20. júla 2018

Akvizícia žilinskej firmy s minuloročnými tržbami šesť miliónov eur má posilniť tím mobilných vývojárov Avastu. 

Podpis dohody o prevzatí slovenskej mobilnej vývojárskej firmy INLOOPX oznámil ráno Avast, globálna firma v počítačovej bezpečnosti s českými koreňmi. Od transakcie, ktorej cenu nezverejnili, si Avast sľubuje posilnenie tímu vývojárov a oficiálnu prítomnosť na Slovensku.

„Našim používateľom chceme dodávať produkty, vďaka ktorým bude pre nich naozaj ľahké chrániť svoje digitálne informácie, či už s pomocou antivírusov, rodičovskej kontroly alebo prostredníctvom platformy Smart Home pre zabezpečenie IoT zariadení v inteligentných domácnostiach,“ popísal prezident mobilnej divízie Avastu Gagan Singh. „Mám radosť, že sa k našej mobilnej divízii pripája takto talentovaný vývojársky tím,“ doplnil Singh. Zakladateľ a CEO INLOOPX Martin Adámek vyhlásil: „S Avastom úzko spolupracujeme niekoľko rokov a zistili sme, že máme rovnakú DNA.“

Inloop, najrýchlejšie rastúca tech firma vyvíja pre Silicon Valley

„Značka a štruktúra organizácie INLOOPX zostanú v dohľadnej dobe nezmenené, naďalej ju bude riadiť Martin Adámek, ktorý bude reportovať technickému viceprezidentovi v mobilnom tíme Avastu,“ spresnila Dominika Kalašová, communications manager Avastu. „Akvizícia sa týka celého podniku, zamestnancov a aktív spoločnosti INLOOPX.“ Dokončenie transakcie sa očakáva na konci augusta „za predpokladu, že príde k splneniu všetkých zmluvných podmienok.“

Reklama

Inloop vznikol v roku 2012 a z partie kamarátov – programátorov – postupne vyrástol na väčšiu firmu s tržbami 6 miliónov eur a ziskom takmer 600-tisíc. Od svojich prvých mobilných aplikácií sa snažil profilovať sa ako B2B softvérové štúdio.

„Od prvého dňa sme chceli vybudovať medzinárodnú softvérovú firmu a dnes vieme povedať, že sa nám to podarilo,“ povedal Martin Adámek v marci. „Prerástli sme európsky región a máme veľkých zákazníkov v Severnej Amerike.“

Na ceste k 10-cifernému majetku: Kto bude tretí slovenský miliardár

V súčasnosti má INLOOPX viac ako 140 spolupracovníkov, ktorí sa špecializujú na mobilné, webové aj AR/VR aplikácie. Centrála bola po celý čas v Žiline, pobočky v Bratislave, Banskej Bystrici, Prahe, neskôr v Nemecku a v USA. Konzultačné a vývojárske služby poskytuje firma napríklad pre Intel, Volkswagen, T-Mobile alebo Mercedes-Benz. Firma získala aj oficiálne certifikáty od Google či Microsoftu.

Na INLOOPX sa premenoval iba v marci, pričom Martin Adámek pripustil, že hlavným dôvodom bolo, aby získal .com doménu. „Doména .eu už jednoducho nereflektovala dosah firmy,“ povedal na portáli medium.com. „Skúšali sme aj úplne nové meno, ale vždy sme sa vrátili k Inloopu. Doménu X sme mali pre svoje interné projekty. Inloop bolo syntetické meno, ale často sa používalo v holandčine. Inloopx nám dáva doménu .com a unikátny názov, ktorý sa dá vyhľadávať. Čas ukáže,“ hovoril zakladateľ Inloopu ešte pred pár mesiacmi.

Avast sa označuje ako „globálny líder v oblasti digitálneho zabezpečenia“, v máji vstúpil na londýnsku burzu a jeho zakladateľ Pavel Baudiš sa tak stal dolárovým miliardárom (druhý zakladateľ Eduard Kučera má vo firme o menší podiel). Firma má viac ako 400 miliónov používateľov po celom svete a predáva produkty pod značkami Avast a AVG.

Hlavná foto: Miro Nôta/archív Forbes