31. decembra 2020

Prekonať hocijaký, aj zdanlivo neprekonateľný nezmysel nejakou ešte väčšou nehoráznosťou patrí k práci politika. Pandemický rok im priniesol prakticky nekonečné možnosti.

Nápad vybrať na Silvestra „politické anti-top 10“ sme vyskúšali po prvý raz pred rokom. Tento rok je však kvôli pandémii výber absurdných, škodlivých či jednoducho nepochopiteľných výrokov a rozhodnutí politikov nekonečný, a tak sme najprv zvažovali, či sa radšej nepokúsiť nájsť 10 „normálnych“ vyhlásení alebo rozhodnutí.

Ale tejto úlohy sme sa zľakli – takže poďme na tie hlúposti. A aby to bol výber na úrovni, neobmedzíme sa iba na slovenských politikov.

Kým začneme, treba zopakovať, kto sa do výberu ani nemal šancu dostať a prečo. Nezaraďovali sme výroky smerákov, kotlebovcov a podobných politikov, pretože, ako hovorí klasik, „Contra negantem principia non est disputandum“. (Nedávajte si to do Google Translatora, lebo vám vyjde – samozrejme – nejaké čudo.)

10. Najlepší budú najhorší

Na (ne)čestnom desiatom mieste je rodák z Bratislavy a najmocnejší (pôvodom) slovenský politik v Prahe od čias Vasila Biľaka a Gustáva Husáka. Teda predseda vlády a mimoriadny splnomocnenec pre očkovanie Andrej Babiš.

Výrokom o tom, že Česko skvele zvládlo prvú vlnu pandémie a bolo best in covid, počastoval Babiš auditórium medzinárodnej konferencie v auguste, keď už bolo viac ako pravdepodobné, že krajina smeruje ku katastrofálnej jeseni.

Po Vianociach je Česko medzi „anti-top 10“ krajín sveta v počte mŕtvych na hlavu (vyše jedno promile, horšie ako Spojené štáty) a dokonca tretie najhoršie na svete v „premorenosti“ (za Čiernou Horou a Luxemburskom, ktoré majú obyvateľov asi toľko ako Bratislavský kraj.)

9. Očkovanie podľa prieskumových politikov

Teda takých, ktorí menia názory o iks stupňov podľa toho, čo na nich vyskočí z prieskumov verejnej mienky.

Politik pred prieskumom: „Ja si myslím, že áno.“

Peter Pellegrini, august, ako odpoveď na otázku „Malo by byť podľa vás očkovanie aspoň pre najrizikovejšie skupiny obyvateľstva povinné?“

Politik po prieskume: „Ja sa očkovať momentálne nedám. A budem zvažovať, či to odporučím mojim rodičom.“

Peter Pellegrini, december, krátko po tom, ako prieskum zistil, že vakcínu odmietajú dve tretiny voličov jeho strany.

8. PlagIng, PlagMgr… Antitituly pokračujú

Toto je také trápne a primitívne, že to je naozaj materiál pre Cynickú obludu. Alebo aj takúto. (O ministrovi školstva a jeho titule ani nehovoriac.)

7. I WON THIS ELECTION, BY A LOT!

Keďže Google Translator veľmi nefunguje ani na tweety prezidenta Donalda Trumpa, pre istotu preklad: „JA SOM VYHRAL TIETO VOĽBY, O VEĽA!“

Nehorázne Trumpove výroky sú už štandard. A to je veľký problém, lebo v najväčšej krajine sveta, ktorú (snáď ešte) možno považovať za demokratickú, sa takto môže stať štandardom, že prezident, ktorý voľby prehrá, bude ich výsledok šesť týždňov spochybňovať. (Alebo aj dlhšie?)

FOTO: SITA, AP

6. Leto plné debát

Sľúbil ho predseda slovenskej vlády a mali byť (tie debaty) o použití miliárd z balíka protikoronovej pomoci Európskej únie. Debaty boli… strašne tiché. Ak nejaké v zákulisí prebiehali, verejný priestor v tom čase zamorili osvedčené jedovaté hádky o interrupciách.

5. Svetoví odborníci na rúška

Špekulácií (a konšpirácií) o tom, prečo Svetová zdravotnícka organizácia tri mesiace (päť, ak rátame od vypuknutia epidémie v Ázii) nosenie rúšok nepodporovala či dokonca kritizovala, a prečo si to na začiatku júna rozmyslela a odporúčať ho začala, je veľa.

A práve preto si takýto spôsob komunikácie zaslúži kritiku. Ak to aj naozaj bolo len o tom, že WHO čakala na výsledky dlhodobého skúmania, ako rúška fungujú proti (novému, teda predtým neotestovanému) koronavírusu, tak z komunikácie jej šéfov to nebolo a nie je jasné ani náhodou.

Naopak, zapôsobili ako politici, ktorí stále menia názory – a preto sú aj v tomto (inak celkom politickom) zozname.

4. Samotrasovanie

Tí trochu starší si z čias mečiarizmu pamätajú samoúnos. Záver roka 2020 priniesol aj samotrasovanie, teda prehodenie zodpovednosti za „trasovanie“ nakazených zo štátu (aj) na nich samých.

Inými slovami, potvrdenie rezignácie štátu na boj s pandémiou prostredníctvom jedného z najdôležitejších nástrojov.

3. Ústavný zákon z igelitu a včerajšej vyhlášky

Vyše desať mesiacov (áno, rátame aj nejaký ten mesiac bývalej vlády) mali zodpovední slovenskí politici a štátnici (ak by tu nejakí boli), aby poprijímali zákony, či dokonca ústavné zákony, ktoré bolo potrebné prijať, aby mohli efektívne vládnuť aj počas dlhej pandémie.

Namiesto toho volali dva dni po Vianociach na poslednú chvíľu do parlamentu za igelitovú zástenu (umožnenú len vďaka vyhláške hlavného hygienika z predchádzajúceho večera) aj covid-pozitívnych poslancov, aby zmenili ústavu.

Aké ďalšie prekvapenie zaradí úrad hlavného hygienika do vyhlášky nabudúce?

2. Stovky normálnych ľudí

„Ja som bol na včerajšej demonštrácii a boli tam stovky normálnych ľudí a desiatky takých, ktorí robili problémy.“

Richard Sulík o demonštrácii pred Úradom vlády, o ktorej jeho stranícky kolega Juraj Droba následne napísal: „Nemyslím si však, že ak by ktokoľvek slušný zbadal osoby, ktoré protest viedli z prvých radov, bol by schopný pridať sa k agresívnej bande neonacistov, premiešaných s futbalovými ultras, na dôvažok v čase zákazu zhromažďovania. Každý slušný človek by v tom momente musel urobiť piruetu na opätku a ťahať, kade ľahšie.

Že prečo je Sulík v tomto antivýbere práve na druhom mieste? Aby to bolo spravodlivé, aby náhodou nevyznel vzhľadom na nasledujúce prvé miesto ako ten múdrejší a umiernenejší.

1. Nakúpi antigénové testy idiot?

Nazývať koaličného partnera idiotom je jednak urážkou pre idiotov a jednak pre obyčajných ľudí (nie z tej strany), ktorí to musia počúvať. A na Slovensku musia primitívno-agresívny politický zápas predsedu vlády s jeho podpredsedom počúvať asi dva mesiace, čiže od času, keď čísla Sulíkovej SAS v prieskumoch začali atakovať pozíciu Matovičových obyčajných ľudí (tej strany). To všetko namiesto riešení katastrofálneho stavu nemocníc.

A prečo dávame idiota na prvé miesto? No, ak sú antigénové testy naozaj najobľúbenejšia zbraň (atómovka!) predsedu vlády proti pandémii, tak nechať ich nakupovať idiota namiesto toho, aby sme toho idiota z vlády vyhodili, je… na prvé miesto.

Mýli sa to nariadenie, alebo ten pán s á-štvorkou na tvári, ktorý proti nemu protestuje? Logika pripúšťa, že aj aj. FOTO: SITA, AP

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?