22. júna 2020

Miliónom ľudí bolo nariadené, aby zostali doma, reštaurácie, bary, fitnescentrá boli zatvorené – a práve to znamená, že táto kríza bude veľmi odlišná od tej v roku 2008, keďže je to viac zdravotná ako finančná kríza. A čo nám ukázala táto pandémia? Že ľudia sa dokážu prispôsobiť rýchlejšie, ako sme si mysleli. Už sa totiž začína formovať nový „normál“.

Štáty sa pomerne rýchlo vysporiadali s hospodárskymi dôsledkami a reakciou trhu, ktoré vyplývali z pandémie COVID-19. Keď sa ukázalo, že koronavírus by mal za následok prudkú globálnu recesiu, vlády a centrálne banky na celom svete prijali menové a fiškálne opatrenia bezprecedentného rozsahu. Cieľom je udržať likviditu domácností a spoločností počas krízy a zabrániť štrukturálnym škodám v reálnej ekonomike.

Začnime sa pozerať dopredu. Teraz, keď čoraz viac krajín uvoľňuje ekonomiku a ľudia sa prispôsobujú novému fungovaniu s rizikom nákazy COVID-19, pozornosť sa začína presúvať späť k predchádzajúcim problémom, ktoré počas pandémie ustupovali do pozadia. Napätie medzi Čínou a USA, geopolitický vplyv a vedúce postavenie v oblasti technológií sa v máji opäť dostali do popredia a vyvolali určitú volatilitu trhu.

Dobrý obchod v Macy’s.
Křetínský mohol za mesiac zarobiť 31 miliónov eur

Rokovania medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou o obchodnej dohode po brexite nepostupujú tak, ako obe strany dúfali. Okrem toho by sa geopolitické napätie na Blízkom východe mohlo v najbližších mesiacoch stať problémom a narušiť trh s ropou. Úspešné a dobré investovanie znamená akceptovať vrcholy a minimá týchto rizík na trhoch.

Reklama

Investujte do megatrendov

Táto kríza spôsobila obrovské dislokácie, ktoré pre investora ponúkajú významné príležitosti. Investori by mali investovať svoje aktíva do toho, o čom sú presvedčení, že to bude mať vplyv na kurz, akým sa bude uberať svet. Práve megatrendy ako digitálna transformácia, inovácie v zdravotníctve a hlavne udržateľnosť získavajú ešte väčší záber počas stále prebiehajúcej pandémie.

Pri investovaní na finančných trhoch sa preto začnite pozerať nad rámec korony a investujte do svetových trendov, ktoré vytvorila alebo posilnila táto pandémia – ako napríklad trend zameraný na klimatické zmeny, ktoré sú podľa môjho názoru oveľa väčším nebezpečenstvom, ako bolo šírenie koronavírusu – a ktoré musíme začať riešiť všetci.

Aká je nálada medzi investormi do fondov?
Jedni panikárili, iní si zachovali chladnú hlavu

História ponúka určité informácie o tom, ktoré odvetvia majú počas recesie tendenciu, aby sa im darilo. Počas očakávaného poklesu na akciovom trhu, ktorý zapríčinil prepuknutie choroby COVID-19, však môžu existovať odvetvia odolné voči recesii.

Ukazuje sa, že investori sa zvyčajne pri hospodárskych poklesoch „pozerajú“ na verejné služby, zdravotnú starostlivosť a spotrebiteľské výrobky. Domnievajú sa, že tieto sektory prekonajú zvyšok trhu, pretože ľudia budú vždy potrebovať elektrinu a vodu, lekárske služby či jedlo bez ohľadu na to, čo sa deje v ekonomike.

No práve COVID-19 zdôraznil význam fungovania spoločností a urýchlil rastúci význam ESG (environmentálne, sociálne a riadiace kritériá, pozn. red.) prístupu pre investorov, o ktorom sa hovorilo už aj pred pandémiou. Udržateľnosť je pre mnohé vlády jadrom plánu obnovy. Pri plánoch investovať do obnoviteľných zdrojov, do „čistej“ dopravy, do trvalo udržateľných potravín a do skrátenia a diverzifikácie globálnych dodávateľských reťazcov to pravdepodobne podporí prebiehajúce investície do udržateľných odvetví.

Keďže COVID-19 sústredil pozornosť sveta na verejné zdravie, všetky sociálne zmeny, ktoré sa objavia, ako napríklad investície do zdravotnej starostlivosti alebo starostlivosti o staršie osoby, sa nakoniec odrazia v nových investičných príležitostiach.

 Zatiaľ čo kríza COVID-19 zamerala pozornosť na verejné zdravie, environmentálne povedomie sa neznížilo, skôr naopak, čo na kapitálovom trhu môže vyvolať dopyt po obnoviteľnej energii, trvalo udržateľnej doprave, biodiverzite a zelených dlhopisoch. Udržateľnosť a ESG prístup zostáva kľúčovou témou aj pre mileniálov.

Jakub Křivan je Head of CEE v spoločnosti C-QUADRAT Investment group vo Viedni, v ktorej v minulosti pracoval ako obchodný riaditeľ pre CZ/SK. Svoje vysokoškolské štúdium vo Viedni zavŕšil titulom MBA so zameraním na behaviorálne financie. V roku 2018 bol pri zrode platformy SBEN, ktorej poslaním je šíriť poznatky o fascinujúcich možnostiach behaviorálnej ekonómie a prinášať tento svetový trend na Slovensko. Hovorí plynule po nemecky a anglicky a medzi jeho záľuby patrí cestovanie, basketbal a varenie.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?