aj v jednej z najúspešnejších spoločností na planéte, ktorá sa chváli ohromnou trhovou hodnotou 1,69 bilióna dolárov.

Jeff Bezos držal od počiatku vlastníctvo spoločnosti pevne vo svojich rukách. Keď z nej v roku 1997 spravil verejne obchodovanú spoločnosť, vlastnil približne 42-percentný podiel.

Stále vlastní veľkú časť akcií Amazonu. Dokonca aj po tom, čo dal po rozvode štvrtinu svojich akcií bývalej manželke MacKenzie a ďalšie akcie predal v prospech iných záujmov (t. j. financovanie svojho vesmírneho podniku Blue Origin, kúpa The Washington Post).

Aktuálne má 11-percentný podiel vo firme, a teda 53 miliónov akcií. To z neho robí najbohatšieho muža na planéte – americký Forbes odhaduje jeho bohatstvo na 195 miliárd dolárov.

Kto je druhou najdôležitejšou osobou spoločnosti?

Nikto z Bezosových vedúcich posíl sa však nestal zbohatlíkom – prinajmenšom nie miliardárom. Zoberte si šéfa maloobchodu Jeffa Wilkea, ktorý prišiel do Amazonu pred viac ako dvoma dekádami a bol dlho považovaný za druhú najdôležitejšiu osobu v spoločnosti.

Hodnota jeho majetku je okolo 400 miliónov dolárov, keď si zoberieme približne 49-tisíc akcií a odhadovaných 245 miliónov dolárov v hotovosti z predaja akcií. Wilke minulý rok oznámil, že začiatkom roku 2021 odíde z Amazonu.

„Nemám novú prácu a som šťastný a hrdý na Amazon tak, ako aj doteraz,“ napísal Wilke v e-maile zamestnancom. „Pracovali sme tvrdo. A bolo to úžasné. Tak prečo odísť? Dôvodom je len čas… čas na to, aby som preskúmal osobné záujmy, ktoré sú už viac ako dve desaťročia v úzadí.“

Jeff Blackburn je ďalším vrcholovým manažérom s relatívne malým podielom. Vstúpil do spoločnosti v roku 1998 a v roku 2006 sa stal súčasťou Bezosovho „S-tímu“ – vnútorného kruhu poradcov. Viedol napríklad Prime Video, Amazon Studios, Amazon Music a Amazon Advertising.

Hodnota jeho majetku sa pohybuje na sume 345 miliónov dolárov, vlastní 67-tisíc akcií a 118 miliónov dolárov v hotovosti z ich predaja. Blackburn si vlani vybral ročný sabatikal, teda platenú pracovnú dovolenku, a zrejme túži po pauze od šialeného pracovného tempa.

Klub miliardárov z radov najatej pracovnej sily

Jediná známa osoba, ktorá sa dostala do klubu miliardárov vďaka rýchlo rastúcim akciám Amazonu, je jeho bývalá manželka MacKenzie. Vzali sa v roku 1993, teda rok predtým, ako Bezos začal predávať knihy vo svojej garáži. V roku 2019 dostala 19,7 milióna akcií, čím sa stala treťou najbohatšou ženou na svete za dedičkou spoločnosti L’Oreal Francoise Bettencourt Meyers a dedičkou Walmartu Alice Walton. V rebríčku najbohatších ľudí sveta podľa Forbesu jej patrí 22. priečka.

Samozrejme, nie všetci zakladatelia technologických spoločností si nechávajú toľko akcií pre seba. Facebook splodil množstvo miliardárov, nielen jeho troch zakladateľov, ale aj pár ľudí z kruhov najatej pracovnej sily. Príkladom je výkonná riaditeľka Sheryl Sandberg a bývalý viceprezident Jeff Rothschild. Eric Schmidt, ktorý bol v roku 2001 zvolený za prvého generálneho riaditeľa spoločnosti Google, je ďalším miliardárom, ktorý nie je zakladateľom firmy.

Článok je kombináciou príspevkov z amerického Forbesu, ktorých autormi sú Lauren Debter a Peter Cohan.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?