13. septembra 2021

Budete mať pocit, že ste vstúpili do butikového hotela, stačí vám urobiť len pár krokov a od pracovného stola sa presuniete do sauny, alebo si s kolegami môžete posedieť vo firemnej kaviarni. Ako bude vyzerať náš život v kanceláriách po koronavíruse načrtáva Ján Antal, spoluzakladateľ Studia Perspektiv, ktoré patrí v Česku k najväčším ateliérom zameraným na pracovné prostredie a pôsobí aj na Slovensku.

Pandémia výrazne zasiahla aj kancelársky trh, ktorý sa však po období neistoty dostáva späť do tempa. Prešiel však významnou zmenou, budúcnosť práce je totiž hybridná. Kancelárie sa skrátka začali transformovať, že ľudia budú tráviť viac času na home office. Ako poznamenáva Ján Antal, zamestnancom sa to páči a zamestnávateľom tiež.

Architekt Ján Antal, člen tohtoročného rebríčka Forbes 30 pod 30. Foto: Ondřej Pýcha

Nové požiadavky na vybavenie

„Aktuálne tak vzniká dopyt po kanceláriách coworkingového typu a zdieľaných priestoroch,“ približuje člen aktuálneho slovenského rebríčka Forbes 30 pod 30. „Pracuje sa pri nich s koeficientom flexibility, že zamestnanec príde do práce len 2-3 dni v týždni. Firma s povedzme 500 ľuďmi tak uvažuje, že bude mať 300 miest fixných a 200 flexibilných.“

Už pred pandémiou rástol záujem o technologické vybavenie kancelárií a teraz sa ešte zvýšil. Dotýka sa, samozrejme, aj práce architektov, ktorí do projektov zapracúvajú rezervačné systémy na zdieľané miesta, riešenia pre videokonferencie či fungovanie na bezkontaktnom princípe, keď výťahy alebo rýchlovarné kanvice ovládate bez nutnosti dotyku.

Firmy sa snažia pozdvihnúť štandard pracovných priestorov aj vďaka lepšej vzduchotechnike, prirodzenému vetraniu či strešným terasám.

Reklama

Pracovisko ako miesto stretnutí

Čo sa týka samotnej plochy, podľa Antala sa kancelárie významne nezmenšujú, ale viac sa investuje do spoločných zón. Sústredenú prácu si totiž nechávame skôr na domov a v kanceláriách vyhľadávame najmä sociálnu interakciu.

Komunitné miesta tak vytvárajú priestor neformálnych stretnutí a podporujú vzťahy na pracovisku aj vznik nových nápadov.

„Napríklad banky či finančné inštitúcie, ktoré fungujú skôr v systéme uzavretých a menších kancelárií, majú problém dotiahnuť ľudí späť z home officov,“ poukazuje. „Na základe toho aj začali investovať a prehodnocovať systém svojich pracovných miest. Otvárajú sa, modernizujú a snažia sa zamestnancom ponúkať, čo doma nemajú.“

Sauna a bar v office? Prečo nie!

Približuje, že už pred covidom sa dostávali ku klientom, ktorí chceli ponúkať zamestnancom v kanceláriách niečo extra, lezeckú stenu či bežecký ovál na streche budovy. A podľa neho sa tento trend ešte zásadnejšie zvýraznil.

Ako príklad použije aj návrh ich ateliéru pre estónsky startup Pipedrive, ktorého priestory na pražskom Karlíne, inšpirované organickými tvarmi, skrývajú aj oddychovú zónu s barom alebo saunou, na ktorú si Estónci potrpia.

Z pohľadu dizajnových trendov sa do interiérov vracajú prírodné materiály – drevo, kameň či sklo.

„Firmy majú snahu odpútať sa od kancelárskej šede, kobercov neutrálnej farby či bielych stien,“ približuje Ján Antal a dodáva, že pred  pandémiou bol záujem robiť kancelárie tak, aby pripomínali domov.

„No domáce prostredie si všetci užili dostatočne, takže trendom sú vizuálne koncepty typu hotelových lobby, bistier či kaviarní. Aj prácu architektov a dizajnérov prirodzene ovplyvňuje, čoho sú ľudia presýtení a čoho majú naopak nedostatok.“

Projekty v Berlíne, Prahe aj Bratislave

Rodák z Bratislavy Ján Antal je absolventom pražského Českého vysokého učení technického a pred šiestimi rokmi spoločne s Martinom Stárom založili pražské Studio Perspektiv, ktoré má dnes 30 zamestnancov.

V začiatkoch sa primárne venovali interiérovým realizáciám kancelárií, za ktoré získali niekoľko medzinárodných ocenení – napríklad German Design Award 2020 za kanceláriu pre technologický hub juhoafrického ICT gigantu EOH, alebo Best of Year 2021 honoree za coworking Base4Work v Prahe.

Aktuálne sú ich najväčším projektom kancelárske priestory s rozlohou 12-tisíc štvorcových metrov pre klienta v Berlíne.

„Počas korony sme sa však rozhodli diverzifikovať naše portfólio,“ hovorí Antal. „Začali sme sa odpútavať od komerčných interiérov, ktoré sme považovali za dobrý nástupný mostík k väčším projektom.“

Portfólio štúdia tak zahŕňa aj rezidenčné, kancelárske a komunitné projekty. Za ostatný rok sa zúčastnili na viac ako desiatich architektonických súťažiach, získali päť umiestnení a z toho tri prvé miesta.

Nedávnym úspechom vo verejnom priestore sú víťazné návrhy námestia pri Masarykovom nádraží či Námestia Jiřího z Lobkovic v Prahe. V Bratislave zase pracujú pre Pentu na bytovom komplexe, dali aj novú tvár viacúčelovým priestorom vo výnimočnej industriálnej pamiatke Jurkovičovej teplárne.

Pozrite si výber z realizácií Jána Antala a jeho tímu.

Pipedrive Praha

Foto: archív Studio Perspektiv

Veľkorysé spoločenské priestory striedajú intímne a tajuplné zákutia. Príkladom je sauna, ktorá k estónskej kultúre, odkiaľ firma pochádza, neodmysliteľne patrí. Zamestnanci ju využívajú denne. Musí byť skutočne priestorná, pretože sa v nej dokonca konajú aj mítingy.

Base4Work Praha

Foto: archív Studio Perspektiv

Zdieľané kancelárie cielia predovšetkým na manažérov a zamestnancov stredných a veľkých firiem. Teda na užívateľov, ktorí sú zvyknutí na vysoký štandard. Ján Antal a jeho kolegovia vytvorili butikovú atmosféru, ktorá sa pri coworkingových kanceláriách často nevidí. Miestami máte pocit, že ste v vstúpili do luxusného hotela.

Reklama

Websupport Bratislava

Foto: archív Studio Perspektiv

Firemná kultúra sa dá veľmi dobre premietnuť aj do jej zázemia. Príkladom je realizácia kancelárií pre firmu Websupport, kde hlavnú os tvorí silný vizuálny štýl spoločnosti a jej komunikácia prostredníctvom blogov, vlogov či podcastov. Architekti zo Studia Perspektiv pracovisko vyskladali ako matičnú dosku počítača – základ digitálneho sveta.

Fortuna Entertainment Group

Foto: archív Studio Perspektiv

V tomto prípade sa rozhodli maximálne využiť priestor a navrhnúť kancelárie, ktorých hlavným znakom je jednoduchosť, udržateľnosť a efektívne využitie priestoru. Dôraz kládli na maximalizáciu tvorivého potenciálu a vytvorenie ideálnych podmienok pre podporu komunity s odkazom na princípy agile pracoviska. Pre viac ako 700 zamestnancov 28 národností vytvorili flexibilné zdieľané pracovné prostredie.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?