6. apríla 2019

Pri nakupovaní online chceme spojiť štandardnú výhodu kamenného obchodu, akou je rýchlosť, s výhodami eshopu (široký výber, podrobné informácie o produkte, dobré recenzie na sociálnych sieťach a porovnávačoch, doprava zdarma). Vyplýva to z výsledkov tradičného prieskumu E-shopper barometer 2018 kuriérskej spoločnosti DPD.

Slovenskí zákazníci e-shopov najviac oceňujú, ak obchodník ponúka dopravu zadarmo a uvádza detailný popis predávaných produktov. Objednaný tovar najradšej platia v hotovosti po doručení (na dobierku) a doma ho chcú mať už na druhý deň. Naopak, od nákupu ich odradia zlé recenzie na sociálnych sieťach a cenových porovnávačoch či chýbajúce skladové zásoby.

V online nakupovaní sme predbehli Česko.
Slováci v roku 2018 utratili 1,13 miliardy eur

Prieskum ukázal, že podobne ako zvyšok Európanov sme minulý rok nakupovali online najviac oblečenie a kozmetiku. Oproti priemeru týmto spôsobom siahame menej často po potravinách, ktoré minulý rok kúpilo len 9 % opýtaných (EÚ priemer je 18 %), či knihách (25 % k 37 %). Väčšina Slovákov sa rada vracia na eshopy a webstránky, ktoré pozná, pričom najčastejšie ide o zahraničné portály.

Online zákazníci nemajú radi, ak pri nákupe objavia skryté poplatky. Podľa DPD E-shopper barometra takmer tretina opýtaných nakupuje najradšej v obchodoch, ktoré ponúkajú dopravu zadarmo (32 %) a detailne popíšu predávané produkty (29 %), necelá štvrtina ľudí (23 %) oceňuje, ak k finálnej cene produktu už nie sú napočítané žiadne ďalšie skryté poplatky. Pre zákazníkov je tiež dôležitá možnosť platby v hotovosti po doručení či možnosť bezplatného vrátenia tovaru.

Platba v hotovosti po doručení tovaru, na dobierku, je na Slovensku stále najobľúbenejšia. Najradšej tento spôsob podľa prieskumu využívajú až dve tretiny zákazníkov, zatiaľ čo európsky priemer je 13 %.

Rastúce nároky na rýchlu dodávku tovaru kopíruje i zrýchlenie platieb. Platby platobnou kartou používa pri nákupoch už 45 % ľudí, čo predstavuje medziročný rast o 7 percentuálnych bodov. Naopak, klasický bankový prevod je na ústupe. Kým v roku 2017 túto možnosť využívala až takmer polovica zákazníkov (49 %) slovenských e-shopov, aktuálne je to už len 38 %.

Mobil alebo počítač: Tu sú tipy, ako na online nakupovanie pred sviatkami

Pre absolútnu väčšinu ľudí je dôležitá rýchlosť a pružnosť doručovania tovaru. „Až 92 % ľudí vyžaduje doručenie tovaru na druhý deň od objednania. Takmer rovnako dôležité sú pre zákazníkov možnosti zmeny času a spôsobu doručenia,“ vysvetľuje Andrea Bačíková z kuriérskej spoločnosti DPD.

Až pre dve tretiny Slovákov je dôležité vedieť ešte pred nákupom, ktorá kuriérska spoločnosť im tovar doručí. Dôvodom je podľa nich najmä zvýšenie komfortu, ale aj možnosť výberu doručovateľa, ktorý poskytuje kvalitné služby.

E-shopper barometer 2018 bol realizovaný na vzorke 24 328 respondentov z 21 európskych krajín a Ruska starších ako 18 rokov. Zo Slovenska bolo zastúpených 1013 respondentov.

Hlavné foto: Pexels

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk