20. marca 2020

Vyháňate zvyčajne svoje deti spred počítačov či herných konzol? V súvislosti s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu by mali zostávať doma, nezdružovať sa a svoj voľný čas venovať napríklad aj hraniu hier. Nižšie prinášame prehľad tých, ktoré si môžu vyskúšať na počítačoch aj konzolách Sony Playstation 4, Xbox ONE či Nintendo Switch.

O tipy na tituly, do ktorých budú musieť zapojiť svoje vedomosti, kreativitu alebo uplatniť tímovú spoluprácu, sa podelili Viktor Maceják z ProGamingShopu a Marek Baranyi z Brlohu.

Viktor Maceják odporúča: 

Concrete Genie

Dostupné na Playstation 4 (VR)

Vhodné od 12 rokov 

Hlavnou postavou tejto dobrodružnej hry je mladý Ash, ktorý na vlastnej koži zažíva šikanu. Aj napriek neľahkej situácii má schopnosť zachrániť mesto Denska pred temnotou, ktorá ho ovládla. Opusteným uliciam totiž vdychuje život cez svoje maľby.

Hrajte sa a učte zároveň. 10 tipov na edukatívne hry pre deti

V hre Concrete Genie od vývojárskeho štúdia Pixelopus majú deti možnosť využiť vlastnú kreativitu a navrhovať pouličné dizajny. Objavovaním stránok Ashovho skicára otvárajú ďalšie umelecké nástroje.  

Dreams 

Dostupné na Playstation 4 

Vhodné od 12 rokov 

V hre Dreams, za ktorou stojí vývojárske štúdio Media Molecule, sa predstavivosti a kreativite medze nekladú. Deti môžu v tejto digitálnej dielni vytvárať vlastné hry, postavy, prostredia či dokonca skladať hudbu. K dispozícii majú rôzne nástroje, ktoré im pomôžu priviesť k životu čokoľvek, čo si vysnívajú. Okrem režimu tvorby sa môžu pozrieť aj na výtvory ďalších hráčov vo svete. 

Dr. Kawashimas Brain Training

Dostupné na Nintendo Switch 

Vhodné od 3 rokov 

Nadobudnuté vedomosti môžu deti podrobiť skúške v sérii testov a hlavolamov hry Dr. Kawashimas Brain Training z dielne Nintendo. Na výber majú rôznorodé cvičenia, môžu sa pustiť do riešenia matematických rovníc, tvorenia slov alebo precvičovania pamäte a pozornosti na fotografiách.

Skončil ako lekár, aby vyvíjal hry. Tržby jeho herného štúdia dosiahli dva milióny

Okrem toho majú k dispozícii možnosť vyzvať súrodenca alebo napríklad aj vás na duel. Spoločne tak môžete v časovom limite napríklad počítať vtáky, ktoré sa vám zobrazia na displeji.  

Snipperclips

Dostupné na Nintendo Switch 

Vhodné od 3 rokov 

Netradičné úlohy čakajú na vaše deti aj v hre Snipperclips od vývojárskeho štúdia SFB Games. Na to, aby dokázali vyriešiť jednotlivé hádanky, budú musieť využiť logické myslenie, predstavivosť a kreativitu. Hlavné postavy Snip a Clip musia napríklad zostrihať do konkrétnych tvarov, aby vyplnili zadanú formu, alebo im zmenou tvaru pomôžu prasknúť balón či dostať basketbalovú loptu do koša. Túto hru si môžu zahrať samy aj vo dvojici.  

Marek Baranyi odporúča:  

Jurassic World: Evolution

Dostupné na Xbox ONE, Playstation 4, PC 

Vhodné od 16 rokov 

Strategická hra Jurassic World: Evolution od vývojárskeho štúdia Frontier Developments je určená pre tínedžerov. Prostredie súostrovia Las Cinco Muertes majú deti k dispozícii, aby si na ňom vytvorili vlastný park plný dinosaurov. Ich úlohou je budovať výbehy pre jaštery a tiež trasy pre návštevníkov, dohliadať na celkovú bezpečnosť a chod parku či vytvárať nové druhy dinosaurov. Vďaka tejto hre si hráči okrem kreativity precvičia aj manažérske zručnosti.  

Crash Bandicoot N.Sane Trilogy

Dostupné na Xbox ONE, Playstation 4, Nintendo Switch, PC 

Vhodné od 7 rokov 

Obľúbená trilógia, za ktorou stojí vývojárske štúdiu Naughty Dog, sa skladá z hier: Crash Bandicoot, Crash Bandicoot 2: Cortex Strikes Back a Crash Bandicoot 3: Warped. Všetky tieto pôvodné dobrodružstvá, z čoho prvé uzrelo svetlo sveta ešte v roku 1996, opäť ožili vďaka najnovším technológiám. Hraním tejto hry si deti v prvom rade precvičia reflexy, no jednotlivé úrovne otestujú aj ich trpezlivosť.  

LEGO hry

Dostupné na Xbox ONE, Playstation 4, Nintendo Switch, PC 

Vhodné od 7 rokov 

Star Wars, Harry Potter, Batman, Hobbit či Avengers. Zaujali niektoré z týchto filmových titulov vaše deti? Všetky príbehy a ďalšie dobrodružstvá môžu opäť prežiť prostredníctvom hry odohrávajúcej sa vo virtuálnych svetoch z Lego stavebnice. Cieľom titulov je previesť deti cez rôzne úlohy a hádanky, čím si precvičia napríklad tímovú spoluprácu.  

FIFA 20

Dostupné na Xbox ONE, Playstation 4, Nintendo Switch, PC 

Vhodné od 3 rokov 

V prípade, že vaše deti obľubujú šport a predovšetkým futbal, môžu vyskúšať napríklad titul FIFA 20 od vývojárskeho štúdia Electronic Arts. V tejto hre okúsia profesionálne zápasy na obrovských trávnikoch a dostanú sa aj do kontaktu s malým futbalom, ktorý sa hrá napríklad v pouličnom prostredí alebo v malých halách. Vďaka hraniu FIFA 20 sa deti učia tímovo spolupracovať a testujú svoje reflexy či pozornosť.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?