19. októbra 2020

Ÿnsect, francúzska firma na produkciu múčnych červov, buduje najväčšiu hmyziu farmu na svete. Začiatkom októbra získala spoločnosť na svoje financovanie 372 miliónov dolárov. Dokopy tak už má na konte 425 miliónov dolárov v investíciách, čo je viac, ako sa doposiaľ podarilo vyzbierať celému globálnemu sektoru, ktorý sa venuje produkcii bielkovín z hmyzu.

Ÿnsect chová červy vlastným patentovaným systémom na produkciu stráviteľných bielkovín a hnojív. Tie môžu nahradiť živočíšne bielkoviny, ktoré sa v súčasnosti používajú pri chove rýb a hospodárskych zvierat, ale tiež v krmivách pre domáce zvieratá a aj v hnojivách.

Nové pracovné miesta

Investícia v rámci investičného kola Series C, ktorú si pripísala francúzska spoločnosť na konto, jej umožní dokončiť farmu v Amiens na severe Francúzska a stať sa najväčšou vertikálnou poľnohospodárskou spoločnosťou vo svete. Prvú tranžu prebiehajúcej investície si na účet pripísala už vlani.

Ich müsli zabodovali na Great Taste.
Spoločníci z Naturiq si nechávajú dovážať mango až z Indie

Farma bude hotová do roku 2022. Vyprodukuje stotisíc ton hmyzu ročne, ktorý sa použije do krmív pre domáce zvieratá. Projekt, ktorý si zakladá na svojom ekologickom rozmere a nulových emisiách, vytvorí 500 nových pracovných miest, priamo aj nepriamo.

Reklama

„Našou ambíciou je urobiť revolúciu v potravinovom reťazci, ktorý sa doslova začína v základoch, ako sú hmyz a pôda,“ hovorí spoluzakladateľ a CEO Ÿnsectu Antoine Hubert.

Spoločnosť je presvedčená, že môže zohrať kľúčovú úlohu pri riešení klimatickej zmeny a potravinovej chudoby. „Potrebujeme produkovať viac potravín, avšak tak, aby sme zaberali menej pôdy a využívali menej zdrojov, aby sme viac neničili lesy a nedrancovali naše oceány. Veríme, že Ÿnsect môže zohrať kľúčovú úlohu pri riešení týchto globálnych problémov,“ hovorí Hubert.

Instagramový komorník, guru nočnej oblohy,
detox expert a ďalších 22 zvláštnych hotelových pozícií

Podľa správy Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) s názvom „Ako nakŕmiť svet v roku 2050“ má rastúca populácia a jej vyššie príjmy na svedomí väčší dopyt po živočíšnej a rastlinnej strave. Nielen na ľudskú spotrebu, ale aj na kŕmenie poľnohospodárskych zvierat, či už pri chove hydiny, ošípaných, dobytku či rýb určených na ľudskú konzumáciu.

Čaká nás rozmach hmyzu?

Podľa tejto agentúry vzrastie spotreba živočíšnych bielkovín medzi rokmi 2007 – 2030 o 52 percent. To vytvorí obrovský tlak na svetové ekosystémy a vodné zdroje, nehovoriac o rastúcich požiadavkách na zaberanie pôdy a rastúcich emisiách skleníkových plynov.

CEO hmyzej fabriky Antoine Hubert spolu s francúzskym prezidentom Macronom. Foto: archív spoločnosti

Do tohto kola financovania, ktoré spoločnosti umožní expanziu mimo Európy a Ázie, sa po prvý raz zapojili aj americkí investori.

Do hmyzej farmy zainvestovali fondy Astanor Ventures, Upfront Ventures so sídlom v Los Angeles, FootPrint Coalition hollywoodskej hviezdy Roberta Downeyho Jr. a svoju investíciu navýšili už existujúci investori Happiness Capital so sídlom v Hongkongu, technologický fond Supernova Invest a Armat Group so sídlom v Luxemburgu.

Hmyz proste zažíva rozmach, či už ho budú konzumovať ľudia alebo bude slúžiť ako náhrada iných živočíšnych bielkovín. Mali by sme sa na túto budúcnosť pripraviť.

Prispievateľka Alex Ledsom píše pre Forbes o cestovaní, kultúre a gastronómii.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?