18. septembra 2019

V Austrálii došlo k mnohým zmenám. Za niektoré môže ničivý cyklón z roku 2017, za ďalšie globálne otepľovanie, ktoré v tejto časti sveta spôsobuje blednutie koralov. Ľudia majúci na starosti morský park Great Barrier Reef nedávno vydali správu, ktorá poukazuje na pokles návštevnosti oblasti Whitsundays. Ďalej vysvetľujú: „Výsledkom cyklónu sú poškodené rezorty, ktoré museli zatvoriť svoje brány, znížená kvalita vody i poškodenie ekosystémov útesu. V dôsledku podvodného poškodenia sa presunuli niektoré turistické aktivity na ostrov, aby sa útesy mohli zotavovať.“

Spomínam si na svoju prvú návštevu ikonickej Veľkej koralovej bariéry. Zabezpečil som si let v helikoptére, aby som sa mohol z výšky pokochať dokonalým výhľadom na koralové útesy, i na ten slávny v tvare srdca.

V tejto oblasti sa vždy tešila veľkej obľube spoločnosť Cruise Whitsundays, ktorá len 62 kilometrov od útesu Hardy Reef permanentne kotví svoj viacposchodový pontón Heart Pontoon. Tradične ho využívali výletníci, ktorí tam prišli počas dňa preskúmať útes. Neskôr začala spoločnosť ponúkať nočné dobrodružstvá ReefSleep a teraz spúšťa novú službu ReefSuites, teda prvý austrálsky hotel pod vodou.

Dovolenka, ktorá má zmysel? Tu je 5 rezortov,
v ktorých hostia zachraňujú oceány a morský život

Návštevníci sa vďaka tomu môžu vyhnúť davom výletníkov a prenocovať v súkromnom podvodnom apartmáne. Spoločnosť koncom roka otvorí dve podvodné miestnosti s posteľami, sklenenými stenami a výhľadom do podmorského sveta Veľkej koralovej bariéry.

V Austrálii si návštevníci budú môcť vychutnať hotel, ktorý ponúka výhľad priamo na Veľkú koralovú bariéru.
Pontón Heart Pontoon kotví celý čas v okolí Veľkej koralovej bariéry. Foto: Forbes.com/Cruise Whitsundays

Hotel ponúka dva druhy ubytovania

Všetky jedlá a nápoje, teda raňajky, obedy, ranné a popoludňajšie čaje i večere si však návštevníci vychutnajú na palube priamo pod hviezdnou oblohou. Šnorchlovať v blízkosti útesu môžu počas celého dňa a majú možnosť si to vyskúšať i v noci.  Cena za ubytovanie v ReefSuites je 679 eur za osobu.

8 rád slovenského travel blogera:
Ako sa pripraviť na dobrodružnú dovolenku na vlastnú päsť

Počas prvého šnorchlovania v oblasti Veľkej koralovej bariéry som mal šťastie, pretože išlo o súkromnú návštevu. Vďaka tomu som sa vyhol ďalším turistom a bolo to jedinečné a mimoriadne. Plávať medzi žralokmi v blízkosti koralov, ktoré sú ostré ako britva, je ozaj adrenalínový zážitok.

Na pontóne Heart Pontoon môžu návštevníci prenocovať i za 476 eur na osobu vďaka službe ReefSleep. Prenocujú však v stane na hlavnej palube. Cruise Whitsundays prevádzkuje denné transfery na útes z prístavu Airlie Marina cez ostrov Hamilton Island a zabezpečí i prepravu helikoptérou.

V Austrálii si návštevníci budú môcť vychutnať hotel, ktorý ponúka výhľad priamo na Veľkú koralovú bariéru.
Novinkou na pontóne sú izby, ktoré sa nachádzajú pod vodou. Foto: Forbes.com/Cruise Whitsundays

Podľa zástupcov podporuje spoločnosť jedinečné prírodné prostredie regiónu, a to prostredníctvom spolupráce s ľuďmi z morského parku Great Barrier Reef. Spoločnými silami zabezpečujú prístup ku všetkým prvkom projektu, a to udržateľným a environmentálne uvedomelým spôsobom.

Cruise Whitsundays tiež tvrdí, že vykonala najväčšiu prírodnú transplantáciu koralov v oblasti Veľkej koralovej bariéry. Viac ako 4-tisíc kusov koralov totiž odstránila zo starých kotvísk a úspešne presunula na existujúcu stenu útesu. Jej cieľom bolo omladiť okolité prostredie. Okrem toho založila tiež koralovú farmu na podporu ich ďalšieho rastu v tejto oblasti.

Prispievateľ Jim Dobson píše pre Forbes.com o cestovaní. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk