19. januára 2020

Kým v roku 2018 vydavateľov tešili obrovské bestsellery, ten uplynulý bol o niečo pokojnejší. Aj keď sa na trhu neobjavili žiadne kométy, ako megaúspešné tituly nazývajú vydavatelia, rok hodnotia pozitívne. Prinášame vám prehľad toho najlepšieho, čo sa v roku 2019 objavilo na policiach v kníhkupectvách. 

Slovart

Foto: Slovart

Riaditeľ vydavateľstva Slovart Juraj Heger hodnotí minulý rok pozitívne, avšak nie vynikajúco. Jednotkou za ich vydavateľstvo sa podľa jeho slov stal nový preklad knihy Majster a Margaréta. „Bol to taký vydavateľský sen, pretože je to nadčasová kultúrna klasika,” hovorí Heger. Podľa neho už bolo načase, aby vyšla verzia v novom preklade, keďže ten pôvodný bol ešte z roku 1969. Okrem tejto klasiky za svoje vydavateľstvo odporúča aj knihu Superženy, ktorá popisuje príbehy 50 odvážnych Sloveniek.

Čo budete čítať cez sviatky? Bill Gates odporúča najlepšie knihy roku 2019

Absynt

Foto: Absynt

Aj spoluzakladateľ vydavateľstva Absynt Filip Ostrowski hodnotí uplynulých 12 mesiacov ako úspešných. Napriek tomu, že mali podľa jeho slov pripravený dobrý edičný plán, do hry nečakane vstúpil seriál z dielne HBO, Černobyľ. Kniha Černobyľská modlitba vyšla vo vydavateľstve síce ešte v roku 2017, no podľa Ostrowskeho sa stala historicky najpredávanejšou knihou Absyntu.

Tatran

Foto: Tatran

Minuloročný úspech pripisuje riaditeľka vydavateľstva Eva Mládeková dobrému výberu kníh. No priznáva, že niektoré tituly, ktoré vystrelili na popredné miesta v ich rebríčkoch, ju prekvapili. Za neočakávané úspechy považuje aj knihu Moc faktov. „Predaj tohto titulu ma absolútne prekvapil. Až tak som mu neverila. Naopak knihu Buď svetlo som považovala za omnoho významnejšiu, ale nepredávala sa až tak dobre ako Moc faktov,” hovorí Mládeková. Ďalším prekvapením bol pre ňu záujem o autobiografickú knihu Môj príbeh od Michelle Obama.

Premedia

Foto: Premedia

Aj riaditeľ vydavateľstva Premedia, Ján Gregor tvrdí, že v uplynulom roku ich „zachránila” staršia kniha. V zajatí geografie je podľa jeho slov u nich najpredávanejšou knihou tretí rok po sebe. „Keby som to vedel, tak by som nemusel celý rok vydávať nové knihy,” hovorí s vtipom v hlase. Okrem spomínaného titulu sú ich ťahúňom detektívky od Jørna Liera Horsta. „Zabezpečuje nám pokojný spánok, je to kvalitný autor, ktorý píše stále lepšie a lepšie,” dodáva.

Čo čítajú slovenskí milionári? Populárno-náučné knihy o kvantovej fyzike či detektívky

Ikar

Foto: Ikar

Obchodný riaditeľ Ikaru, Peter Kačmár síce úspešné tituly nekonkretizoval, no jednou z vlajkových lodí ich úspechu je naďalej slovenská spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková. Ako jedno z mála vyadateľstiev sa minulý rok dokonca rozhodli znížiť počet vydaných titulov. „Napriek tomu sa nám podarilo dosiahnuť porovnateľné predaje s rokom predtým,” dodáva. Zároveň však vyhlásil, že je rád, že mali viacero dobrých kníh a nielen jeden „hit”, od ktorého by museli byť závislí. 

Albatros

Foto: Albatros

Konateľ spoločnosti Albatros Martin Brix si uplynulý rok pochvaľoval. Najmä preto, že sa vydavateľstvu podarilo narásť o 14 percent. „Aj keď sa do detského segmentu, ktorý je naším ťažiskom, pustila už aj konkurencia, stále tu vidíme priestor,” hovorí. Jedným z top titulov minulého roka bola podľa neho rozprávka o veľrybe menom Gerda, ktorý v počte predaných kusov predčil aj niektoré knihy pre dospelých. Z tejto edície zasa označil Brix za úspešný titul Forenzná psychológia od Antona Heretika. „Je to ťažká kniha, ale som na ňu veľmi pyšný. Zrejme nebude komerčným ťahúňom, ale je to obratotvorná kniha,” dodáva. Medzi tie komerčne úspešné zaradil napríklad biografiu Borisa Valábika, Volali ma bitkár.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk