Zisky bánk vzrástli v prvom polroku medziročne o 47 percent (zisk po zdanení). Banky zarábajú najmä na väčšom rozdiele medzi úrokmi na úveroch a na vkladoch.
Čistý zisk bankového sektora dosiahol za prvých šesť mesiacov roka 565 milióna eur. Je to takmer o polovicu viac ako vlani. Rastú hlavne výnosy z úrokov bánk, pričom výnosy z poplatkov stúpajú len minimálne (o 2,1 percenta).
Terč predvolebnej kampane
Zlepšenie profitability opäť prilákalo pozornosť politikov, stala sa terčom ich rétoriky a v predvolebnej kampani sa predbiehajú v nápadoch, ako banky zdaniť.
Otázka adekvátneho a nadmerného zisku sa tak stala opäť verejnou témou. Vysoké zárobky sa neodpúšťajú najmä vtedy, keď sa týkajú takého citlivého sektora, akým sú banky. Tie sa len v roku 2020 vymanili spod osem rokov trvajúceho bankového odvodu. Za ten čas dokopy zaplatili zhruba miliardu eur.
„Zrušenie odvodu nám uvoľní kapitál na väčšie úverovanie, to pomôže ekonomike v raste,” komentoval vtedy prezident Slovenskej bankovej asociácie a šéf VÚB Alexander Resch.
Lekcia z ekonomiky
„Netreba s nimi mať zľutovanie, teším sa, ako budete, milí bankári, klopať na dvere, keď vám navrhneme dvakrát vyšší bankový odvod, aby sa ľuďom vôbec nezvýšili splátky hypoték. A želám vám, aby ste sa s tými ziskami zadrhli,“ odkázal bankám v šťavnatom príhovore bývalý dvojnásobný premiér Robert Fico.
Ten pritom viackrát dokázal, že má medzery v ekonomickom rozhľade. Napríklad pri presune dôchodkových úspor v druhom pilieri v roku 2013, keď sa z akciových fondov na ich minimálnych hodnotách, majetok miliónov Slovákov presunul do dlhopisov. Sporitelia tým prišli o miliardy eur na neskoršom zhodnotení.
Medzinárodné porovnanie
Slovenská banková asociácia (SBA) vysvetľuje, že ziskovosť bankového sektora nie je mimoriadna ani nadštandardná. „Rastie spolu s výškou aktív, teda spravovaných úverov a zároveň primerane v porovnaní s inými sektormi na Slovensku. Banky okolitých štátov dosahujú vyššiu ziskovosť než slovenský bankový sektor, ktorý tak naďalej zaostáva za priemerom v regióne strednej a východnej Európy,“ uvádza asociácia.
Rentabilita kapitálu (ROE) by mala podľa nej byť dlhodobo minimálne na úrovni desať percent. „Ziskovosť slovenského bankového sektora je však na nižšej úrovni a zaostáva za priemerom regiónu,“ dodáva asociácia.
Pri nízkej výnosnosti kapitálu môžu akcionári bánk uprednostniť pri rozvoji iné krajiny. S ohľadom na návratnosť kapitálu, si môžu vybrať napríklad Českú republiku, kde ROE vlani dosiahlo takmer 19 percent. Znamená to, že tam z vloženého jedného eura dostanú akcionári viac ako dvojnásobok toho, čo na Slovensku.
To sa môže prejaviť vo forme menších investícií do inovácií, rozvoja či dokonca odchodu z trhu. Potvrdzuje to aj predaj OTP Banky a jej prevzatie skupinou ČSOB. A hovorí sa aj o odchode ďalších hráčov. Čím menej účastníkov je na trhu, tým menšia je konkurencia a efektivita trhu.
Úroky na vkladoch rastú pomalšie
Banky aktuálne zarábajú viac najmä preto, že inkasujú vyššie úroky na úveroch, no na vkladoch sa ešte rast sadzieb naplno neprejavil.
Rozdiel medzi prijatými a zaplatenými úrokmi dosiahol v prvom polroku 1,1 miliardy eur, čo je o 30 percent viac ako pred rokom.
„Napĺňajú sa pozitívne efekty z rastu úrokových sadzieb na úveroch, kým elasticita prenosu zvýšených sadzieb na depozitá je o niečo nižšia. Časť úverov sa teda pomerne rýchlo precenila, navyše si ľudia brali aj nové úvery v očakávaní ďalšieho zvyšovania sadzieb. Na depozitách pritom len hľadáme novú rovnovážnu polohu,“ vysvetlil pre Forbes v máji šéf Slovenskej sporiteľne, Peter Krutil.
Úroky sa na bankové vklady prenášajú s oneskorením aj preto, že tri štvrtiny depozít sú na bežných účtoch, ktoré nie sú úročené. Na termínovaných vkladoch už sadzby vzrástli na zhruba dve percentá. Je však na nich len osem miliárd z celkového objemu úložiek 43 miliárd eur.
Vyhliadky na pokles zisku
S postupným preceňovaním vkladov smerom nahor bude ziskovosť bánk klesať. Analytik SBA Marcel Laznia predpokladá, že by sa tak malo diať už v ďalšej časti roka.
Dokazuje to podľa neho aj situácia v Českej republike, kde sa zvyšovanie sadzieb centrálnej banky začalo o rok skôr a zisk tam po minuloročnom náraste už klesá.
Bankám v prvom polroku pomohla aj pokračujúca úverová aktivita. Objem poskytnutých úverov vzrástol o 6,9 percenta a to aj napriek rastu úrokov. Podiel zlyhaných úverov klesol na 1,9 percenta, čo je veľmi nízka hodnota.
Na nákladovej strane stúpli bankám vplyvom vyšších miezd o desať percent osobné náklady a o osem percent administratívne náklady.