13. mája 2021

Rebríček najväčších firiem sveta „Forbes Global 2 000“ dáva zaujímavú odpoveď na  to, ako najväčšie firmy sveta prežívajú pandémiu. Ich hospodáreniu sa v mnohých prípadoch veľmi nedarí, investorom to však neprekáža.

Pred rokom čelili šéfovia svetových firiem až neskutočným dilemám. Prepúšťať, či čakať na podporu od vlády? Platiť skôr nájomné či radšej platy? Ktoré továrne zatvoriť skôr a ktoré až potom? Ako zlikvidovať všetky tie nepoužívané aktíva? Vyhlásiť bankrot? Teraz, či až neskôr?

Letecké spoločnosti a obchodné domy kolabovali, ceny ropy padli na istý čas až pod nulu a pribúdali desaťtisíce mŕtvych. Pandémia však mala aj pozitíva.

Firmy ako Pfizer či AstraZeneca, alebo aj Amazon, majú plné ruky práce. Aj firmy ako TSMC či Nvidia sa môžu roztrhať – aby vyrobili dostatok čipov, keďže sme si zvykli žiť značnú časť našich životov na internete.

Od roku 2003, keď americký Forbes začal zostavovať rebríček najväčších firiem sveta Global 2 000, sledujeme štyri rovnako dôležité ukazovatele – aktíva, tržby, zisk a trhovú kapitalizáciu firiem. Minuloročné vydanie odhalilo prvé zistenia o silnejúcej pandémii. Teraz vidíme čísla po dvanástich mesiacoch chaosu na trhu a hrozivých ľudských stratách.

Reklama

Nie všetky výsledky sú však zlé. Centrálne banky dovolili negatívne úrokové sadzby a investori si povedali, že alternatíva voči akciám neexistuje. Globálne burzy tak za minulý rok vzrástli asi o 48 percent. Hoci tržby a zisk firiem z Global 2 000 často klesli, aktíva a trhová hodnota nezriedka aj tak rástli.

Rebríček sme uzatvorili 16. apríla 2021. Minimálna trhová hodnota firiem, ktoré sme zvažovali, dosiahla v roku 2020 „len“ 5,27 miliardy dolárov, v tomto roku prekvapujúco až 8,26 miliardy.

Top 10 svetových firiem

Celý rebríček si môžete pozrieť tu.

Slovensko v 2-tisíc člennom rebríčku zastúpenie nemá, Maďarsko má dve firmy – OTP Banku na 872. mieste a skupinu MOL (matku Slovnaftu) na 1 614. mieste. Česko „reprezentuje“ na 1 134. mieste ČEZ Group. Až sedem firiem má v rebríčku Poľsko – na čele je ropná skupina Pgnig Group (880. miesto).

Článok vyšiel na webe Forbes.com. Autormi sú Andrea Murphy, Eliza Haverstock, Antoine Gara, Chris Helman a Nathan Vardi.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?