6. januára 2019

Štefan Svitko v pondelok štartuje svoje jubilejné preteky Rely Dakar v Lime. V Peru ho opäť čakajú pieskové duny a púšť, vysoké nadmorské výšky či psychické vypätie. „Najhoršie je pre mňa ranné vstávanie, na to som si tam stále nezvykol,“ povedal Svitko pre Forbes. Zisťovali sme, ako vyzerala príprava na jeho najdôležitejšie preteky roka.

Je dvadsaťnásobným majstrom Slovenska v endure a cross country a trojnásobným majstrom Európy, no najväčším úspechom je pre neho druhé miesto na Rely Dakar z roku 2016. A tak ako každý rok, aj  teraz dúfa, v čo najlepšie umiestnenie. „Nikdy neviete, čo od daných pretekov čakať. Môžete byť akokoľvek dobre pripravení, ale veľakrát je to aj o šťastí,“ hovorí. Aká teda bola jeho tohtoročná príprava?

štefan svitko čupí pri motorke
Štefan Svitko sa v Rely Dakar v roku 2016 umiestnil na druhom mieste. Foto: Dan Vojtech / Red Bull Content Pool

Klasická sezóna motoristických pretekárov sa síce začína v marci a končí sa v polovici októbra, no u jazdcov Rely Dakar to funguje inak. Keďže preteky štartujú vždy v januári, Svitko je v tréningovom režime po celý rok. Najkritickejšie je však pre neho obdobie od septembra do decembra.

Fyzická príprava

Ako povedal pre Forbes, najdôležitejšou časťou jeho prípravy je kondícia. Počas štyroch mesiacov pred pretekmi trénuje dvojfázovo s budíčkom o piatej ráno.

Hokejový velikán: Čo číta Zdeno Chára
a ako sa dostal k svojej prísnej diéte?

„Vstanem a minimálne na hodinu sa idem bicyklovať, večer ma čaká ešte posilňovňa. Medzitým idem odviezť a priviezť dcéru zo školy a venujem sa jazde na motorke, prípadne jej príprave, testovaniu či riešeniu náhradných dielov. V tomto bol najkritickejší november, pretože do 23. 11. musí byť do francúzskeho prístavu dopravená všetka technika na Dakar, takže bolo potrebné skĺbiť fyzickú a technickú prípravu,“ hovorí Svitko.

štefan svitko stojí pred svojou zbierkou ocenení.
Svitko má trénera na mobilizačné cvičenia, na motorke však trénuje sám. Foto: Dan Vojtech / Red Bull Content Pool

A hoci v decembri mu už ostáva viac času na trénovanie, problémom je počasie. Na Slovensku je na motorku príliš zima, a keď zamrzne zem, hrozia zranenia, o ktorých vie Svitko veľa. Už dvakrát štartoval Dakar poranený. „Tento rok som jazdil viac ako po minulé roky, keďže bolo relatívne teplé počasie. Keď sa zhoršilo, dochádzal som každý deň do Maďarska a absolvoval som aj tréningový týždeň v Taliansku. Je dôležité trénovať, ale zároveň si musíte dávať veľký pozor,“ hovorí.

Príprava na podmienky

Vo svojej fyzickej príprave skúša Svitko každý rok niečo nové, tentoraz sa zameral viac na jazdy. Najdôležitejšie je zvyknúť si na motorku, keďže tá počas Dakaru je o 50 kíl ťažšia. Okrem toho však chodil skialpovať, behať, venoval sa balančným cvičeniam, posilňovaniu a bicyklovaniu sa. Počas neho používa špeciálnu masku, ktorá slúži na imitovanie vysokej nadmorskej výšky.

Pohyb ako životný štýl:
Trénerka roka a jej 7 zásad, ako pristupovať k športu

„Nasadzujem si ju aj pre zvyšovanie kondície a pomáha mi tiež s adaptáciou na vyššie nadmorské výšky, ktoré celý Dakar sprevádzajú. Napríklad, keď sme boli v Bolívii, bežne sme išli do 3,5- až 4-tisíc metrov nad morom,“ vysvetľuje a dodáva, že na Slovensku je jeho maximum bez masky 1800 m. n. m. Svitko má tiež stan, ktorý imituje tieto podmienky. „Keď som v inej nadmorskej výške, tak sa mi stáva, že vôbec nespím, a tak sa potrebujem aklimatizovať,“ dodáva.

Práve nedostatok spánku je pre neho na Rely Dakar najväčším nepriateľom. „Minulý rok sme asi štyri dni po sebe vstávali o pol tretej ráno. Je to ťažké, pretože večer pre adrenalín a vypätie nedokážete zaspať. Takže toho veľa nenaspíte,“ hovorí.

Jazdci navyše spávajú v mestečkách pri svojich motorkách, pričom práve v noci sa chystá technika. Bežia naštartované autá, brúsi sa tam, zvára a búcha kladivami. „Je to ako v takom malom závode,“ vraví Svitko.

Spolupráca s trénermi

Na rozdiel od iných jazdcov Svitko počas svojej kariéry nemal trénerov a výnimku neurobil ani tento rok. Má len trénera na balančné cvičenia. „Všetko, čo som sa na motorke naučil, som buď odpozoroval z televízie alebo som to nacvičil z počutia. Prioritou sú pre mňa preteky Rely, v ktorých mi na Slovensku vie poradiť len veľmi málo ľudí,“ hovorí.

štefan svitko na motorke v teréne pri zamračenom počasí.
Svitko je dvadsaťnásobný majster Slovenska v endure a cross country a trojnásobným majstrom Európy. Foto: Dan Vojtech / Red Bull Content Pool

Špeciálnu pozornosť nevenuje Svitko ani psychickým prípravám. Jeden rok síce vyskúšal mentálneho kouča, no má pocit, že mu nepomohol. „Mám zo seba lepší pocit, keď venujem všetok voľný čas fyzickej príprave. Som teda aj psychicky viac v pohode,“ hovorí.

Peniaze

Dôležitou časťou pretekov je ich financovanie. Aj samotný Svitko hovorí, že ani čo sa týka peňazí, tak sa nemôže porovnávať s „fabrickými jazdcami“ značiek Yamaha, Honda či Husqvarna. „Tieto tímy majú obrovské rozpočty, najlepšie motorky či náhradné diely, ku ktorým sa bežný jazdec nedostane. Takisto majú skvelé podmienky na trénovanie, boli jazdiť napríklad na pieskových dunách v Dubaji, teda na tom istom teréne, na akom sa pôjde Dakar,“ hovorí.

A koľko vlastne Rely Dakar stojí? Štartovné na rok 2019 bolo na úrovni 65 000 eur, Svitko, ktorý sa pretekov zúčastní 10-krát, mal zľavu a zaplatil 14 800 eur. To je však len zlomok celkových nákladov profesionálneho jazdca. Red Bull, ktorý jazdca sponzoruje, vypočítal približné náklady.

Hlavné foto: Flavien Duhamel/Red Bull Content Pool