4. októbra 2021

Český premiér Andrej Babiš priznal, že kúpil 16 nehnuteľností vo Francúzsku za takmer 15 miliónov eur, ktoré si podľa zistení svetových investigatívnych novinárov poslal cez svoje offshorové firmy. To, že by však nejaké nehnuteľnosti alebo offshory vlastnil, pre spravodajský server Novinky.cz poprel.

Babiš  v pondelok novinárom povedal, že mu nákup nehnuteľností na francúzskej Riviére, vrátane zámočka Bigaud, cez reťazec offshorových firiem odporučila realitná kancelária. Pripustil, že takýto postup nebol vhodný pre politika, vtedy však vraj v politike nefiguroval, povedal reportérom Českej televízie.

„Bolo to odporúčanie realitnej kancelárie; odporučila to kúpiť cez advokáta. Nie je to nič nelegálne,“ povedal Babiš.

Nemajetný?

Premiér pre Novinky zároveň uviedol, že žiadne nehnuteľnosti nevlastní. „Ja žiadne offshorové firmy nevlastním a ani žiadnu nehnuteľnosť vo Francúzsku. Kvôli českému zákonu ‚lex Babiš‘ nemám už ani svoju bývalú českú firmu,“ napísal Novinkám premiér.

Zistenia investigatívnych novinárov odmieta a považuje to za snahu o očiernenie svojej osoby pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať v piatok a sobotu.

Reklama

Babiš ako fyzická osoba tieto nehnuteľnosti nemá napísané na seba. Majetky spadajú pod holdingy Agrofert a SynBiol, ktoré premiér v roku 2017 previedol v dôsledku zákona o konflikte záujmov do zverenských fondov. Premiér je však stále beneficientom fondu. Po odchode z politiky si holdingy môže opäť z fondov vziať.

Podozrenia preveria

Podozreniami sa bude zaoberať aj česká Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). „Môžem uviesť, že NCOZ bude vo veci konať, a to nielen pokiaľ ide o premiéra Českej republiky, ale aj pri všetkých občanoch ČR, ktorí sú v takzvanej kauze Pandora Papers uvedení. Viac informácií však teraz poskytovať nebudeme,“ reagoval na otázky Českej televízie hovorca NCOZ Jaroslav Ibehej.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?