13. októbra 2021

Osobné veci, ktoré kedysi patrili Al Caponemu, bossovi podsvetia v časoch prohibície v dvadsiatych rokoch minulého storočia, vydražili za 3,1 milióna amerických dolárov. V piatok (8. 10.) na súkromnej aukcii predali jeho údajne najobľúbenejšiu zbraň, šperky a rodinné dedičstvo.

Najdrahšou položkou aukcie bola podľa aukčného domu Witherell’s of Sacramento poloautomatická pištoľ Colt .45. Ide údajne o Al Caponeho obľúbenú zbraň. Kupujúceho aj s prémiou stála 1 040 600 dolárov.

Kedysi najobávanejší zločinec bol známy zmyslom pre eleganciu. V dražbe predali aj jeho platinovo-diamantové vreckové hodinky značky Patek Philippe aj s jeho iniciálami, brošňu s diamantami, perlami a zafírmi alebo diamantové puzdro na zápalky z bieleho zlata.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Reklama

Príspevok, ktorý zdieľa Rachel (@gold_diamonds_sparkles)

List z Alcatrazu aj posledná fotografia

List, ktorý Al Capone písal svojmu jedinému synovi z väzenia v Alcatraz, vydražili za 56 700 dolárov. Stojí v ňom: „Pošli odo mňa bozk svojej matke, Boh Vám žehnaj obom.“

Ďalšou zaujímavou vydraženou vecou je podľa jeho rodiny Al Caponeho posledná fotografia. Je na nej so svojou manželkou Mae a ich vnúčatami. Vznikla v roku 1946, približne mesiac pred jeho smrťou. Vydražili ju za takmer 20-tisíc dolárov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Witherell’s (@witherellsauctions)

Súčasťou aukcie boli aj ďalšie rodinné fotografie a videá. Na záberoch sú aj Al Caponeho kolegovia a ďalší slávni kriminálnici. Nájdeme tu napríklad bossa newyorského podsvetia Luckyho Lucianeho.

Aukčný dom Witherell’s of Sacramento uvádza, že po Al Caponeho smrti tieto veci zdedil jeho syn Sonny. A neskôr jeho dcéry, ktoré ich dali do dražby.

Krvavé pozadie

Al Capone svoju „kariéru“ rozbehol v New Yorku, keď začal organizovať malé zločinecké gangy. Neskôr sa presťahoval do Chicaga a stal sa pravou rukou svojho mentora menom Johnny Torrio. Spolu riadili veľký zločinecký syndikát, zložený najmä z Američanov talianskeho pôvodu.

Neskôr Al Capone prevzal vedenie zločincov v Chicagu. Predpokladá sa, že mal kľúčovú úlohu aj pri plánovaní masakra na deň svätého Valentína v roku 1929. Počas neho bolo za bieleho dňa zastrelených sedem mužov. Tí boli napojení na konkurenčný North Side Gang, ktorý tvorili prevažne Američania írskeho pôvodu.

Masaker pritiahol pozornosť na Caponeho a organizovaný zločin na celom východnom pobreží. V roku 1931 bol odsúdený za daňové úniky na 11 rokov nepodmienečne. Pre zlý zdravotný stav si však odsedel len osem. Zomrel v roku 1947 vo svojom sídle v Palm Springs.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com. Jeho autorkou je redaktorka Carlie Porterfield, ktorá sa špecializuje na správy z New Yorku.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?