3. októbra 2021

Český premiér Andrej Babiš si cez svoje offshore firmy (firma založená a registrovaná spoločnosťou so sídlom v tzv. „daňovom raji“) poslal takmer 400 miliónov českých korún (viac ako 15 miliónov eur). Za tie si potom kúpil nehnuteľnosti na francúzskej Riviére vrátane kaštieľa Bigaud. Odborníci hovoria, že operácia nesie znaky prania peňazí.

Zistenie je súčasťou globálneho projektu Pandora Papers, za ktorým stojí Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov.

Babiš, štvrtý najbohatší Čech roku 2020 podľa českého Forbesu, odmietol, že by v tomto prípade urobil čokoľvek nezákonného. Považuje to za pokus o očiernenie a ovplyvnenie volieb do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky, ktoré sa v Česku uskutočnia už o pár dní.

Zistenie projektu Pandora Papers sa však ani v najmenšom netýka len Česka. Naopak, ukazuje na pochybné a nekalé obchody u viac ako 300 politikov a viac ako stovky miliardárov z celého sveta.

O čo ide?

Server Investigace.cz uvádza, že Babišovi hrozí vyšetrovanie nielen vo Francúzsku, ale aj v USA a v Česku. Podľa informácií Pandora Papers si mal Babiš v júli 2009 pomocou francúzskej právnej kancelárie DB Artwell Avocats a panamskej právnej kancelárie Alcogal anonymne a diskrétne založiť firmy, kde figurovali nastrčení riaditelia. O štyri mesiace neskôr túto štruktúru využil, aby z jednej svojej spoločnosti do druhej presunul 15 miliónov eur.

Reklama

V podstate sám sebe poskytol pôžičku, a to na nákup šestnástich luxusných nehnuteľností vo Francúzsku vrátane spomínaného kaštieľa Château Bigaud na Azúrovom pobreží.

„Žiadna normálna obchodná transakcia by takto nikdy nevyzerala,“ povedal webu bývalý vyšetrovateľ finančnej kriminality, dnes konzultant pre boj proti praniu špinavých peňazí Kamil Kouba. „Tá schéma mi príde ako z učebnice pre vyšetrovateľov,“ dodal.

Z analyzovaných dokumentov podľa webu Investigace.cz nevyplýva, čo bolo zdrojom spomínaných peňazí. „V každom prípade však premiér Andrej Babiš vynaložil značné úsilie, aby skryl, že práve on je majiteľom oných 15 miliónov eur. Okrem toho, že využil schému offshore spoločností, ktoré mu zabezpečili anonymitu, k svojim firmám sa nepriznal ani v Česku,“ upozornili novinári s tým, že Babiš žiadnu z firiem neuviedol v žiadnom majetkovom priznaní.

Vo Francúzsku Babišovi podľa webu hrozí na základe zákona o preukazovaní bohatstva, že ak nepreukáže pôvod spomínaných miliónov, môže o svoje nehnuteľnosti prísť. Vyšetrovanie mu tiež hrozí aj v USA, a to vzhľadom na to, že celá schéma nesie znaky prania peňazí a súčasťou bola jeho americká firma, uviedol web.

Prípad však môže začať riešiť aj česká polícia, ak by zistila dôvodné podozrenie z prania špinavých peňazí. Vzhľadom na to, že pôžička bola splatná až v roku 2019, prípad nie je premlčaný.

Aj iní boháči a významní ľudia

Babiš však nie je jediný, koho dokumenty Pandora Papers odhaľujú.

Podobné pochybné offshore obchody novinári zistili aj u ďalších viac ako troch desiatok existujúcich i bývalých vrcholných štátnych politikov a ďalších 300 politikov z celého sveta.

Napríklad jordánsky kráľ mal pomocou nekalých obchodov získať 14 luxusných nehnuteľností v USA a vo Veľkej Británii v hodnote 106 miliónov dolárov.

V Pandora Papers sa píše aj o bývalom britskom premiérovi Tony Blairovi, prezidentoch Ukrajiny alebo aj o Vladimírovi Putinovi, ktorý má údajne tajný majetok v Monacu.

Uniknuté finančné dokumenty ukazujú, že offshore firmy zneužívali tiež prezidenti Keni, Ekvádoru a Gabonu, alebo bývalí prezidenti Panamy, Hondurasu a ďalších krajín.

A nejde len o politikov. Informácie odhaľujú aj špičkových športovcov a viac ako 130 boháčov, z toho viac ako 40 ruských oligarchov. Z nich je niekoľko dôverných a blízkych osôb okolo Vladimira Putina.

Na projekte Pandora Papers sa podieľalo 600 novinárov zo 117 krajín sveta. Medzi nimi sú médiá ako Washington Post, Guardian, Le Monde alebo Süddeutscher Zeitung. Informácie zverejnili všetci spoločne večer v nedeľu 3. októbra.

Článok vyšiel na webe Forbes Česko. S prispením Forbes Slovensko. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?