13. novembra 2020

Niektorí museli narukovať. Iní sa prihlásili dobrovoľne. Pri príležitosti Dňa veteránov (11. novembra) vybral americký Forbes 18 najbohatších Američanov, ktorí slúžili v armáde. Sedemnásti z nich sú miliardári, niektorí bojovali už v druhej svetovej vojne. V zozname je len jedna žena: Kathleen Hildreth, členka rebríčka Najbohatších selfmade“ Američaniek, ktoré sa k bohatstvu dopracovali vlastným úsilím. Táto absolventka West Pointu lietala na helikoptérach v leteckej zložke armády USA.

Zoznam 18 amerických veteránov prinášame vo vzostupnom poradí. Hodnota ich čistého majetku je vyčíslená k 11. novembru 2020.

Kathleen Hildreth

1. Kathleen Hildreth

Čistý majetok: 370 miliónov dolárov

Zdroj bohatstva: údržba lietadiel

Dcéra pilotov absolvovala vojenskú akadémiu West Point v roku 1983 a následne slúžila po celom svete, od Južnej Kórey po Panamu, ako pilotka helikoptéry i skúšobných letov. Po odchode do výslužby v roku 1988 pracovala pre dodávateľov armády ako GE, Lockheed Martin a DynCorp, kde stretla spoluzakladateľa svojej firmy Williama Shelta. V roku 2003 spolu rozbehli texaskú firmu na servis a údržbu lietadiel M1 Support Services, ktorá vlani zaknihovala tržby na úrovni 850 miliónov dolárov.

Reklama

2. George Joseph

Čistý majetok: 1,5 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: poisťovníctvo

Rodák zo Západnej Virgínie a syn libanonských imigrantov pilotoval bombardér B-17, známy aj ako lietajúca pevnosť, počas druhej svetovej vojny od roku 1942. Slúžil v piatich desiatkach misií, vrátane náletov nad Tuniskom a podpory spojencov v Taliansku. Po skončení vojny vo veku 24 rokov odišiel študovať na Harvard na základe zákona o podpore pre veteránov, ktorý sa označuje ako G.I. Bill. V roku 1962 založil firmu Mercury General Corp. V súčasnosti na burze obchodovaná poisťovňa dosahuje ročné tržby 3,5 miliardy dolárov, Joseph v nej vlastní 34 percent.

3. Charlie Munger

Čistý majetok: 1,8 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: spoločnosť Berkshire Hathaway

Munger odišiel v roku 1943 z Michiganskej univerzity a pridal sa k U.S. Army Air Corps, kde slúžil ako nižší dôstojník a meteorológ. V roku 1948 dokončil právo na Harvarde a svojho budúceho biznis partnera Warrena Buffetta (dnes štvrtého najbohatšieho muža planéty) stretol na večernej slávnosti v roku 1959. Munger je stále pravou rukou najslávnejšieho investora súčasnosti a podpredsedom správnej rady ich holdingovej spoločnosti Berkshire Hathaway.

Charlie Munger a Warren Buffett. Foto: SITA/AP

4. S. Daniel Abraham

Čistý majetok: 2 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: spoločnosť Slim-Fast

Abraham bol príslušníkom pechoty počas druhej svetovej vojny. Po ukončení služby sa pridal k strýkovej firme so zdravotníckym tovarom. Abraham predal svoju značku výživových doplnkov Slim-Fast firme Unilever v roku 2000 za 2,3 miliardy dolárov. Tento bojový veterán veľmi podporuje predchádzanie budúcim konfliktom. V roku 1989 založil Centrum S. Daniela Abrahama pre mier na Blízkom východe.

5. David H. Murdock

Čistý majetok: 2 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: spoločnosť Dole, reality

Ananásový kráľ odišiel zo školy v 9. ročníku a pracoval na benzínovej pumpe, až kým ho v roku 1943 nepovolali do armády. Keď vo veku 22 rokov ukončil službu, nemal ani cent. Svoj život postavil na nohy, keď sa mu podarilo získať pôžičku 1 200 dolárov a kúpiť malú krachujúcu reštauráciu v Detroite, ktorú do roka dostal do zisku. V roku 1985 kúpil upadajúcu havajskú realitnú firmu Castle & Coke, ktorá vlastnila ovocinársku spoločnosť Dole.

Reklama

6. Bob Parsons

Čistý majetok: 2,2 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: webový hosting

Rodáka z Baltimoru vyslali do Vietnamu v čase vrcholiacej vojny a počas svojej služby dostal štyri vyznamenania, vrátane „Purpurového srdca” a „Combat Action Ribbon” za účasť v bojoch. Po návrate z Vietnamu vyštudoval účtovníctvo na Baltimorskej univerzite. V roku 1994 predal softvérovú spoločnosť firme Intuit, následne založil spoločnosť Jomax Technologies, z ktorej vyrástol doménový gigant GoDaddy. Pri predaji väčšiny spoločnosti GoDaddy do rúk súkromných kapitálových investorov zinkasoval 900 miliónov dolárov. Zvyšok akcií v teraz už na burze obchodovanej firme predal v roku 2018.

7. H. Ross Perot Jr.

Čistý majetok: 2,5 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: reality

Syn zosnulého Rossa Perota seniora, technologický miliardár a veterán námorníctva, slúžil vo vojenskom letectve viac ako osem rokov. V roku 1982, ako 23-ročný, pilotoval spolu s Jayom Coburnom úplne prvý oblet sveta helikoptérou. Spoločnosť Perot Systems riadil do roku 2009, kedy rodina firmu predala Dellu za 3,9 miliardy dolárov. Perot v súčasnosti riadi realitno-developerskú firmu Hillwood, ktorú založil v roku 1988.

H. Ross Perot Jr. (vľavo) a co-pilot Jay Coburn po slávnom oblete Zeme helikoptérou v roku 1982. Foto: Bettmann Archive

8. John Paul DeJoria

Čistý majetok: 2,7 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: vlasové produkty, tequila

DeJoria sa pridal k námorníctvu po strednej škole a dva roky slúžil na lodi USS Hornet. V roku 1989 spolu s partnerom Paulom Mitchellom (zomrel v roku 1989) založili spoločnosť zameranú na starostlivosť o vlasy John Paul Mitchell Systems. O necelú dekádu neskôr sa spojil s Martinom Crowleym a získali podiel vo výrobcovi tequily Patrón Spirits, ktorého v roku 2018 kúpila spoločnosť Bacardi za 5,1 miliardy dolárov.

John Paul DeJoria s manželkou Eloise. Foto: SITA/AP

9. Charles B. Johnson

Čistý majetok: 4,3 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: finančníctvo

Počas štúdia na Yale sa Johnson pridal do programu prípravy armádnych dôstojníkov známeho ako ROTC. Dvojročnú službu začal po ukončení školy v roku 1954 a po jej zavŕšení ako 24-ročný prevzal post CEO v investičnej firme Franklin Templeton Investments, ktorá patrila jeho otcovi. Opraty firmy Johnson odovzdal synovi v roku 2013.

10. Julian Robertson Jr.

Čistý majetok: 4,3 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: hedžové fondy

Superhviezda sveta obchodovania slúžila v námorníctve dva roky po ukončení štúdia na Univerzite v Chapel Hill v roku 1955. V roku 1980 založil fond Tiger Management, ktorý uzavrel v roku 2000. Odvtedy už rozdal 1,1 miliardy dolárov na filantropické aktivity, ako sú medicínsky výskum či ochrana životného prostredia.

11. Ted Lerner a rodina

Čistý majetok: 4,8 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: reality

Lerner narukoval po strednej škole a počas druhej svetovej vojny slúžil ako pisár. Po skončení služby v roku 1946 odišiel študovať na Univerzitu Georgea Washingtona vďaka zákonu G.I. Bill a získal bakalársky a právnický titul. V roku 1952 si ako 26-ročný požičal od manželky 250 dolárov na štart realitnej spoločnosti a začal predávať domy developerom. Nakoniec začal stavať domy sám a v súčasnosti spoločnosť Lerner Enterprise patrí medzi najväčších vlastníkov realít vo Washingtone D.C.

12. Charles Dolan a rodina

Čistý majetok: 4,9 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: káblová televízia

Televízny miliardár slúžil v letectve na konci druhej svetovej vojny. Študoval na John Carroll University, z ktorej však odišiel, aby mohol doma vyrábať krátke športové dokumenty pre televízne stanice. V roku 1970 Dolan založil firmu Cablevision a káblového giganta predal v roku 2016 za 17,7 miliardy dolárov. Dolan, jeho manželka Helen a ich šesť detí vlastnia kontrolný podiel v spoločnosti AMC Networks a v zábavných a športových firmách newyorskej Madison Square Garden, vrátane basketbalových NY Knicks a hokejových NY Rangers.

13. Fred Smith

Čistý majetok: 5,9 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: spoločnosť FedEx

Absolvent Yalovej univerzity slúžil v námornej pechote vo Vietname štyri roky. Krátko po návrate v roku 1971 založil spoločnosť Federal Express. V súčasnosti generuje FedEx ročné tržby vo výške 70 miliárd dolárov. Smith tiež vlastní 10-percentný podiel vo washingtonskom profesionálnom tíme amerického futbalu, kedysi známom ako Washington Redskins.

14. Ralph Lauren

Čistý majetok: 5,8 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: móda a oblečenie

Rodák z Bronxu, vlastným menom Ralph Lifshitz, slúžil v armáde v rokoch 1962 až 1964. Krátko pracoval ako predavač v Brooks Brothers a neskôr, v roku 1967, založil vlastnú značku pánskeho oblečenia. Z pozície CEO teraz už na burze obchodovanej slávnej značky odstúpil v roku 2015, naďalej však kontroluje 82 percent akcií s hlasovacím právom.

Módny dizajnér Ralph Lauren. Foto: SITA/AP

15. Richard Kinder

Čistý majetok: 5,9 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: preprava ropy a plynu

Energetický magnát slúžil v roku 1969 ako armádny kapitán vo Vietname na základni na okraji Saigonu. Po návrate do USA dokončil službu vo Fort Leavenworth v Kansase. Po odchode z Enronu sa v roku 1997 stal jedným zo zakladateľov firmy Kinder Morgan. Keď tento gigant v roku 2011 vstúpil na burzu, investori nakúpili jeho akcie za 2,9 miliardy dolárov.

16. Edward Johnson III

Čistý majetok: 7,4 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: finančníctvo

Po absolvovaní Harvardu a dvojročnej službe v armáde sa v roku 1957 stal Edward „Ned” Johnson III analytikom v správcovskej spoločnosti Fidelity, ktorú založil jeho otec. Ako CEO viedol Fidelity 37 rokov, až kým v roku 2014 neprevzala riadenie jeho dcéra Abigail. Fidelity je po Vanguarde druhým najväčším správcom podielových fondov v USA, s 2,9 biliónmi dolárov v spravovaných aktívach.

17. Donald Bren

Čistý majetok: 15,3 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: reality

Po absolvovaní Washingtonskej univerzity v roku 1956 slúžil momentálne najbohatší americký realitný magnát tri roky ako dôstojník námornej pechoty. V roku 1963 sa pridal k spoločnosti Mission Viejo Co., pričom dohliadal na novú komunitu v Kalifornii s rozlohou 4,5-tisíca hektárov a neskôr sa stal jej vlastníkom. V súčasnosti jeho Irvine Co. vlastní viac ako 10 miliónov štvorcových metrov realít, najmä v južnej Kalifornii. 

18. Sheldon Adelson

Čistý majetok: 35,5 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: kasína

Syn imigrantov z Litvy a Walesu sa do armády dostal podľa magazínu New Yorker tri a pol roka po strednej škole. Po ukončení služby Adelson a jeho brat predávali balené hotelové toaletné potreby. Do kasínového biznisu vstúpil v roku 1989 ako 55-ročný, keď so skupinou partnerov za 128 miliónov dolárov kúpil Sands Hotel & Casino v Las Vegas. Adelson vlastní viac ako polovicu impéria hazardu, ktoré prináša ročné tržby 14 miliárd dolárov.

Kráľ kasín Sheldon Adelson. Foto: SITA/AP

Autorka článku Hayley C. Cuccinello píše pre Forbes o bohatstve a miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?