18. augusta 2021

Rezidenciu Century City s rozlohou vyše 300 štvorcových metrov, ktorú vlastnili zakladatelia spoločnosti Mattel – výrobcovia hračiek Ruth a Elliot Handlerovci – kúpila v roku 2012 developerka a dizajnérka Nicole Sassaman za 3 milióny dolárov. Teraz je na predaj za 10 miliónov. Fanúšikovia môžu za tú cenu získať skutočný Barbie byt.

„Presnejšie, sídlo som kúpila od skutočnej Barbie, Barbary [Handler Segal],“ hovorí Sassaman o penthouse. „Ruth a Elliot zomreli. Zomrel aj jej brat Kenneth. Všetko teda zostalo Barbare. Nenazývajte ju však Barbie. Ak ju budete volať Barbie, opraví vás a povie:  ‚Som Barbara.‘ Je to nádherná žena. Málokto však vie, že Ken a Barbie (deti zakladateľov, pozn.ed.) boli inšpiráciou pre ikonické bábiky,“ vysvetľuje.

Foto: Barbie penthouse/nicolesassaman.com

Bábika Barbie bola predstavená na výročnom veľtrhu hračiek v New Yorku v marci 1959. Ken bol do ponuky pridaný v roku 1961.

Sassaman hovorí, že pôvodný penthouse nemal nejaký vzťah k Mattelu a jeho hračkárskym výrobkom. „Jediná vec, ktorá v domácnosti súvisela s Barbie, boli bábiky Barbie a Ken v sklenenej vitríne. Chcela som o ne Barbaru požiadať, ale nemala som na to srdce,“ hovorí.

Sassaman vytrhla všetky rozvody a rámy okien. „Nenechali sme nič,“ hovorí. „Začali sme odznova.“

Reklama

Pretvorila asi 60 nehnuteľností

Počas svojej kariéry Sassaman pretvorila asi 60 nehnuteľností, odkedy si kúpila svoj prvý 1-izbový byt v roku 1997. Kúpa a predaj nehnuteľnosti Greta Garbo jej pomohla pri navrhovaní penthousu Barbie.

„Jednou z mojich obľúbených nehnuteľností, ktoré som pretvorila, bol dom, v ktorom bývalo niekoľko známych osobností, vrátane Grety Garbo, Glorie Vanderbilt a Taba Huntera. Dom dostal veľa publicity, ale keď som ho predala, ľudia ho do značnej miery kúpili, pretože tam bývala Greta Garbo; hovorilo sa mu sídlo Grety Garbo. A pomyslela som si: Páni. Ak niekedy kúpim dom alebo nehnuteľnosť, kde žil niekto slávny, budem rešpektovať jeho ikonický aspekt a všetko zdokumentujem od začiatku. Tento prístup som teda použila aj pri byte Barbie. Tiež som nikdy predtým nerobila redizajn penthousu, takže to bola zábavná príležitosť urobiť niečo nové,“ vysvetľuje.

Sassaman hovorí, že kuchyňa je pre návštevníkov jednou z najväčších atrakcií. „Kuchyňa de Giulio bola vyrobená na mieru pre mňa. Má napríklad stenu z kalkatského mramoru, ktorý sa posúva a odhalí stojan na korenie. Je to jedinečné a nešetrila som pri tom žiadnymi výdavkami. Výsledkom je, že je to jedna z najfotografovanejších kuchýň na svete,“ hovorí.

Veľkolepý a nečeakaný

Penthouse s rozlohou vyše 300 štvorcových metrov sa nachádza na 28. poschodí. S výhľadom na observatórium Griffith, Tichý oceán a nápis Hollywood ponúka tento dom veľkolepý pocit.

„Každá izba, do ktorej vojdete, má niečo neočakávané, či už sú to poličky knižnice, ktoré sú vlastne tajnými dverami, alebo malá miestnosť s dvoma poschodiami,“ hovorí Sassaman. Vlastná vínna pivnica má kapacitu 300 fliaš.

Penthouse má tri spálne a tri a pol kúpeľní, pracovňu, v ktorej je i posteľ nad hlavou na vyvýšenom podlaží, a balkón s rozlohou 32 štvorcových metrov. Hlavná spálňa má osobitnú kúpeľňu, šatník, kanceláriu a súkromnú terasu.

To, že nadizajnovala Barbie penthouse, podľa nej nie je vôbec prekvapivé.  „Samozrejme, mala som Barbie, keď som bola malé dievča. Milovala som Barbie. Ale najzábavnejšou vecou, keď som bol dieťa, bolo stavať a navrhovať domy pre bábiky,“ hovorí.

„Keď som skončila s prestavbou penthousu, známy hotelier mi ponúkol 10 miliónov dolárov. Bola to úžasná ponuka, ale v tom čase som nebola pripravená na predaj.“

Spätná väzba od dcéry zakladateľky

Spätná väzba od skutočnej Barbie mala na ňu veľký vplyv. „Barbara prišla na prvú párty, ktorú sme mali Bola taká unesená, že mi napísala ten najkrajší list, v ktorom hovorila, ako sa jej dom páči. Povedala, že jej rodičia by milovali to, čo som s ním urobila. Dovolila nám tento list vložiť na začiatok mojej knihy Barbie Penthouse,“ hovorí.

Prečo toto sídlo teraz predáva?

„Všetci moji priatelia sú smutní z toho, že byt predávam, ale myslím si, že prišiel správny čas. Je to vhodný čas na rozlúčku a skvelá príležitosť, ako naučiť moju 15-ročnú dcéru, aby sa na veci príliš neupínala. Nič netrvá večne a je dobré ísť ďalej a vyskúšať niečo nové, nezaseknúť sa na jednom mieste. Je tiež dôležité zdieľať tento domov. Je to krásne miesto, vytvorila som si tu toľko úžasných spomienok,“ uzatvára Sassaman s tým, že je načase odovzdať pochodeň a prenechať tieto zážitky niekomu inému.

Článok vyšiel na americkom Forbese. Autorkou je prispievateľka Michelle Hofmann, ktorá píše o realitách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?