30. decembra 2019

Dominik Brichta a Peter Both sú vyštudovaní právnici a Dominik sa advokácii venuje dodnes. Táto dvojica ešte počas štúdií rozbehla malý e-shop, ktorý časom vyrástol do úspešnej e-commerce platformy s názvom Electronic star. Dnes, po významných akcionárskych zmenách, sú spolu s nemeckým a francúzskym partnerom súčasťou medzinárodného holdingu Berlin Brands Group (BBG).

Slovenskí spolumajitelia Brichta a Both v rámci spomínaného holdingu obsluhujú a rozvíjajú najmä trhy strednej a východnej Európy a ich tržby z týchto trhov za rok 2019 podľa predpokladov presiahnu 33 miliónov eur. Tržby celého BBG holdingu za rok 2019 sa očakávajú na úrovni 216 miliónov eur. Aby ste boli úspešný, nemôžete podľa nich zanedbať také aspekty, ako sú dátová analýza, perfektná logistika a kvalitný, responzívny web.

Úspešná dvojica

Úspech tejto dvojice spočíva okrem iného aj v tom, že v rámci e-shopu ponúkajú výlučne vlastné značky elektroniky, domácich spotrebičov či športového alebo záhradného vybavenia. Svoje dlhoročné skúsenosti s budovaním úspešného e-shopu pre čitateľov Forbesu spísali do šiestich rád. Ak máte v novom roku v pláne preraziť v e-commerce oblasti, tieto rady možno oceníte.

„Väčšina novozaložených internetových biznisov do roka alebo dvoch skrachuje. Dôležitosť sledovania maličkostí rozhodne, aký úspešný budete vy.“

„Internet je dnes plný konkurencie a úspešnosť e-commerce biznisu závisí od množstva faktorov – o tom, či biznis bude generovať dostatok obratu na pokrytie nákladov alebo nie, rozhodujú tie najmenšie detaily. V BBG sa riadime heslom, ktoré často používajú právnici: ‚The devil is in the detail (v preklade ‚Záleží na maličkostiach,‘ pozn. red.).‘ Väčšina novozaložených internetových biznisov do roka alebo dvoch skrachuje. Dôležitosť sledovania maličkostí rozhodne, aký úspešný budete vy,“ hovoria na úvod Brichta a Both. Z veľkého množstva potrebných schopností vybrali niekoľko najdôležitejších.

Reklama
Dajte si záležať na tom, ako funguje vaša stránka cez telefón. Stále viac nákupov totiž zákazníci realizujú cez mobilné zariadenia. Foto: unsplash

1. Responzívny, rýchly a kvalitný web.

V dnešnej dobe je návštevnosť niektorých e-shopov realizovaná v 70 percentách cez mobilný telefón. Ak návštevníci nezískajú rýchly prehľad o vašej stránke cez malý displej alebo sa váš web pomaly načítava, rýchlo stratia trpezlivosť a odídu. Responzívny web je dôležitý aj pre organický ranking vašej stránky vo vyhľadávači Google. Ak Google vyhodnotí, že vaša stránka nie je dostatočne prispôsobená pre mobilných návštevníkov, máte smolu. Google začne takúto stránku penalizovať a tá sa nedostane na prvé miesta vo vyhľadávaní.

Je pochopiteľné, že Google chce svojim návštevníkom ponúknuť len tie najrelevantnejšie stránky – také, kde majú skutočne pozitívny zážitok. Google vyhodnocuje skóre stránky cez svoj nástroj Lighthouse, ktorý vám dokonca poradí, čo treba zlepšiť. Skóre 70+ je považované za dobrý výsledok. Veľmi dôležité je aj to, akú platformu si pre váš web vyberiete. Odporúčame použiť jednu z open-source platforiem ako WordPress alebo Magento. Výhoda je, že na nich pracuje veľmi veľa programátorov a nestanete sa „väzňom“ len jedného poskytovateľa.

2. Myslite vo veľkom.

Ak ste už dokončili váš web a investovali do toho množstvo času, otvorte hneď viac trhov. Minimum je preložiť web do češtiny. Naša skúsenosť ukázala, že ak by sme v roku 2012 otvorili len slovenský trh, naša firma by tu dnes už nebola.  S otvorením medzinárodných trhov zvýšite schopnosť prežitia, a to pri menších investíciách. Veľkú časť technickej infraštruktúry musíte spraviť tak či tak, a ak obsluhujete napríklad päť trhov, váš prah rentability dosiahnete rýchlejšie. Prečo nevyužiť výhody, ktoré nám ponúka Európska únia? V podstate neexistuje prekážka tomu, aby ste zo Slovenska obsluhovali všetky trhy EÚ.

3. Marketing na báze dátovej analýzy a širokého pokrytia.

„Must have“ marketingové kanály sú Google, Heureka, Sashe, affiliate weby, bazáre a v Česku určite nezabudnite na Seznam a Zboží.cz. Ak nie ste zbehlý v e-commerce marketingu, tak si určite nechajte poradiť od profesionálov. Paralelne k tomu sa škoľte sami, keďže koniec-koncov sa musíte vo vašom odbore vyznať najviac vy. Marketingový špecialista má väčšinou viacerých klientov, dokáže vás nasmerovať tým správnym smerom, ale nikdy nebude za váš biznis rozmýšľať tak, ako by ste to spravili vy. Nedajte sa odradiť prvými neúspechmi, marketing si na webe treba skutočne odmakať.

Aj v e-commerce platí staré pravidlo „náš zákazník, náš pán“. Foto: Miro Nôta pre Forbes Slovensko

4. Orientácia na zákazníka.

Aj v e-commerce platí „náš zákazník náš pán“. Vaším primárnym cieľom musí byť už od začiatku absolútna zákaznícka spokojnosť. Dobré alebo zlé meno vášho e-shopu sa na internete šíri veľmi rýchlo a internet nezabúda. Dodržiavajte pravidlá na ochranu spotrebiteľov a snažte sa urobiť pre zákazníka niečo naviac, čo by nečakal. Komunikujte rýchlo, a ak sa vyskytne problém, tak kontaktuje zákazníka proaktívne a nečakajte, kým sa ozve sám. Príjemný zážitok zákazníka má taký efekt, že u vás nakúpi opäť, a vy si ušetríte drahé marketingové výdaje. Ak by ste rokovali s investorom, vracajúci sa zákazníci a ich percentuálny podiel tvoria tiež dôležitú hodnotu z pohľadu ocenenia vášho biznisu.

5. Perfektná logistika.

Nešetrite a vyberte si tých najkvalitnejších dopravcov. Zlý prepravca môže toho pokaziť viac, ako by ste si mysleli. Zákazník vníma len to, že mu napríklad tovar z vášho e-shopu nebol dodaný podľa jeho predstáv, a nerieši, či je za tým doručovateľ alebo vy. Ak obsluhujete viacero krajín naraz, tak skúste pracovať s jedným dodávateľom logistických služieb. Zjednoduší vám to komunikáciu v prípade problémov a rýchlejšie sa dostanete na vyššie objemy u dodávateľa, a teda aj na nižšie ceny doručovania. Je tiež dôležité, aby aj vaši zákazníci dokázali podrobne sledovať stav doručovania balíkov – overte si, či má váš poskytovateľ k dispozícii aj systémy sledovania balíkov v rôznych jazykových verziách. Rýchle odosielanie je dnes štandardom. Ak nedokážete zásielku odoslať ihneď, tak zákazníka hneď aspoň podrobne informujte, kedy ju môže očakávať.

6. Dátová analýza a KPI.

Nezanedbávajte vyhodnocovanie vašej úspešnosti na základe dátovej analýzy. Aj niekoľkokrát za deň sledujte vaše najdôležitejšie KPI – čítajte z nich a hľadajte nové perspektívy a spojitosti. E-commerce je nemilosrdný a od úspechu alebo krachu vás často delí pár percent marže – ak nemáte všetky dáta pod kontrolou, ľahko skrachujete. V BBG sledujeme na dennej báze obraty, hrubý zisk, marketingové PNO (pomer nákladov k obratu), logistické PNO, obrátku skladových zásob a pomer vráteného tovaru. Počas dňa zároveň robíme predikcie, ako môže daný deň dopadnúť. Všetky vyššie uvedené KPI sú naplánované na niekoľko týždňov alebo mesiacov dopredu a stále sa prehodnocujú. Zabudnite na Excel – dnes sú ľahko dostupné výhodné nástroje na vyhodnocovanie veľkých dát. V našej firme s nimi musí vedieť robiť každý manažér.

Viac o podnikateľskom príbehu Dominika Brichtu a Petra Botha si môžete prečítať v magazíne Forbes z decembra 2019, ktorý si stále môžete kúpiť tu. Poštovné je na nás!

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?