12. novembra 2020

Štúdia o dlhodobých dôsledkoch choroby Covid-19, publikovaná v medicínskom časopise Lancet, potvrdila obavy, že môže spôsobiť aj psychické ochorenia.

U takmer jedného z piatich ľudí, ktorým bolo diagnostikované ochorenie Covid-19, sa do troch mesiacov objaví aj  psychické ochorenie. A pacienti, u ktorých už psychické ochorenie bolo diagnostikované dávnejšie, majú až o 65 % vyššiu pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaný Covid-19 – a to aj po zohľadnení iných rizikových faktorov.

Fakty

  • Štúdia Univerzity v Oxforde a výskumného centra NIHR Oxford Health Biomedical skúmala anonymizované zdravotné záznamy 69 miliónov ľudí v USA, z ktorých bolo vyše 62-tisíc pozitívnych na Covid-19. Vedci zistili, že Covid-19 zvyšuje riziko psychických ochorení.
  • Ľudia s diagnostikovaným ochorením Covid-19 boli porovnávaní s ľuďmi, ktorí mali iné zdravotné problémy – respiračné infekcie, zlomeniny, chrípku a kožné infekcie. Vedci takto sledovali, či sú niektoré zmeny psychiatrických ochorení prepojené na diagnózu Covid-19.
  • Nie všetky duševné choroby vykázali vyššiu pravdepodobnosť výskytu u ľudí s covidom. Najviac bol zvýšený výskyt úzkostných porúch, depresií a nespavosti.
  • Vedci však nenašli jasné dôkazy, že by ľuďom, ktorým diagnostikovali Covid-19, diagnostikovali aj psychózy, ako je napríklad schizofrénia. Všimli si však vyššie riziko recidívy u pacientov, ktorí už diagnózu psychického ochorenia mali.
  • Prekvapivým zistením bolo, že ľudia, ktorí už mali diagnózu duševného ochorenia, majú o 65 % vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú ochorenie Covid-19, a to aj po zohľadnení iných faktorov.
  • Dr. Max Taquet, jeden z výskumníkov, povedal, že takéto prekvapivé zistenia si „vyžadujú prešetrenie“ a odporučil, aby sa duševné choroby pridali k „zoznamu rizikových faktorov Covid-19“.

Kontext

Hoci niektoré štúdie a správy varovali pred príchodom krízy duševného zdravia spôsobenú zásadnými zmenami v živote, neistotou a izoláciou, rozsah výskumu objasňuje veľkosť tohto problému.

Dôkazov o dlhodobých dôsledkoch Covid-19 na pacientov pribúda – od kožných chorôb cez „covidové palce“ (začervenané prsty na nohách, ktoré bývajú aj príznakom) po „dlhý covid“ (covid s extrémne dlhým priebehom), ktorý sa môže ťahať aj mesiace.

Citát

Profesor psychiatrie z Univerzity v Oxforde Paul Harrison povedal, že zistenia potvrdzujú obavy, že ľudia, ktorí prekonajú Covid-19, majú vyššie riziko duševných chorôb. „Potrebujeme, aby boli služby poskytujúce starostlivosť pripravené, a to hlavne preto, že naše výsledky pravdepodobne podhodnocujú skutočný počet takýchto prípadov,“ povedal. „Urgentne potrebujeme výskum, ktorý by zistil príčiny a identifikoval nové spôsoby liečby.“

Reklama

Aktualita

Pfizer a BioNTech oznámili 9. novembra výsledky testov ich vakcíny, podľa ktorých by mala mať 90-percentnú účinnosť pri zabraňovaní ochoreniu.

Hoci Pfizer nepoberal žiadne prostriedky z programu americkej vlády Operation Warp Speed, politici ako D. Trump či jeho poradkyňa Ivanka Trumpová a viceprezident Mike Pence si rýchlo prisvojili zásluhy, avšak neprávom.

Autorom článku je Robert Hart, redaktor Forbes.com, ktorý píše o aktuálnych správach. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?