7. decembra 2021

Japonský biofarmaceutický gigant Takeda hľadá v Bratislave tristo technicky orientovaných ľudí. V inovačnom centre budú pracovať na veľkej transformácii fungovania globálnej firmy. Výšku investície firma nekomentuje, rádovo by sa mala pohybovať v desiatkach miliónov dolárov.

Takeda Pharmaceuticals, jedna z najväčších svetových biofarmaceutických firiem, otvára na Slovensku inovačné centrum. Spustiť by ho mala v apríli budúceho roka, jeho úlohou bude podporovať inovácie vo firme. Nepôjde teda o bežné centrum zdieľaných služieb, zdôrazňuje Takeda head pre IT enterprise management and transformation Gerardo Di Leo.

Tri stovky zamestnancov nebudú v bratislavskej Pradiarni vybavovať bežnú agendu, ktorú by im v rámci outsorcingu pridelilo vedenie globálnej spoločnosti.

„Budujeme v Bratislave inovačné centrum, ktoré nám umožní zaviesť vo firme technické riešenia a kompetencie, vytvoriť a škálovať dáta a digitálne riešenia v rámci celého nášho podnikania,“ povedal pre Forbes.sk Gerardo Di Leo. „Nepôjde ani o centrum zdieľaných služieb ani o bežné delivery centrum.“

Úlohou takýchto centier, ktorých v Bratislave a na Slovensku pôsobí väčší počet už takmer dve desaťročia, je vytvárať úspory prostredníctvom nadregionálnej optimalizácie či outsorcingu. „My postupujeme opačne, prijímame talentovaných ľudí z Bratislavy a okolitých regiónov a integrujeme ich do našej existujúcej globálnej technologickej štruktúry,“ zdôraznil Di Leo.

Reklama

Úlohou diverzifikovaného tímu expertov, ktorých chce Takeda do svojho „innovation capability centra“ v Bratislave prilákať aj z viacerých okolitých krajín, bude pomôcť firme urýchliť jej veľkú dátovú a digitálnu transformáciu, teda zásadnú premenu jej vnútorného spôsobu práce.

Pod týmto konceptom, ako vysvetľuje Di Leo, si netreba predstaviť iba zavádzanie nových IT systémov do štruktúr firmy. „Takeda prechádza dátovou a digitálnou transformáciou v rámci celého svojho podnikania, nie iba zavádzaním nových technológií,“ zdôrazňuje. „Naše inovačné centrum bude interne vytvárať dáta a digitálne riešenia a spájať pritom kvalifikáciu našich ľudí s najnovšími technológiami tak, aby sme si osvojili nové spôsoby práce.“

Produkt: virtuálni asistenti pre zamestnancov


Cieľom je „oslobodiť našich zamestnancov, aby mohli vytvárať vyššiu hodnotu,“ hovorí CEO firmy Takeda.


Jedným z prvých produktov inovačného centra bude vytvorenie virtuálnych asistentov (AI companions) pre všetkých zamestnancov Takeda. Úlohou takého sprievodcu by malo byť, ako sa v zdravotníckom časopise Stat vyjadril CEO a prezident Takeda Christoph Weber, „oslobodiť našich zamestnancov, aby mohli vytvárať vyššiu hodnotu“.

V praxi pôjde najmä o zjednodušenie a automatizovanie ľudskej práce prostredníctvom riešenia úloh, ktoré majú asistentovi zadávať jednotliví zamestnanci. Teda prácu, ktorá bude v istom zmysle podobná digitálnym asistentom, známym zo spotrebiteľských produktov.

„Tak, ako žiadame Siri či Alexu o pomoc s pripomienkami, úlohami alebo informáciami v našich osobných životoch,“ povedal Karl Hick, chief digital and information officer Takeda, „naši AI companions pomôžu našim zamestnancom s takýmito úlohami v práci. Vďaka tomu sa budú môcť zamerať na činnosti, ktoré sú dôležitejšie a prinášajú vyššiu pridanú hodnotu, ktorá v konečnom dôsledku prinesie benefit pre pacientov.“

Zľava Gerardo di Leo a Maroš Čuchta. FOTO: MIRO NÔTA

Nové produkty, ktoré vzniknú aj v Bratislave, sa Takeda chystá vo veľkom meradle zaviesť naprieč svojou globálnou organizáciou. Asistenti (companions) by mali byť postupne nasadzovaní v priebehu roka 2022.


„Stať sa súčasťou niečoho takého zo Slovenska, to je šanca, akú často nedostanete,“ hovorí Maroš Čuchta


Investícia: zrejme za desiatky miliónov

Investíciu, spojenú s príchodom do Bratislavy, kde má Takeda zatiaľ komerčné zastúpenie, firma komentovať nechce. Rádovo by počiatočné náklady na spustenie špecializovaného centra s tromi stovkami kvalifikovaných ľudí mohli dosahovať úroveň desiatok miliónov dolárov.

Ďalšie investície môžu v Bratislave pribúdať aj v nasledujúcich fázach expanzie. Perspektívne by chcela firma v Bratislave vybudovať klaster s väčším počtom zamestnancov.

„Bratislava má skúsenosť s veľkým počtom centier zdieľaných služieb, toto je však odlišný, skutočne unikátny projekt. Budujeme inovačné centrum (innovation capability center), ktoré bude pomáhať s dátovou a digitálnou transformáciou veľkej globálnej biofarmaceutickej firmy. Stať sa súčasťou niečoho takého zo Slovenska, to je šanca, akú často nedostanete,“ povedal Maroš Čuchta, head of ICC.

Koho Takeda hľadá

Takeda bude do Bratislavy lákať expertov s celým spektrom kvalifikácií, potrebuje tu totiž vybudovať vlastné technické a funkčné know-how. Spoločnosť hľadá aj ľudí s technickými kvalifikáciami, akú technologických architektov, developerov, cloudových špecialistov, špecialistov na frontendový aj backendový development, ako aj full stack development. Firma hľadá aj špecialistov na enterprise architektúru a tiež OCM (organizational change management).

Bratislavu si Takeda vybrala najmä vďaka blízkosti Viedne, kde má významné zastúpenie, vďaka prítomnosti technicky kvalifikovaných ľudí aj vďaka polohe mesta v stredoeurópskom regióne.

V júni 2021 zamestnávala Takeda po celom svete 47-tisíc ľudí, prevádzkovala 31 výrobných podnikov. Pobočky má zriadené v 80 krajinách, globálne tržby dosiahli v roku 2020 hodnotu 29 miliárd dolárov, z toho približne polovicu z trhu v USA.

V rebríčku Forbes Global 2 000 najväčších firiem sveta za rok 2021 je na 195. pozícii.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?