13. októbra 2021

Najväčšia skupina alternatívnych dodávateľov energie v Česku končí pre extrémny nárast cien energií. Bohemia Energy je materskou skupinou Slovakia Energy, ktorá už pred niekoľkými týždňami skončila na slovenskom trhu.

Spoločnosť Slovakia Energy bola minulý rok štvrtým najväčším dodávateľom na trhu s plynom. Jej trhový podiel bol asi šesť percent. Najviac zákazníkov má SPP, po ňom nasledujú Innogy a ZSE Energia. Podnik bol zároveň jeden z najväčších alternatívnych dodávateľov elektriny. Svoj odchod zo slovenského trhu oznámil začiatkom októbra a odôvodnil ho prudkým nárastom cien.

Nového dodávateľa si bude musieť v Česku po konci Bohemia Energy hľadať takmer jeden milión zákazníkov. Skupina, ktorá bola jedným z najväčších hráčov na českom trhu, oznámila ukončenie činnosti a dodávok elektriny a plynu v stredu ráno.

„Vážení zákazníci, s poľutovaním vám musíme oznámiť, že skupina Bohemia Energy ukončuje s okamžitou platností dodávky elektriny a plynu na českom energetickom trhu,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení na svojich webových stránkach.

Ťažké rozhodnutie

„K tomuto razantnému kroku nás donútil pretrvávajúci extrémny rast cien energií na veľkoobchodných trhoch, keď cena oboch dodávaných komodít je aktuálne trikrát vyššia, než bola v minulom roku,“ uvádza sa ďalej.

„Bolo to najťažšie rozhodnutie, aké som kedy musel urobiť,“ hovorí majiteľ Jiří Písařík. „V uplynulých rokoch sa nám podarilo ustáť väčšie aj menšie krízy a stali sme sa najväčším alternatívnym dodávateľom na energetickom trhu. Aj preto nás mrzí, že sa nám nepodarilo nájsť riešenie, ktoré by nám umožnilo ďalej pokračovať.“

Reklama

Do skupiny patrilo viacero firiem, ako napríklad X-Energie, Europe Easy Energy alebo Comfort Energy.

Článok vydala agentúra TASR. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?